Haaretz: Izrael se sprema za široku kopnenu ofanzivu na Gazu

IslamBosna.ba – Prema pisanju izraelskog lista Haaretz, izraelska vojska intenzivno se priprema za veliku kopnenu ofanzivu na Gazu, u skladu s planom načelnika Generalštaba Eyala Zamira. Plan uključuje mobilizaciju više vojnih brigada, uključujući i rezervne snage.
Izvori na koje se poziva Haaretz navode da Izrael formalno ostavlja prostor za postizanje dogovora o oslobađanju nekih od zarobljenih Izraelaca, ali u isto vrijeme ubrzava pripreme za proširenje rata. Eskalacija je, kako se čini, sve izvjesnija jer izraelska vlada insistira na nastavku i proširenju operacija, uprkos međunarodnim pozivima na primirje.
List navodi da izraelske vlasti trenutno kriju stvarne namjere vojske i vlade, dok u pozadini grade temelje za potpunu okupaciju Gaze.
U srijedu je Izrael objavio da pokreće ograničenu kopnenu operaciju, preuzimajući kontrolu nad tzv. Netzarimskim koridorom u centralnom dijelu Pojasa Gaze. No, operacija se brzo proširila, uz intenzivne zračne udare, nakon što je izraelska vlada odbila preći u drugu fazu dogovora o prekidu vatre. Samo u posljednja četiri dana, izraelski napadi su usmrtili više od 600 Palestinaca.
IslamBosna.ba