Izraelski general: Vojna opcija protiv Irana je moguća

Iran

IslamBosna.ba – Izraelski penzionisani general i direktor Instituta za istraživanje nacionalne sigurnosti, Tamir Hayman, naglasio je da vojni scenario protiv Irana i dalje ostaje na stolu, uprkos direktnim pregovorima između Washingtona i Teherana o iranskom nuklearnom programu.

Hayman je u članku objavljenom u listu Israel Hayom napisao da je „narednih šest mjeseci ključno razdoblje na iranskoj sceni“, te da su među mogućim opcijama: „novi nuklearni sporazum, eventualni napad na nuklearna postrojenja, ili opasna prelazna faza stalne eskalacije koja traje već pet godina“.

Dodao je da bi „napad na nuklearna postrojenja, uz američko učešće, sada donio najbolji rezultat za Izrael“, ali je naglasio da „takva eskalacija nije u interesu Sjedinjenih Država“.

Također je spomenuo da američki predsjednik Donald Trump „smatra ratove rasipanjem“ i da je „već izjavio kako želi završiti ratove, a ne započinjati ih“.

Hayman se osvrnuo i na raniju prijetnju koju je Trump uputio iranskom vrhovnom vođi Aliju Hameneiju, rekavši da „Trumpov ultimatum ističe sredinom maja“, te da je zaprijetio vojnim napadom ako ne dođe do dogovora u roku od dva mjeseca.

Po izraelskim procjenama, taj ultimatum se tumačio kao mogući vojni napad na Iran u maju. Međutim, prema dostupnim informacijama, Trump je obustavio tu opciju, vjerovatno iz straha od rata ili zbog preferiranja sporazuma.

Kad je riječ o prirodi mogućeg sporazuma, SAD preferira diplomatski put, ali nije jasno da li je cilj potpuno demontiranje iranskog nuklearnog programa ili samo njegovo ograničenje. Hayman ističe da „prvobitni američki prijedlozi nisu uključivali zahtjev za potpunim demontiranjem“, što Iran ne prihvata ni kao početnu tačku.

Pozvao je američku stranu da „uđe u detalje, postavi rok za okončanje pregovora, jer će u suprotnom iranski lider postići ono što želi – beskonačne i besciljne pregovore“.

Posebno je ukazao na važan datum: 14. oktobar, kada Njemačka, Francuska i Velika Britanija mogu objaviti da Iran ne poštuje nuklearni sporazum, što bi moglo dovesti do ponovnog uvođenja međunarodnih sankcija i vraćanja dosjea u Vijeće sigurnosti UN, koje jedino može „isključiti Iran iz međunarodne zajednice“, kako je rekao.

Hayman dodaje da Iran sebe vidi kao legitimnu državu s ugledom među narodima, i ne želi da bude poput Sjeverne Koreje.

Navodi da Iran ima dva puta suočavanja s pritiscima: eskalaciju ili odugovlačenje. Eskalacija bi mogla značiti povlačenje iz Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT), čime bi oslobodili ruke za obogaćivanje uranijuma do vojnog nivoa, što bi moglo izazvati vojni napad međunarodne koalicije.

Druga opcija je zahtjev za odgodom „snapback“ mehanizma (ponovno aktiviranje sankcija nakon isteka roka sporazuma).

Hayman naglašava da nije prerano za razgovor o vojnoj opciji, jer je vojna prijetnja ključno sredstvo pritiska – bez nje, pregovori će sigurno propasti.

Zaključio je da odgovor na pitanje „da li Izrael može biti zadovoljan nuklearnim sporazumom“ zavisi od prirode tog sporazuma i načina njegove provedbe. Ukazao je da bi sporazum koji demontira nuklearnu infrastrukturu i obuhvata sve elemente (obogaćivanje, projektile, razvoj oružja), uz strogi nadzor i kapacitet za kažnjavanje kršenja, bio dobar – ali samo ako i dalje postoji vojna opcija kao sredstvo odvraćanja.

IslamBosna.ba