Egipat obmanjuje svoj narod i svjetsku javnost o opsadi Gaze

492157995_1080568867215063_5958190156747387364_n

IslamBosna.ba – U očiglednom pokušaju obmane domaće i svjetske javnosti, egipatske vlasti tvrde da je prelaz Refah otvoren, uprkos činjenici da je Pojas Gaze ostao bez zaliha hrane i humanitarnih potrepština za više od dva miliona Palestinaca.

Zvanična egipatska novinska agencija MENA objavila je vijest pod naslovom: „Nastavlja se otvaranje graničnog prelaza Refah sa egipatske strane“, koja je prenesena kroz većinu egipatskih medija.

Pozivajući se na neimenovanog egipatskog zvaničnika, agencija tvrdi da je “egipatska strana prelaza i dalje otvorena 39. dan zaredom, čekajući dolazak ranjenih, bolesnih i njihovih pratilaca radi liječenja u inostranstvu”.

Isti izvor je naveo da izraelska vojska i dalje drži palestinsku stranu prelaza zatvorenom, onemogućavajući ulazak humanitarne pomoći, dok istovremeno nastavlja proširivati kopnene operacije u gradu Refah na jugu Gaze.

Prema tvrdnjama egipatskog izvora, medicinske ekipe i ambulantna vozila su u stalnoj pripravnosti, a od 18. marta, 45 konvoja je prevezlo oko 1.700 ranjenih i bolesnih Palestinaca te 2.500 pratilaca.

Međutim, ono što egipatska agencija nije spomenula jeste izostanak stvarnih napora egipatskih vlasti da premoste izraelsku blokadu i omoguće hitnu dostavu humanitarne pomoći, iako se radi o palestinsko-egipatskom prelazu, nominalno izuzetom od izraelske kontrole.

Ova medijska kampanja dolazi u trenutku kada prijetnja masovne smrti lebdi nad stanovništvom Gaze, uslijed sve strožeg izraelskog opsade koja je izazvala raširenu glad i potpuni kolaps zdravstvenog i infrastrukturnog sistema.

Prema dostupnim podacima, više od 55 dana potpune blokade dovelo je do smrti 52 Palestinca od gladi i pothranjenosti, uključujući 50 djece, što se smatra jasnim primjerom „sporog ubijanja“ koje provodi izraelska vojska nad civilima.

Više od 60.000 palestinske djece trenutno pati od teške pothranjenosti, dok preko milion djece svakodnevno gladuje. Hiljade porodica više nisu u stanju osigurati niti jedan obrok dnevno, uz potpuni kolaps zdravstvenog sektora koji više nije u mogućnosti da odgovori na potrebe stanovništva.

Organizacije za ljudska prava upozoravaju da svako odlaganje otvaranja sigurnog humanitarnog koridora predstavlja saučesništvo u zločinima protiv civila.

Prema međunarodnom humanitarnom pravu, korištenje gladi kao metode ratovanja protiv civila smatra se ratnim zločinom. Član 54. Dodatnog protokola I Ženevskih konvencija zabranjuje izgladnjivanje civila kao metodu borbe, smatrajući to ozbiljnim kršenjem humanitarnog prava.

IslamBosna.ba