Francuski sud insistira na kazni zatvora za alžirskog fudbalera Jusufa Attala zbog podrške Gazi

IslamBosna.ba – Francusko pravosuđe nastavlja progon protiv alžirskog fudbalera Jusufa Attala zbog njegove objave na društvenim mrežama u kojoj je izrazio solidarnost s Palestinom. Uprkos tome što se javno izvinio i naglasio da mu nije bila namjera širiti mržnju, francusko tužilaštvo insistira na potvrdi presude koja mu je izrečena u prvostepenom postupku – osam mjeseci zatvora s uvjetnom kaznom i novčana kazna od 45.000 eura.
Kazna zbog jedne objave na Instagramu
Attalov slučaj datira još od 12. oktobra 2023. godine, kada je tadašnji fudbaler francuske Nice na svom Instagram profilu podijelio video u kojem palestinski imam Mahmud Hasanat uči dovu protiv izraelske agresije. Francuske vlasti su tu objavu okarakterisale kao “poticanje na vjersku mržnju”, iako je Attal ubrzo nakon toga uklonio snimak i izdao saopćenje u kojem je naglasio da “niti mrzi bilo koju grupu ljudi, niti podržava nasilje”.
Na suđenju u Aix-en-Provenceu, Attal je izjavio da je njegova objava bila izraz podrške palestinskom narodu, a ne poziv na mržnju ili nasilje. “Ja sam fudbaler, ne bavim se politikom. Ako sam nekoga povrijedio, izvinjavam se, to nije bila moja namjera”, rekao je Attal pred sudom, dodajući da nije ni pogledao snimak do kraja prije nego što ga je podijelio.
Međutim, francusko tužilaštvo nije prihvatilo njegovo objašnjenje. Tužiteljica Valérie Tavernier tvrdila je da, bez obzira na Attalove namjere, njegov postupak predstavlja “neposredan čin poticanja na mržnju” te da javne ličnosti poput njega moraju biti svjesne težine svojih riječi i objava.
Politički i medijski pritisak
Slučaj je izazvao lavinu reakcija u francuskoj javnosti, pri čemu su politički i medijski krugovi izvršili snažan pritisak na fudbalera. Gradonačelnik Nice, Christian Estrosi, bio je među prvima koji su pozvali na njegovu suspenziju, čak i prije nego što je sud donio presudu. U javnosti su ga etiketirali kao “antisemitu” i “ekstremistu”, što je rezultiralo time da je njegov klub prekinuo ugovor s njim u ljeto 2024. godine.
Francuski mediji, uključujući sportske listove poput L’Équipea, također su insistirali na tome da se Attal žestoko kazni, ističući da fudbaleri moraju biti “uzor mladima” i da nema mjesta za političke poruke u sportu. Međutim, postavlja se pitanje da li se isti standard primjenjuje na sve sportiste.
Odlazak iz Evrope i nastavak karijere u Kataru
Nakon što je postao persona non grata u francuskom fudbalu, Attal se na kratko pridružio turskom klubu, ali su i tamošnje vlasti bile pod pritiskom zbog njegovog slučaja. Na kraju, odlučio se za odlazak u Katar, gdje je potpisao ugovor s Al-Sadom i sada nastavlja karijeru daleko od evropskih političkih pritisaka.
Njegova sudbina slična je mnogim drugim sportistima, umjetnicima i javnim ličnostima koji su se suočili s posljedicama zbog izražavanja podrške Palestini. Od početka izraelskog napada na Gazu 7. oktobra 2023. godine, u brojnim zapadnim zemljama zabilježeni su slučajevi otkaza, cenzure i zabrana za one koji su javno osudili izraelsku agresiju.
Dvostruki standardi u slobodi govora?
Ovaj slučaj dodatno rasplamsava debatu o slobodi govora u Evropi. Dok se u mnogim zapadnim državama brani pravo na izražavanje, uključujući i podršku određenim vojnim operacijama, podrška Palestini često se tretira kao kontroverzna, a u nekim slučajevima i kao krivično djelo.
Tako su, osim Attala, i brojni akademici, novinari, pa čak i umjetnici, bili izloženi sankcijama ili otkazima zbog svojih stavova o palestinskom pitanju. U Francuskoj su studentski protesti protiv izraelske politike često brutalno gušeni, a pojedine organizacije koje se bave ljudskim pravima suočavaju se s finansijskim i pravnim pritiscima.
Šta slijedi za Jusufa Attala?
Francuski sud će krajem aprila donijeti konačnu odluku o njegovoj kazni. Iako nije isključeno da bi presuda mogla biti ublažena, pravosudni postupak protiv njega ostavlja gorak okus i postavlja ozbiljna pitanja o granicama slobode govora u Evropi.
Za sada, Jusuf Attal nastavlja svoju fudbalsku karijeru u Kataru, ali ostaje simbol sve češćih pritisaka na javne ličnosti koje se usude izraziti solidarnost s Palestinom.
IslamBosna.ba