Sirija otkazala letove iz Turske uslijed zračnog spora: Damask traži reciprocitet

Turkish airlines

IslamBosna.ba – Sirijske vlasti iznenada su otkazale prvi planirani let niskobudžetne turske aviokompanije AJet ka Damasku, čime je pokrenuta nova diplomatska i saobraćajna kriza između Turske i Sirije.

Let AJet-a, podružnice Turkish Airlinesa, trebao je poletjeti prema sirijskoj prijestolnici 21. aprila, ali je Sirijska direkcija civilne avijacije u posljednjem trenutku otkazala ne samo taj, već i sve naredne zakazane letove.

Sirijski zahtjev za reciprocitetom

Prema informacijama do kojih je došao Middle East Eye (MEE), sirijska strana je kao uvjet za nastavak letova zatražila od Ankare da omogući sirijskim avioprevoznicima pristup turskom zračnom prostoru, na osnovu principa reciprociteta.

Trenutno Turkish Airlines ima sedam sedmičnih letova ka Damasku, dok nijedna sirijska kompanija nema dozvolu da leti ka Turskoj, prenosi MEE.

Turske vlasti navode da postoje pravne i tehničke prepreke za sirijske avioprevoznike, jer njihova flota ne ispunjava standarde EU i Turske, te su pojedini avioni pod međunarodnim sankcijama. Sirijska državna aviokompanija Syrian Air i privatni Cham Wings koriste flotu koja ne ispunjava uvjete potrebne za ulazak u turski zračni prostor.

Iako je Evropska unija u februaru ove godine ukinula sankcije u oblasti transporta sirijskim vlastima, čime je omogućena nabavka Airbus aviona, američke sankcije još uvijek su na snazi, i mnogi avioni iz Sirije i dalje ne mogu učestvovati u međunarodnom saobraćaju.

Turska nudi tehničko rješenje

Turski ministar transporta Abdulkadir Uraloglu posjetio je Damask ranije ove sedmice i razgovarao s tamošnjim zvaničnicima o mogućoj saradnji u oblasti infrastrukture – uključujući ulaganja u sirijske aerodrome i željeznice – ali i o rješenju problema u zračnom saobraćaju.

Turska je spremna dopustiti sirijskim kompanijama da lete prema njenim aerodromima ako leasingom osiguraju avione koji ispunjavaju međunarodne tehničke standarde i koji nisu pod američkim sankcijama, poručio je jedan zvaničnik iz Ministarstva saobraćaja.

S druge strane, sirijski zvaničnici navode da su njihovi avioni uspješno obnovili direktne letove prema Ujedinjenim Arapskim Emiratima, te već lete ka Saudijskoj Arabiji, Kuvajtu, Kataru i drugim zemljama regije, pa smatraju da nema tehničkih prepreka koje bi ih isključivale iz turskog tržišta.

Ekonomski motivi i diplomatske tenzije

Jedan od izvora tvrdi da je sirijska odluka djelomično motivisana teškom ekonomskom situacijom u zemlji, uzrokovanom godinama sankcija i sukoba, zbog čega vlasti nastoje povećati prihode putem nacionalnih aviokompanija.

Turski zvaničnici izrazili su optimizam da će se problem riješiti već naredne sedmice, te da će AJet moći obnoviti svoje letove.

Ipak, odnosi dviju zemalja su i dalje napeti. Iako Turska podržava novu sirijsku vlast nakon pada režima Bashara al-Assada, neriješeni zahtjevi za reciprocitetom i trgovinske nesuglasice izazivaju dodatne tenzije.

Početkom godine, Sirija je značajno povećala uvozne dažbine na tursku robu, što je izazvalo nezadovoljstvo među turskim građanima. Kritičari potez Damaska vide kao nefer odgovor s obzirom na činjenicu da je Turska primila gotovo četiri miliona sirijskih izbjeglica od početka rata 2011. godine.

IslamBosna.ba