Gaza: Gorivo iz plastike – inovacija iz nužde u uvjetima opsade

IslamBosna.ba – Zatvaranje izraelskih graničnih prijelaza prema Pojasu Gaze od 2. marta prisililo je Palestince da potraže alternativne izvore energije, nakon što je nestašica goriva paralizovala brojne ključne sektore, posebno saobraćaj i zdravstvene službe, prenosi palestinski QudsPress.
Uprkos izuzetno teškim uvjetima, grupa mladih ljudi u Gazi pronašla je način da pretvara plastični otpad u tečno gorivo, čime su omogućili nastavak rada ambulantnim vozilima, vatrogasnim ekipama i bolničkim generatorima.
Od otpada do benzina i dizel
Osnovna ideja počiva na topljenju plastičnog otpada u posebnim pećima. Taj proces proizvodi tečnost koja se kasnije destilira u benzin i dizel.
Said Ebu Urejban, jedan od radnika u ovom sektoru, objašnjava da sve počinje prikupljanjem plastike iz srušenih domova, gdje se pronalaze ostaci rezervoara za vodu, guma, namještaja i drugih kućanskih predmeta. Otpad se potom sjecka na sitne komade, kako bi se lakše topio.
Nakon toga, plastika se stavlja u reaktor i zagrijava na visokim temperaturama bez prisustva kisika, u procesu poznatom kao piroliza. Time se plastika razlaže na osnovne komponente – gorive tečnosti.
Proces traje 12 do 18 sati i zahtijeva precizno nadgledanje, jer prisustvo kisika ili preveliki pritisak mogu izazvati eksploziju.
Na kraju, dobijena tečnost se filtrira, a benzin koji izlazi kao gas kondenzira se odvojeno, dok dizel ostaje u tečnom stanju.
Skupo, ali neophodno
Danas je ovo gorivo jedini dostupni izvor energije za ključne službe. Međutim, cijene su visoke litra dizela je 50 šekela (24 KM), dok je litra benzina duplo skuplja.
Inicijativa nosi sa sobom i velike opasnosti: Udisanje toksičnih gasova tokom procesa može dovesti do teških respiratornih bolesti, pa i raka, s obzirom da plastika često sadrži ostatke baruta i hemikalija od bombardovanja
Radnici su izloženi mogućim opekotinama zbog visokih temperatura. Peći su primitivne i bez sigurnosnih mjera, pa su sklone eksplozijama.
IslamBosna.ba