Gallantova priznanja o tunelu dio političke borbe koja vodi ka unutrašnjem slomu u Izraelu

Bibi i Gallant

IslamBosna.ba – Izjave bivšeg izraelskog ministra odbrane, Yoava Gallanta, u kojima tvrdi da je izraelska vojska koristila lažnu fotografiju navodnog tunela u području koridora Filadelfija južno od Gaze, otvorile su novo poglavlje u političkom razračunavanju unutar Izraela i ukazale na moguće znakove unutrašnjeg sloma, smatraju stručnjaci i analitičari.

Gallant je, prema izvještajima izraelske državne radiotelevizije, izjavio da je fotografija koju je vojska objavila – navodno prikazujući tunel otkriven u avgustu prošle godine, u stvarnosti prikazivala rov, a ne tunel. Ta slika, kaže Gallant, poslužila je za pretjerano naglašavanje strateške važnosti koridora Filadelfija i odlaganje dogovora o razmjeni zarobljenika.

Tada je Tel Aviv tvrdio da je pronađen ogroman troetažni tunel palestinskog otpora duž granice s Egiptom, što su mediji predstavili kao izvanredno dostignuće izraelske vojske. Međutim, prema novim tvrdnjama, cijela priča je bila propagandna konstrukcija.

Sve veće unutrašnje pukotine

Politički analitičar Ibrahim el-Medhun izjavio je za Al Jazeeru da Gallantove izjave dolaze u trenutku kada su unutrašnji raskoli u izraelskom političkom sistemu sve izraženiji. Iako Gallant više nije u vladi, njegova bezbjednosna i vojna pozadina daje težinu njegovim riječima.

Medhun naglašava da bivši ministar sada nema izvršnu moć niti direktan utjecaj na premijera Benjamina Netanyahua, te da su njegove izjave više dio političkog rivaliteta nego pokušaj stvarnog utjecaja na politiku. Međutim, ističe da sve češći javni istupi bivših visokih zvaničnika samo povećavaju pritisak na aktuelnu vladu i podrivaju službeni narativ koji Izrael pokušava nametnuti domaćoj i međunarodnoj javnosti.

Polagano urušavanje unutrašnje kohezije

Prema Medhunu, Gallantove izjave mogu doprinijeti postepenom urušavanju povjerenja unutar izraelskog društva, što predstavlja priliku za palestinski otpor da iskoristi ove pukotine u borbi za istinu i narativ.

Dodaje da Izrael, koji je dugo gajio imidž sile i istine, sada svjedoči fragmentaciji javnog diskursa i slabljenju unutrašnjeg konsenzusa. Gallantove riječi i slične izjave podrivaju politički i vojni autoritet izraelske vlade.

Ipak, Medhun ne očekuje brze promjene, s obzirom na oslabljeni arapski stav i izostanak međunarodnog fokusa na rat. Premijer Netanyahu, smatra on, vjerovatno će nastaviti rat oslanjajući se na međunarodnu podršku i trenutne unutrašnje podjele koje još ne dostižu nivo odlučujućeg pritiska.

Sukob unutar izraelskih institucija

Profesor političkih nauka Muhammed Gazi Džemal također ukazuje na Gallantove izjave kao pokazatelj duboke krize između izraelske vlade, vojske i opozicije. U razgovoru za Al Jazeeru navodi da ovakvi javni istupi do sada nisu imali presedan i da se uklapaju u sve češća upozorenja izraelskog predsjednika i lidera opozicije o mogućem građanskom ratu i političkim atentatima.

Džemal smatra da ove izjave slabe političku i medijsku poziciju Netanyahueve vlade, a istovremeno jačaju opozicione zahtjeve za razmjenu zarobljenika, čak i po cijenu okončanja rata.

Međutim, s obzirom na Netanyahuovu parlamentarnu većinu i podršku desničarskih krugova, Džemal ostaje skeptičan da će doći do neposredne promjene. Ipak, ako se slični stavovi budu nastavili gomilati, vlada bi se mogla naći u poziciji u kojoj će biti prisiljena na politički kompromis i kraj rata.

IslamBosna.ba