Egipćani se okupljaju kod Refaha: Podrška Gazi ili režimska predstava?

IslamBosna.ba – Hiljade Egipćana okupile su se u utorak ispred graničnog prelaza Refah i na putu prema aerodromu u El-Arišu, izražavajući navodnu solidarnost s Palestincima iz Pojasa Gaze i protivljenje njihovom raseljavanju. Okupljanje je tempirano sa posjetom egipatskog pučističkog predsjednika Abdelfettaha es-Sisija i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona regiji.
Demonstranti su mahali egipatskim i palestinskim zastavama, uz parole podrške Gazi i Palestini, poput „Gaza je crvena linija“, „Ne raseljavanju“ i „Svi smo uz Palestinu“. No, uz to, mnogi su isticali transparente s porukama podrške samom predsjedniku Sisiju i uzvikivali slogane koji više liče na režimsku propagandu nego na autentičnu empatiju: “Vođo, povedi nas!”
Režimski igrokaz pod krinkom solidarnosti
Brojni egipatski aktivisti i građani ogorčeno su reagovali na ovaj skup, nazivajući ga “predstavom za međunarodnu javnost”. Prema njihovim riječima, učesnici protesta bili su uglavnom mobilisani od strane vlasti – uključujući nezaposlenu omladinu, članove režimskih omladinskih organizacija, pa čak i zabavljače.
Pisac Jusuf ed-Demuki oštro je komentarisao scenu plesa pred Refahom: “Kada je vladar svodnik – sa sobom, pa i do džamije, neće povesti nikog osim plesne trupe!”
S druge strane, aktivista Usama Gaviš napisao je: “Halalite nam, braćo u Gazi… Ovo nije egipatski narod. Ova sramotna scena rezultat je godina proizvodnje svinja u eri onog prokletog, zlog susjeda, posrednika srama – Abdelfettaha es-Sisija.”
“Ako je ovo zaista granični zid, a ova degenerisana grupa pleše svega nekoliko metara od genocida nad nenaoružanim palestinskim narodom – onda neka je Allahovo prokletstvo na svakog ko je ovo organizovao, učestvovao, slavio ili opravdao.”
“Naredi, Ebu Mahmude, i vodi narod na granicu” – uzvici poslušnika režima u Egiptu ispred prelaza Refah.
Gaviš podsjeća i na autentične slike egipatske podrške Gazi iz 2012. godine, kada su mladi Egipćani pod vodstvom prvog demokratski izabranog predsjednika Muhammeda Mursija prošli kroz Refah i stigli do Gaze pod bombardovanjem. Tada su protestovali ispred bolnice Šifa, uz poznati slogan: „O Palestinci, vaša krv je moja krv, vaša vjera je moja vjera!“
Sisi: Zaštitnik Gaze ili manipulator naroda?
U autoritarnom kontekstu kakav je Egipat pod Sisijem, spontane demonstracije nisu moguće bez odobrenja sigurnosnih službi. Mnogi analitičari stoga ovaj protest tumače kao politički marketing – pokušaj režima da prikaže “narodnu” podršku Gazi, dok se zapravo zatvara granični prelaz i zaustavlja dostava humanitarne pomoći.
Za javnost je upućena poruka solidarnosti, ali stvarni efekti su suprotni: granice ostaju zatvorene, palestinske izbjeglice ne smiju prijeći, a izraelske snage gomilaju tenkove uz granicu.
Na kraju, ostaje pitanje: da li je Sisijeva briga za Palestince iskrena ili je to samo još jedan čin njegovog političkog teatra u kojem su statisti — narod Egipta?
IslamBosna.ba