Šejh Dedev održao predavanje u Umejjadskoj džamiji u Damasku

IslamBosna.ba – Šejh Muhammed el-Hasan ed-Dedev eš-Šankiti, direktor Centra za odgoj uleme u Mauritaniji, održao je predavanje u Umejjadskoj džamiji u glavnom gradu Sirije, Damasku.
Šejh Dedev je, nakon sastanka sa sirijskim predsjednikom Ahmedom Eš-Šer’om, posjetio Umejjadsku džamiju, gdje je govorio o vjerskom i historijskom značaju Damaska.
U svom govoru prisjetio se znamenitih ličnosti islamskog ummeta koje su držale dersove u Umejjadskoj džamiji, kao i ashaba i tabiina koji su Damask odabrali za sjedište svoje države, poput Muavije ibn Ebi Sufjana.
Posebno je istakao Musu ibn Nusejra, koji je upravo iz Damaska krenuo u osvajanje Magreba po naredbi halife Velida ibn Abdul-Melika, te Ukbeta ibn Nafija, koji je otvorio put prema Sjevernoj Africi i dalje prema Mauritaniji gdje je izgradio Kairuansku džamiju i stigao do Alžira.
Šejh Dedev je izrazio optimizam u pogledu budućnosti Damaska, predviđajući da će ponovo postati prijestolnica islamske civilizacije.
On je posjetio Damask kao zamjenik predsjednika Svjetskog saveza islamskih učenjaka u sklopu delegacije koju je predvodio šejh Ali el-Karadagi. Tokom boravka u Siriji, delegacija se sastala s predsjednikom Ahmedom eš-Šer’om u Palati naroda.
IslamBosna.ba