Egipat: Porodice političkih zatvorenika na ivici izdržljivosti

egipatska sudnica

IslamBosna.ba – Već 24 bajrama su prošla dok hiljade političkih zatvorenika u Egiptu ostaju iza rešetaka, daleko od svojih porodica. Ovo je 13. bajram koji su dočekali u zatvorskim ćelijama, dok egipatski pučistički režim Abdelfettaha es-Sisija odbija razmotriti njihovo oslobađanje, čak i tokom mubarek mjeseca ramazana.

Porodice zatvorenika, iscrpljene i emocionalno slomljene, više ne broje praznike koje su proveli bez svojih najmilijih. „Više ne brojimo bajrame ni ramazane koji prolaze bez njih. Srce nam je slomljeno, suze su presušile, i riječi nestale., rekla je porodica jednog od bivših savjetnika svrgnutog predsjednika Muhammeda Mursija, koji je u zatvoru od vojnog udara 2013. godine, prenosi Arabi21.

Na društvenim mrežama sve su glasnije kampanje koje zahtijevaju oslobađanje zatvorenika. Hashtag #PustiteNašuDjecuIzZatvora odjekuje Twitterom, dok porodice istu bol izražavaju rečenicom: “Prestali smo brojati.” Uz svaku bajramsku proslavu dolazi i podsjetnik da više od 60.000 političkih zatvorenika u Egiptu ne dijeli radost praznika sa svojim porodicama.

Od blagostanja do siromaštva

Zatvaranje političkih neistomišljenika ne pogađa samo njih, već i njihove porodice koje se bore s finansijskim i emocionalnim teretom. “U mom kvartu u Kaljubiji poznajem najmanje 50 zatvorenika, a njihove porodice su od stabilnog života pale u siromaštvo, jer su primorane da izdvajaju ogromne svote za putovanja, hranu i lijekove kako bi ih posjećivali u zatvoru”, svjedoči za Arabi 21 bivši član Muslimanske braće.

Aktivista za ljudska prava Ahmed Maher ističe za Arabi 21 da se Egipat ne može nadati napretku dok su hiljade njegovih mladih talenata i intelektualaca zatočeni. “Od masakra na trgu Rabia i Nahda 2013. godine, hiljade mladih su proveli do 25 praznika u zatvoru. Međutim, zatvaranje neistomišljenika nije riješilo nijedan problem u Egiptu, već je samo pogoršalo ekonomsku i političku situaciju”, kaže Maher.

Odbijanje dijaloga i političkih pomirenja

Profesor političkih nauka Ahmed Džad ističe da egipatski režim odbija bilo kakav oblik političkog dijaloga, iako bi oslobađanje zatvorenika moglo stabilizovati državu.

U razgovoru za Arabi 21, Džad navodi: “Zatvorenici su izgubili nadu u oslobađanje zbog tvrdoglavosti režima i njegovog odbijanja da postigne bilo kakav politički dogovor. Upravo sada bi trebalo osloboditi sve zatvorenike i postići politički sporazum.”

Dodaje da se režim suočava s dvije opcije: “Ili će slijediti upute SAD-a i Izraela o prodaji i preseljenju, čime će postati zvanično izdajnik i izazvati bijes egipatske javnosti, ili će se pomiriti sa svim političkim frakcijama u Egiptu kako bi dobio njihovu podršku protiv američkih i izraelskih interesa.”

Džad ističe: “Postoji mnogo imena zatvorenika koji već 13 godina trpe nepravdu. Njihova patnja i situacija moraju biti istaknuti, jer su mnogi od njih nepravedno zatvoreni, bez ikakvog zločina ili krivice.”

Među zatvorenicima su mnoge istaknute ličnosti, poput šejha Hazema Ebu Ismaila, dr. Besima Aude, dr. Muhammeda el-Beltadžija, šejha Mahmuda Šabana, dr. Safveta Hidžazija i advokata Usame Mursija. Svi oni su već 13 godina iza rešetaka, a mnogi su osuđeni na dugogodišnje ili doživotne kazne u politički motivisanim suđenjima.

U svojoj političkoj viziji rješenja ovog pitanja, Džad smatra da je “amnestija za zatvorenike ključna. Time bi se većina naroda okupila oko režima i pružila mu podršku.” Takođe je naglasio da “odlaganje ove odluke i insistiranje na zadržavanju zatvorenika predstavlja političku kratkovidost.”

Na kraju svog izlaganja, Džad poziva na: “oslobađanje zatvorenica, političkih zatvorenika i otvaranje slučajeva prisilnih nestanaka kako bi se otkrile lokacije svih nestalih.”

Na svojoj Facebook stranici, Džad postavlja pitanja: “Zašto tolika tvrdoglavost prema političkim zatvorenicima i zatvorenicima mišljenja? Zašto ekstremna politička netrpeljivost? Zar 13 godina nije dovoljno za desetine hiljada zatvorenika koji nisu počinili nikakav zločin osim što su tražili demokratiju, slobodu i dostojanstvo?”

Dodaje: “Zar nije vrijeme za oslobađanje stotina naučnika iz zatvora? Zar nije vrijeme za nacionalno pomirenje i oslobađanje zatvorenika mišljenja, koji su proveli desetine bajrama i ramazana iza rešetaka?”

Zatvorenice

Posebnu bol osjećaju zatvorene žene i njihove porodice. Stranica “Žene protiv puča” istakla je imena mnogih egipatskih zatvorenica povodom bajrama, naglašavajući da je ovo deveti bajram za zatvorenicu Esmu Abd er-Reuf, koja je pritvorena 2020. godine. Njen suprug je uhapšen godinu dana ranije, ostavljajući iza sebe kćerku od samo četiri godine.

Također, stranica je ukazala na slučajeve koji traju više od pet godina i broje deset bajrama, uključujući neizvjesnu sudbinu zatvorenice Visal Hamden od 21. juna 2019., koja je ostavila dvoje djece. Spomenute su i doktorica Basma Rifat, pritvorena od 6. marta 2016. Israa Haled, koja je uhapšena kao studentica 2015. godine, dočekala je 11 bajrama u zatvoru. Aiša eš-Šater, kćerka istaknutog vođe Muslimanske braće, također je jedna od onih koje su izgubile nadu u pravdu. Organizacija “Žene protiv vojnog udara” navodi i slučajeve Vard es-Sa’ad, Menar Ebu el-Nadža, Fevzije Ibrahim ed-Desuki i Nade Muhtar, koje su godinama lišene slobode i kontakt s porodicama im je strogo ograničen.

“Bajramske suze majki”

Amira Hilmi Ammar, bivša politička zatvorenica, opisuje sumornu atmosferu egipatskih zatvora tokom bajrama: “Bajramski dan je dan dodatne kazne – zatvorenici su izolovani, bez ikakvog kontakta s porodicama.”

Majke zatvorenika provode bajrame u suzama. “Moj sin Umar je u zatvoru već 10 godina. Nekada bih za bajram pripremala njegovu sobu i stavljala mirisni tamjan, ali sada više nemam snage. Njegova soba je ostala netaknuta, prekrivena prašinom”, kaže jedna majka.

Raša Habši govori o svom sinu Šihabu, koji je uhapšen tokom protesta podrške Palestini: “Drugi bajram, a ti nisi s nama. Drugi bajram, a osjećam samo tugu i bol. Život nema smisla bez tebe, i nema praznika bez tebe. Moj bajram će biti kada izađeš na slobodu.” Također, apelovala je na oslobađanje svih zatvorenika i pristalica Palestine.

Egipatski sudija Velid Šarabi uputio je poruku političkim zatvorenicima u Egiptu, ističući da je prošlog bajrama desetine hiljada nevinih osoba bilo u zatvorima Bešara el-Assada u Siriji.

Šarabi je dodao da čak ni najoptimističniji nisu mogli zamisliti odlazak Bešara i promjenu situacije, te naglasio: “Odluka o oslobađanju zatvorenika u Egiptu je u rukama onih koji su osigurali slobodu za heroje Sirije, Palestine i Sudana.”

Porodice, aktivisti i pravni stručnjaci pozivaju na hitno oslobađanje zatvorenika, međutim, egipatski režim nastavlja sa represijom, ne pokazujući ni najmanju spremnost na popuštanje.

IslamBosna.ba