Procurjeli UN izvještaj otvara sumnje u ulogu UAE u ratu u Sudanu

IslamBosna.ba – Uoči ključne međunarodne konferencije o okončanju rata u Sudanu, koja se 15. aprila održava u Londonu, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) se suočavaju s pojačanim pritiskom zbog svoje navodne uloge u sukobu, prenosi The Guardian. Sumnje su potaknute procurjelim povjerljivim izvještajem stručnjaka Ujedinjenih nacija, koji otvara nova pitanja o mogućem krijumčarenju oružja iz UAE preko susjednog Čada prema paravojnim snagama u Sudanu.
Procurjeli izvještaj, završen u novembru prošle godine, obuhvata 14 stranica i dostavljen je Sudanskom odboru za sankcije pri Vijeću sigurnosti UN-a. Izvještaj je sastavila komisija od pet UN-ovih stručnjaka, koji su dokumentovali dosljedan obrazac letova teretnih aviona Iljušin Il-76TD, koji su polazili iz Ujedinjenih Arapskih Emirata prema Čadu. Iz Čada su identifikovane najmanje tri kopnene rute koje bi potencijalno mogle biti korištene za transport oružja prema susjednom Sudanu.
Komisija je otkrila da su letovi teretnih aviona iz UAE prema Čadu bili toliko učestali da su, u suštini, formirali „novi regionalni zračni most“. Također, uočeni su neobični obrasci kod ovih letova, s avionima koji su često nestajali tokom „ključnih segmenata“ svojih putovanja, što je, prema ekspertima, „pokrenulo pitanja o mogućim tajnim operacijama“.
Međutim, stručnjaci ističu da nisu mogli potvrditi sadržaj tereta ovih aviona niti pronaći dokaz da su oni zaista prevozili oružje.
U izvještaju je navedeno da su neki od letova bili povezani s operaterima koji su prethodno označeni za kršenje embarga na oružje, dok je zabilježeno najmanje 24 sletanja na aerodrom u Amdžarasu u Čadu, tokom perioda intenziviranja borbi u el-Fašeru, posljednjem većem gradu pod kontrolom sudanske vojske u Darfuru, uključujući porast aktivnosti dronova koje su RSF koristile za borbene i obavještajne svrhe. Ova tehnologija, prema ekspertima, označila je „novu tehnološku fazu neprijateljstava“.
Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy kritikovan je zbog poziva UAE-u da prisustvuje konferenciji, s obzirom na navode iz izvještaja. Diplomatski izvor za The Guardian izjavio je: “Velika Britanija treba objasniti kako odgovara na masakre djece i humanitarnih radnika, dok istovremeno poziva UAE za stol u Londonu.”
Iako brojni letovi teretnih aviona UAE prema Čadu nisu uključeni u završni izvještaj UN-ovih stručnjaka o Sudanu, koji će biti objavljen uskoro, pitanja o potencijalnom švercu oružja i dalje se postavljaju. Konačni izvještaj, koji ima 39 stranica, spominje UAE samo u kontekstu mirovnih pregovora.
Ove sumnje dolaze nakon vala nasilja tokom vikenda, gdje su borci RSF-a ubili više od 200 civila u kampovima za raseljene osobe i oko grada El-Fashera, posljednjeg velikog grada pod kontrolom sudanske vojske u Darfuru. „Biće sramotno ako konferencija ne donese konkretne mjere zaštite civila u kontekstu tekućeg genocida,“ izjavio je anonimni diplomat, poznat sa sadržajem povjerljivog izvještaja UN-a.
U januaru, SAD su službeno proglasile da RSF provodi genocid u Sudanu.
UAE negira bilo kakvu umiješanost u sukob te tvrdi da izvještaj ne sadrži dokaze koji bi ih direktno povezivali s transferom oružja, pozivajući se na mišljenje četiri od pet članova panela koji su zaključili da navodi ne ispunjavaju standarde dokaza. Također navode da konačni izvještaj UN-ovog panela, koji će uskoro biti objavljen, uopće ne pominje UAE u kontekstu oružanih transfera.
Ova dešavanja dolaze nekoliko dana nakon što je Međunarodni sud pravde u Hagu zaprimio tužbu Sudana protiv UAE zbog navodne “saučesničke uloge u genocidu”, optužujući ih da podržavaju paravojne Snage za brzu podršku (RSF) koje se terete za masovne zločine, uključujući ubistva, silovanja i prisilna raseljavanja u zapadnom Darfuru.
UAE je tužbu okarakterisao kao “ciničnu propagandu” i “platformu za lansiranje lažnih napada”.
IslamBosna.ba