Novi upad izraelskih ekstremista u El-Aksu

Aksa ekstremisti

IslamBosna.baNovi napad na džamiju El-Aksa dogodio se jutros, kada su izraelski ekstremisti, uz pune mjere zaštite izraelske policije, provalili u dvorište treće najsvetije džamije u islamu. Radi se o pripadnicima ekstremističkih grupa, koje su ušle u kompleks El-Akse s ulaza Bab el-Magrib, gdje su izveli talmudske rituale.

Ekstremističke grupe danima pozivaju svoje pristalice da u toku jevrejskog praznika Pesah pokušaju unijeti i žrtvovati životinje unutar džamije El-Aksa. Pesah zvanično počinje 13. aprila, a izraelski ekstremisti planiraju sedmodnevne aktivnosti koje uključuju pokušaje unošenja krvnih žrtava u kompleks E-Akse.

U međuvremenu na okupiranoj Zapadnoj obali, izraelski vojnici pucali su na grupu palestinskih radnika u blizini Betlehema, u području Vadi Ebu el-Hummus, istočno od sela el-Nu’man.

Tri Palestinca su ranjena gdje je 17-godišnjak pogođen s dva metka u butinu, drugi mladić pogođen je gumenim metkom u usta, dok je treći pretučen i zadobio je modrice i rane po tijelu.

Incident se dogodio u ranim jutarnjim satima, dok su radnici pokušavali doći do posla u Istočnom Kudsu.

IslamBosna.ba