Izjave Hamisa izazvale napetost između Saudijske Arabije i Kuvajta

IslamBosna.ba – Kuvajtsko-saudijski odnosi prolaze kroz nezapamćenu medijsku napetost nakon kontroverznih izjava saudijskog novinara Abdulaziza el-Hamisa, bliskog centrima odlučivanja u Rijadu, koji je javno kritikovao odluke kuvajtskih vlasti o oduzimanju državljanstava nekolicini naturaliziranih građana, među kojima se nalazi i poznati kuvajtski daija, Nebil el-Ivedi.
Kriza je eskalirala nakon Hamisove objave na platformi X (bivši Twitter), koju je kuvajtska javnost doživjela kao grubo miješanje u unutrašnja pitanja suverene države. U objavi je tvrdio da se oduzimanje državljanstava ne sprovodi kao zakonska mjera, već kao demonstracija moći, implicirajući da odluke dolaze prema „ćejifima ministara“, a ne iz ustavnih institucija.
Optužbe o političkoj samovolji
Hamis je otišao i korak dalje, optuživši kuvajtsku državu za političku proizvoljnost i tretiranje državljanstva kao privilegije koja se može dati ili oduzeti po volji, a ne kao ugovor o građanskoj pripadnosti i pravima.
Njegove izjave izazvale su široku osudu unutar Kuvajta, gdje su društvene mreže preplavljene reakcijama koje osuđuju „arogantni ton“ osobe poznate po podršci normalizaciji odnosa s Izraelom i bliskosti s političkim krugovima unutar Saudijske Arabije.
Mnogi kuvajtski komentatori i aktivisti smatraju da Hamisove izjave nisu izolovan incident, već da odražavaju dublje političke razlike koje sve više dolaze do izražaja među zaljevskim državama, posebno po pitanju odnosa prema Palestini, Iranu i Turskoj.
Zvanične reakcije iz Kuvajta za sada nema, što neki tumače kao pokušaj smanjenja tenzija, dok drugi vjeruju da je riječ o „tihoj ljutnji“ koja bi se mogla manifestirati u vidu diplomatske poruke u narednim danima.
S druge strane, Abdulaziz el-Hamis nije povukao svoje izjave niti se izvinio, već je nastavio s objavama koje otvoreno podržavaju saudijsku politiku.
Mediji – saveznik ili izvor krize?
Ova epizoda dolazi u osjetljivom trenutku za odnose unutar Zaljeva, gdje se regionalna i međunarodna pitanja sve više prepliću, a političke polarizacije postaju izraženije. Posmatrači je vide kao test otpornosti odnosa između Kuvajta i Saudijske Arabije, te kao upozorenje o sve većoj ulozi medija i pojedinaca u oblikovanju ili destabilizaciji međudržavnih odnosa.
Ako ova situacija ne bude pažljivo obuzdana, mogla bi otvoriti vrata za dublje nesuglasice, posebno ukoliko se slični slučajevi miješanja iz saudijskih medijskih krugova budu ponavljali, ili ako Kuvajt odluči reagovati na zvaničnom nivou.
Kriza tako ostaje otvorena i oslikava realnost savremenih zaljevskih odnosa – spolja ujedinjeni, iznutra krhki, gdje jedna objava može pokrenuti lavinu političkih posljedica.
IslamBosna.ba