Ogromna američka vojna isporuka stigla u Izrael

IslamBosna.ba – U posljednja 24 sata, devet američkih vojnih transportnih aviona s ubojnim teretom sletjelo je u izraelsku vojnu bazu Nevatim, južno od Tel Aviva, objavio je izraelski javni servis KAN u četvrtak.
Kako je navedeno, avioni su dopremili „stotine bombi, uključujući i one za probijanje bunkera, kao i drugu odbrambenu opremu”, a sve to u kontekstu moguće zajedničke američko-izraelske vojne operacije, ukoliko propadnu nuklearni pregovori između Washingtona i Teherana.
KAN je dodao da je riječ o najvećem zračnom vojnom transportu između SAD-a i Izraela u posljednjim godinama, dok drugi izraelski mediji, poput i24NEWS-a, izvještavaju da je do sada na desetine američkih aviona s oružjem sletjelo u bazu Nevatim.
Prema tim izvorima, pošiljka uključuje:
- MK-84 teške bombe
- stotine THAAD presretačkih raketa
- hiljade specijaliziranih bombi za probijanje bunkera
Operacija zračnog transporta uključuje letove ne samo s teritorije SAD-a, već i s američkih vojnih baza u Evropi i na Bliskom istoku, s prosječno šest aviona dnevno, što ilustrira obimnu logističku operaciju.
Izvori tvrde da se isporuka odvija usred osjetljivih pregovora između SAD-a i Irana o nuklearnom programu, dok analitičari ocjenjuju da ova vojna pomoć ima cilj ojačati izraelsku spremnost za potencijalni sukob s Iranom.
Nijedna američka institucija do sada nije komentarisala ove izvještaje.
i24NEWS je također objavio da je riječ o prvoj pošiljci u nizu, te da će u narednim sedmicama stići dodatne isporuke kako bi se dopunile izraelske vojne zalihe.
U izvještaju se navodi da je dio vojne pomoći bio zamrznut tokom mandata administracije Joea Bidena, ali je ponovno aktiviran odlukom predsjednika Donalda Trumpa nakon njegovog povratka na funkciju.
IslamBosna.ba