Laburisti vrše pritisak na britanski Foreign Office: Priznajte Palestinu

Ministarstvo vanjskih odnosa VB

IslamBosna.ba – Britanski list The Guardian prenosi da se Ministarstvo vanjskih poslova Velike Britanije (Foreign Office) našlo pod pritiskom laburističkih zastupnika da prizna palestinsku državnost, ako francuski predsjednik Emmanuel Macron nastavi s planovima da to učini na međunarodnoj konferenciji zakazanoj za juni.

Francuska će, zajedno sa Saudijskom Arabijom, biti domaćin konferencije u sjedištu UN-a u New Yorku, a Macron je izjavio da taj skup mora predstavljati odlučujući trenutak.

Predsjedavajuća Odbora za vanjske poslove britanskog parlamenta, Emily Thornberry, izjavila je da je „vrijeme da Ujedinjeno Kraljevstvo prizna palestinsku državnost“. Dodala je da to treba učiniti zajedno sa partnerima: „Moramo to učiniti sa prijateljima, s Francuzima. Mnoge zemlje još čekaju.“

Upozorila je da bi, ukoliko Zapad uskoro ne djeluje, „moglo nestati Palestine koju bi imali priliku priznati“.

Chris Doyle, predsjednik Vijeća za arapsko-britansko razumijevanje (CAABU), također je podržao ovaj prijedlog, ističući da se priznanje trebalo dogoditi odavno, te da bi zajednički potez dvije stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a poslao snažnu poruku. On je upozorio da bi moglo biti prekasno ako Velika Britanija ne djeluje uskoro, jer je, prema njegovim riječima, Izrael očito odlučan u provedbi faktičke aneksije Zapadne obale.

CAABU uživa veliku podršku među laburističkim zastupnicima, od kojih su mnogi ogorčeni ponašanjem Izraela u Gazi. Posebno ih je razgnjevilo to što su dvije zastupnice Laburističke stranke prošle sedmice bile spriječene da posjete Zapadnu obalu.

Zvanični stav ministarstva ostaje da će priznati Palestinu „u prikladnom trenutku maksimalnog uticaja“. Ipak, bivši šef diplomatije David Cameron ranije je naveo da priznanje ne mora nužno doći tek na kraju mirovnog procesa, naglasivši da nijedna država – aludirajući na Izrael – ne može imati pravo veta na britansku odluku.

Macron je prošle sedmice iznenadio mnoge najavom da se nada kako će junska konferencija biti okidač za grupu zemalja da priznaju Palestinu. U izjavi za France 5, rekao je: „Moramo krenuti ka priznanju palestinske države i to ćemo učiniti u narednim mjesecima.“

Dodao je i da želi učestvovati u „kolektivnoj dinamici“ u kojoj bi arapske zemlje koje podržavaju Palestinu također priznale Izrael, što mnoge od njih još ne čine.

Saudijski prestolonasljednik Muhammed bin Salman,koji je optužio Izrael za genocid nad Palestincima, poručio je da će Saudijska Arabija priznati Izrael samo ako to bude dio dogovora koji osigurava nepovratan put ka palestinskoj državi.

Iako u britanskoj politici postoji skepticizam oko toga koliko daleko je Macron spreman ići u konfrontaciji s Izraelom, njegove lične i političke veze s liderom laburista Keirom Starmerom su jake. Biće teško za britanski Foreign Office da se odupre snažnom francuskom pritisku, posebno ako se on uklopi u širu evropsko-arapsku mirovnu inicijativu.

U maju prošle godine Francuska nije podržala Španiju, Irsku i Norvešku u priznanju Palestine, uprkos širokoj podršci toj odluci u Generalnoj skupštini UN-a. Do sada je 148 od 193 članice UN-a priznalo palestinsku državnost. Međutim, nijedna zapadna članica G20, uključujući Kanadu, Italiju ili Njemačku, još nije napravila taj korak.

Izraelski parlament je prošlog mjeseca velikom većinom odbacio ideju o rješenju dvije države, iako vođa izraelske opozicije Yair Lapid i dalje vidi mogućnost za takav ishod, ali samo ako Hamas ne bude dio palestinske vlade.

Evropsko priznanje Palestine razbjesnilo bi SAD i Izrael, no Francuska smatra da bi savez sa zaljevskim državama mogao natjerati administraciju Donalda Trumpa da preispita svoju bezrezervnu podršku Benjaminu Netanyahuu.

Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Sa’ar izjavio je na društvenim mrežama: „Jednostrano priznanje izmišljene palestinske države je nagrada za teror i podrška Hamasu.“

Suočen s kritikama, Macron je na mreži X, pišući na hebrejskom, rekao da su njegove izjave pogrešno interpretirane. Poručio je da je francuska pozicija: „Da miru. Da sigurnosti Izraela. Da palestinskoj državi – bez Hamasa.“

Dodao je: „To zahtijeva oslobađanje svih zarobljenika, trajni prekid vatre, hitnu obnovu humanitarne pomoći i promociju političkog rješenja utemeljenog na dvije države. Ne postoji drugo rješenje osim političkog. Zalažem se za zakonito pravo Palestinaca na državu i mir, jednako kao i za pravo Izraelaca da žive u miru i sigurnosti, uz priznanje obje države od strane njihovih susjeda.“

„Konferencija o rješenju dvije države u junu mora biti odlučujuća. Radim sve što mogu, zajedno s partnerima, kako bismo postigli taj cilj. Mir nam je očajnički potreban.“

U znak američke spremnosti da toleriše aneksiju Zapadne obale, Senat SAD-a je prošle sedmice, većinom po partijskoj liniji, potvrdio Mikea Huckabeeja ,bivšeg guvernera Arkansasa, za novog ambasadora u Izraelu. Huckabee Zapadnu obalu naziva „Judeja i Samarija“, kako se zvala u hebrejskoj Bibliji, a na saslušanju je tvrdio da Donald Trump ne podržava prinudno raseljavanje Palestinaca iz Gaze.

IslamBosna.ba