Ramazanski iftar u Grenlandu: Da li tamo ima muslimana?

IslamBosna.ba – Kada je ekipa Al Jazeere stigla u Grenland tokom ramazana, krenula je u potragu za muslimanskom zajednicom kako bi saznala kako provode mjesec posta. Prema dostupnim informacijama, na ovom arktičkom ostrvu živi samo jedan musliman, ali realnost je bila drugačija.
Prvi neočekivani susret desio se već na aerodromu, gdje je palestinski policajac provjeravao pasoše. Iako nije imao tačne podatke o muslimanskoj zajednici, njegovo prisustvo bilo je prvi znak da islam nije potpuno nepoznat u ovom dijelu svijeta.
Kasnije se ekipa susrela s Rakanom Mensurom, Palestincem iz Danske, i njegovim ocem, na protestu ispred američkog konzulata. Okupljeni su demonstrirali protiv Trumpovih izjava o mogućoj kupovini Grenlanda. U duhu arapske gostoljubivosti, pozvali su ekipu na iftar u svoj dom.
Palestinski iftar na ledenom ostrvu
U njihovom domu, stol je bio ispunjen tradicionalnim palestinskim jelima – od vrućeg hljeba i čorbe od leće do riže s piletinom. Razgovori su premošćavali hiljade kilometara, vodeći prisutne na put od Tangera do Kudsa, bez potrebe za pasošima i političkim pregovorima.
“Ovo je moj drugi ramazan u Grenlandu”, kaže Rakan, dodajući da prošle godine post nije trajao duže od 16 sati, dok u ljetnim mjesecima sunce zalazi tek na pola sata.

Život na ovom ostrvu je izazovan, ali, prema njegovim riječima, Grenlanđani nisu navikli na strance. “U početku su me neki provocirali, vičući „Allahu ekber“ u podrugljivom tonu, ali moj stav i poštovanje prema njima učinili su da me prihvate”, objašnjava.
Iako je rođen u Danskoj, Rakan potiče iz palestinskog Nazareta, koji je posjetio samo jednom, 2015. godine. “Tada sam prvi put vidio svoju kuću i porodicu”, kaže, sjetno se prisjećajući tog putovanja.
Grenland – daleki, ali prijateljski
Za razliku od evropskih zemalja, u glavnom gradu Nuuku dominiraju samo tri jezika – grenlandski, danski i engleski. Prema Rakanovim riječima, Grenlanđani nisu mnogo upoznati sa islamom, ali njihova solidarnost prema Palestini je primjetna.
“Poslije događaja 7. oktobra 2023., u Nuuku su se pojavili murali s palestinskom zastavom i natpisima „Slobodna Palestina“. Njihovo razumijevanje patnje Palestinaca olakšava mi život ovdje”, ističe on.
Uprkos tome, Grenland nije lišen socijalnih problema. Rakan kaže da je šokantno visoka stopa samoubistava među mladima. “Pet mojih prijatelja je diglo ruku na sebe. S vremenom postaneš otupljen na takve vijesti jer je to ovdje „normalno“, kaže, pokazujući koliko su izolacija i teški uslovi života ostavili trag na lokalnom stanovništvu.
Koliko muslimana zaista živi u Grenlandu?
Jedan od najdugovječnijih muslimana u Grenlandu je Omar Hubejši, Egipćanin koji već 15 godina živi u Nuuku i radi za avio-kompaniju Greenland Airlines.
Kroz online zajednicu Al Jazeera je stupila u kontakt s njim, a Omar potvrđuje da je broj muslimana u Grenlandu izuzetno mali – ne više od desetak.
“Maroko, Tunis i Turska su glavne zemlje porijekla naših ljudi ovdje. Većina dolazi privremeno zbog posla, ali malo ko ostaje trajno”, objašnjava on.
Post u Grenlandu varira u zavisnosti od sezone – dok ove godine Omar posti 16 sati, tokom ljeta se taj period proteže čak do 22 sata dnevno.
“Navikao sam se na hladnoću, ali kada odem u Egipat ljeti, više ne podnosim visoke temperature”, priznaje kroz smijeh.
Grenland možda nije prvo mjesto na koje pomislimo kada govorimo o ramazanu i iftarima, ali mala muslimanska zajednica i u ledenim krajevima uspijeva sačuvati svoju vjeru i tradiciju.
IslamBosna.ba