Kako izraelska naselja i organizovane posjete narušavaju međunarodno pravo u El-Aksi?

IslamBosna.ba – Tokom jevrejskih praznika, naročito u periodu Pesaha, koji se ove sedmice obilježava u Izraelu, intenziviraju se organizovana i kolektivna okupljanja jevrejskih doseljenika u kompleksu džamije El-Aksa, prenosi Al Jazeera. Prema riječima advokata Halida Zabarke, specijaliste za pitanja Kudsa i El-Akse, ove aktivnosti poprimaju alarmantne razmjere, predstavljaju otvoreno kršenje međunarodnog prava i nose sa sobom duboke političke i vjerske posljedice.
Kompleks El-Akse prostire se na 144 dunuma (144.000 m²) i uključuje Kupolu na stijeni, džamiju Kibliju, Mervani musalu, musalu Bab Rahme, te još oko 200 drugih islamskih znamenitosti. Međutim, izraelske vlasti, uz podršku desničarskih grupa i tzv. organizacija za izgradnju “hrama”, sve češće narušavaju status quo svetog mjesta.
Halid Zabarka ističe da je prisustvo Izraela u kompleksu El-Akse – kao i u cijelom istočnom Kuds – nelegalno prema međunarodnom pravu koje definira ove teritorije kao okupirane. “Izrael nema nikakvu suverenost nad El-Aksom niti nad islamskim i hrišćanskim svetinjama u Kudsu,” naglašava Zabarka za Al Jazeeru.
“Njihovo prisustvo u kompleksu je okupaciono i protivno svim važećim međunarodnim rezolucijama.”
Organizovani ulasci izraelskih doseljenika u kompleks El-Akse za vrijeme vjerskih praznika – pod teškim policijskim osiguranjem – praćeni su ograničavanjem pristupa Palestincima, pretresima, hapšenjima i mjerama udaljavanja s lokacije. Ove akcije, prema Zabarki, predstavljaju direktno kršenje prava na slobodu vjeroispovijesti. Posebno je zabrinjavajuće što se sve češće izraelske vlasti upuštaju u otvorenu podršku organizacijama koje zagovaraju izgradnju “hrama” na mjestu El-Akse. Time se dodatno urušava pravna i duhovna nadležnost Islamske vakufske uprave u Kudsu, jedine legitimne institucije zadužene za upravljanje svetim mjestima, čija ovlaštenja proizilaze iz jordanske hašemitske nadležnosti, priznate međunarodnim sporazumima, uključujući i sporazum Wadi Araba iz 1994.
Zabarka upozorava da izraelske vlasti, još od okupacije istočnog Kudsa 1967. godine, sistematski pokušavaju promijeniti historijski i pravni status starog grada i El-Akse. Ove aktivnosti nisu samo sporadične posjete, već politički projekt s ciljem nametanja “vremenske i prostorne podjele” kompleksa, što se smatra direktnom prijetnjom regionalnom miru.
“Ovo nisu više samo simbolične geste. To su zvanične i institucionalne radnje. Sada se javno podržava gradnja ‘hrama’ na ruševinama El-Akse – što je opasan i nezakonit čin,” kaže Zabarka.
U tom smislu, Izrael aktivno radi na “judaizaciji” Kudsa – kako demografskim, tako i vjersko-arhitektonskim sredstvima – uz kršenje odluka Ujedinjenih nacija i Ženevskih konvencija koje zabranjuju promjene karaktera okupiranih teritorija.
Palestinci u Kudsu, kao i širom okupiranih teritorija, izražavaju snažno protivljenje ovom procesu. Islamska vakufska uprava i šira međunarodna zajednica više puta su upozoravali na posljedice narušavanja pravnog statusa El-Akse, ali izraelske vlasti, potaknute političkom podrškom i ekstremističkim grupama, nastavljaju s tim djelovanjem.
“U El-Aksi se ne vodi samo borba za prostor – već borba za historiju, pravo, vjeru i međunarodni poredak,” zaključuje Zabarka.
IslamBosna.ba