Ben-Gvir odbija da se izvini zarobljenicima koji tvrde da su njegove izjave pogoršale njihov tretman u Gazi

Itamar Ben Gvir

IslamBosna.ba – Bivši izraelski ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir odbio je da se izvini oslobođenim izraelskim zarobljenicima koji tvrde da su njegove izjave o mučenju palestinskih zatvorenika dovele do pogoršanja njihovih uvjeta u zatočeništvu.

“Ne samo da se ne izvinjavam, već sam ponosan na ono što sam uradio”, izjavio je Ben-Gvir u intervjuu za izraelski Kanal 13, optužujući medije da “ponavljaju propagandu Hamasa”.

Ben-Gvir, koji je podnio ostavku u januaru nakon postizanja primirja u Gazi, također je doveo u pitanje da li je Izrael trebao izbjegavati bombardovanje Gaze i javne rasprave o udarima, nakon što je jedan oslobođeni zarobljenik rekao da su izraelski napadi doveli do toga da ga Hamasovi čuvari tuku.

Eli Sharabi, koji je oslobođen 8. februara, rekao je za emisiju Uvda na Kanalu 12 da su njegovi čuvari redovno pratili vijesti i stanje palestinskih zatvorenika.

“Svaka neodgovorna izjava – mi prvi ispaštamo zbog nje”, rekao je Sharabi. “Dolaze nam i govore: ‘Ne daju našim zatvorenicima hranu, ni vi nećete jesti. Tuku naše zatvorenike, mi ćemo tući vas. Ne daju im da se kupaju, ni vi nećete moći.'”

Njegove tvrdnje potvrdio je i još jedan bivši zarobljenik, Eliya Cohen, koji je izjavio da su Ben-Gvirove izjave o tretmanu palestinskih zatvorenika rezultirale pogoršanjem uvjeta za izraelske zarobljenike u Gazi.

Dok je bio ministar sigurnosti, Ben-Gvir je sproveo mjere protiv, kako je naveo, “luksuznih pogodnosti” u zatvorima, uključujući zabranu svježe pite, ograničenje vremena za tuširanje i uklanjanje kreveta, što je dovelo do prenatrpanosti. Također je pozvao na pogubljenje zatvorenika i hvalio se uvjetima u kojima se Palestinci drže.

Od početka primirja 19. januara, u Izrael se vratilo 25 živih zarobljenika i osam tijela, dok je oslobođeno više od 2.000 palestinskih zatvorenika.

Oslobođeni Palestinci pokazali su znakove mučenja, izgladnjivanja i teškog medicinskog zanemarivanja, što su organizacije za ljudska prava ocijenile kao dokaz sistematskog zlostavljanja palestinskih zatvorenika u izraelskim zatvorima.

Euro-mediteranski opservatorij za ljudska prava dokumentovao je stravične fizičke i psihološke posljedice na oslobođenim palestinskim zatvorenicima, koji su u Gazu stigli u “izuzetno lošem zdravstvenom stanju”.

Izrael trenutno drži više od 10.000 Palestinaca u zatvorima, od čega ih je više od 3.000 u administrativnom pritvoru bez optužnice.

IslamBosna.ba