Njegove kosti su polomljene… Nove i šokantne informacije o zatvoreniku Abdullahu Bargusiju

Abdullah Bargusi

IslamBosna.ba – Tala, kćerka Abdullaha Bargusija, otkrila je nove i šokantne informacije o svom ocu, koje je prenijela njegova advokatica, čije ime nije navedeno, a koja ga je nedavno uspjela posjetiti. Tala je potvrdila da je većina njegovih kostiju polomljena zbog intenzivnih premlaćivanja.

Bargusi, Palestinac s jordanskim državljanstvom, uhapšen je 2003. godine i Izrael mu je izrekao 67 doživotnih zatvorskih kazni. On je jedan od lidera Hamasa i njegovog vojnog krila, Brigada Izzuddin el-Kassam, na Zapadnoj obali.

Palestinski klub zatvorenika potvrđuje da su izraelske vlasti pooštrile uvjete istaknutim zatvorenicima s početkom rata protiv Gaze, uključujući njihovu izolaciju, izlaganje batinama i ponižavanju, kao i uskraćivanje medicinske pomoći.

Prema podacima Kluba, broj šehida među zatvorenicima i pritvorenicima čiji su identiteti poznati iznosi 65 od početka rata, uključujući jedno dijete, dok je najmanje 40 šehida iz Gaze.

Šokantne činjenice

Tala je u objavi na svom Facebook nalogu u petak navela da je advokatica, nakon posjete njenom ocu, izašla iz zatvora “s očima punim suza, nesposobna da izrazi užas nad brutalnošću mučenja kojem je izložen”.

Dodala je: “Nije to bio običan susret, nego ljudska trauma koja sažima patnju zatvorenika koji svakodnevno prolazi kroz mučenja i kojem se nemilosrdno gazi dostojanstvo.”

Tala Bargusi je nastavila da njen otac svakodnevno trpi brutalno premlaćivanje satima, nakon što se odjel isprazni od zatvorenika, ostavljajući ga samog pod alatima represije, uključujući željezne palice. Napomenula je da je premlaćivanje “ostavilo užasne posljedice na njegovo tijelo, gdje su sve njegove kosti postale slomljene i s jakim bolovima, nesposoban da stoji ili se kreće.”

Prema riječima advokatice, zatvorenik Abdullah Bargusi pati od bolnih čireva i otvorenih rana, bez ikakve medicinske njege. Njegovu situaciju donekle olakšavaju drugi zatvorenici koji mu dezinfikuju rane deterdžentom za suđe, u potpunom odsustvu bilo kakve zdravstvene zaštite ili osnovnih humanitarnih sredstava.

Tala je otkrila da njen otac ne može spavati ležeći, nego spava sjedeći zbog ozbiljnosti povreda, te da mu je težina pala na 70 kilograma, što jasno odražava težinu njegovog zdravstvenog stanja i zanemarivanja.

Tala je u svojoj objavi navela da njen otac apeluje na vladu Jordana, jordansku ambasadu i Ministarstvo vanjskih poslova Jordana “da hitno djeluju, posjete mjesto njegovog pritvora, provjere sistematsku torturu i namjerno zanemarivanje kojem je izložen, te rade na njegovom spašavanju prije nego što bude potpuno izgubljen.”

Brutalno zlostavljanje lidera

S druge strane, izvori bliski porodici zatvorenika Bargusija na Zapadnoj obali izjavili su za Al Jazeeru da informacije koje dolaze do njih “zabrinjavaju”, ističući da su neki od zatvorenika koji su nedavno oslobođeni prenijeli zastrašujuća svjedočanstva i sumornu sliku o zdravstvenom stanju zatvorenika.

Prema tim izvorima, oslobođeni zatvorenici odbijaju otkriti svoje identitete medijima zbog straha od progona od strane okupacijskih vlasti, izražavajući zabrinutost za sudbinu i život zatvorenika.

Emdžad Nedždžar, glasnogovornik Palestinskog kluba zatvorenika, istakao je da izraelske vlasti od 7. oktobra 2023. ne dopuštaju posjete većini zatvorskih lidera, osim u izuzetno rijetkim slučajevima. Također je zabranjeno posjećivanje od strane njihovih porodica.

Nedždžar je dodao da se zlostavljanje ne odnosi samo na Abdullaha Bargusija, nego i na Mervana Bargusija, Ahmeda Sadata i Ibrahima Hamida. Nakon svakog brutalnog premlaćivanja, zatvorenicima se ne pruža nikakav medicinski tretman. Ljekar zatvora ih samo pregleda kako bi ustanovio da li su blizu smrti. Ako nisu, liječenje se ne pruža.

Posebno su pogođeni stariji zatvorenici koji su ušli u sedmu deceniju života ili su blizu nje, uključujući Mervana Bargusija, Ahmeda Sadata i Hasana Salamu.

Pored brutalnih premlaćivanja i zanemarivanja, zatvorenicima se uskraćuju sredstva za higijenu i daju minimalne količine hrane.

Također, Nedždžar je ukazao na odsustvo aktivnosti Međunarodnog komiteta Crvenog krsta od 7. oktobra 2023. godine, koji više nema pristup izraelskim zatvorima niti provodi kontrole.

Spori egzekucijski proces

Prema Uredu za medije o zatvorenicima sa sjedištem u Gazi, Abdullah Bargusi svakodnevno proživljava “scene nesnosne boli” i danas se suočava ne samo s presudom na doživotni zatvor, nego i sa sporim egzekucijskim procesom, zbog sve izraženije politike brutalnog zlostavljanja i medicinskog zanemarivanja.

U saopćenju se ističe da je “Abdullah Bargusi živi svjedok brutalnosti okupacije i primjer strpljenja palestinskog čovjeka koji svakodnevno trpi batine a ne lomi se”. Upozoreno je da je “spašavanje njegovog života hitna moralna i humanitarna obaveza, prije nego njegova krv postane još jedan dokaz na sramotnoj šutnji svijeta”.

U detaljnom saopštenju, ured je naveo da su glavna sredstva koja okupacija koristi za pokušaj slamanja volje palestinskog zatvorenika:

  • Smrtonosno medicinsko zanemarivanje: Bolesni zatvorenici se ostavljaju bez liječenja dok ne preminu.
  • Brutalna tortura: Udaranje, elektrošokovi, represija, fizički i seksualni napadi te uskraćivanje sna kako bi se slomila njihova volja.
  • Razarajuća psihološka izolacija: Godine potpune samoće kako bi se zatvorenici psihički i fizički uništili u mračnoj ćeliji bez sunca i lijekova, gdje se tijelo lomi kao i volja.

Prema najnovijim podacima Komisije za pitanja zatvorenika i Kluba palestinskih zatvorenika objavljenim sredinom aprila ove godine, broj zatvorenika u izraelskim zatvorima procjenjuje se na oko 9900, uključujući 29 zatvorenica i oko 400 djece.

Izvor: Al Jazeera

Prijevod i obrada: IslamBosna.ba