IslamBosna.ba – Kraljevske zračne snage Velike Britanije (RAF) poslale su dva nadzorna aviona prema Gazi otkako je započelo primirje između Izraela i Hamasa, otkriva Declassified.

Oba leta dogodila su se dok je bila u toku razmjena talaca.

Ministarstvo vanjskih poslova kaže da su nadzorni avioni “nenaoružani” i “zadatak im je isključivo lociranje talaca”, što otvara ozbiljna pitanja o tome zašto se špijunski avioni i dalje šalju u regiju dok traje puštanje talaca. Zaki Sarraf, pravnik u Međunarodnom centru za pravdu za Palestince (ICJP), rekao je za Declassified: “Mjesecima je vlada govorila da se RAF-ovi avioni koji lete oko Gaze koriste isključivo za lociranje talaca, pa zašto se ovi letovi i dalje odvijaju sada kada su neprijateljstva obustavljena?”

Prvi špijunski let poletio je s RAF Akrotirija, britanske zračne baze na Kipru, u 15:32 i vratio se u 20:59 po lokalnom vremenu 19. januara – na dan kada je primirje stupilo na snagu. Avion je isključio svoje transpondere iznad istočnog Mediterana, postavljajući pitanja o tome što je tačno radio u zraku dok je Hamas puštao posljednjeg britanskog taoca, Emily Damari.

Drugi let poletio je s RAF Akrotirija 25. januara u 11:26 po lokalnom vremenu i vratio se u bazu u 17:44, ponovno isključivši transpondere iznad istočnog Mediterana dok je trajala druga razmjena talaca.

Britansko Ministarstvo odbrane reklo je za Declassified da avion “nije ušao u zračni prostor Gaze i da je u svakom trenutku djelovao u skladu s primirjem i sporazumom o puštanju talaca između Izraela i Hamasa”.

Ovo negiranje ne isključuje mogućnost da je RAF-ov špijunski avion Shadow R1 prikupljao nadzorne snimke o kretanju talaca iz izraelskog zračnog prostora ili provodio dodatno prikupljanje obavještajnih podataka u podršci Izraelu negdje drugdje.

Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na pitanja Declassifieda o tome jesu li špijunski avioni prikupljali obavještajne podatke o Gazi iz izraelskog zračnog prostora.

Razmjena obavještajnih podataka

Špijunski letovi obavijeni su tajnošću otkako su prvi put poslani u Gazu u decembru 2023., a aktivisti sada pozivaju na istragu o dijeljenju obavještajnih podataka Velike Britanije s Izraelom.

Sarraf iz ICJP-a komentirao je: “Avioni Shadow R1 koji se koriste specijalizirani su za ciljanje. Nije jasno zašto su se uopće koristili, ali njihova daljnja upotreba – usprkos već tekućoj razmjeni talaca – izaziva još ozbiljniju zabrinutost oko njihove prave svrhe.“

Dodao je: “Britanska javnost zaslužuje pojašnjenje. Hitno je potrebna sveobuhvatna, javna istraga o umiješanosti Ujedinjenog Kraljevstva u izraelskom genocidu nad Palestincima, uključujući i ove letove. Odgovornost je jednostavno neupitna – ulozi su previsoki.”

Primirje

Tekst originalnog sporazuma o primirju između Izraela i Hamasa navodi da će u prvoj fazi: “Svi letovi (vojni i izviđački) iznad Pojasa Gaze biti obustavljena na 10 sati dnevno te 12 sati u danima kada se vrši razmjena talaca i zatvorenika”.

Ova odredba nije samo osmišljena da Palestincima pruži predah od izraelskog bombardovanja, već i da uvjeri Hamas da Izrael neće prikupljati obavještajne podatke o kretanjima i lokacijama talaca.

Iako Ujedinjeno Kraljevstvo nije potpisnica sporazuma o primirju, Hamas je izjavio da su špijunski letovi učinili Veliku Britaniju “saučesnikom cionističke okupacije” kada su pokrenuti u decembru 2023. godine.

Odluka da se špijunski letovi pošalju u regiju tokom razmjene talaca mogla bi stoga izazvati sumnju da je Britanija prekršila duh, ako ne i riječ, sporazuma o primirju.

Također, to povećava mogućnost da bi britanski nadzorni snimci mogli biti korišteni od strane izraelskih snaga za provođenje budućih vojnih operacija u Gazi.

Avioni Shadow R1 mogu prikupljati informacije za “odabir ciljeva”, a obavještajni podaci dobijeni od Izraela prije misija mogli su biti pribavljeni mučenjem.

Prethodna izraelska operacija “spašavanja talaca” uključivala je ubijanje 274 Palestinca smještenih u izbjegličkom kampu Nusejrat. Ministarstvo odbrane kasnije je odbilo komentarisati jesu li su u toj operaciji korišteni nadzorni snimci RAF-a.

Britanski taoci

Hamas je oslobodio troje talaca dok je prvi špijunski avion letio iznad regiona, uključujući i 28-godišnju Emily Damari, posljednjeg preostalog britanskog taoca u Gazi.

Damarino oslobađanje osigurali su mirovni pregovori, a ne špijunski letovi, što dovodi u pitanje osnovni razlog za nastavak slanja špijunskih letova iz RAF Akrotiririja.

Jedan od britanskih nadzornih aviona, s brojem ZZ507, ostaje stacioniran u RAF Akrotiriju. Nije jasno kada će se konačno vratiti u svoju bazu u RAF Waddingtonu.

Declassified je ranije otkrio da je RAF izveo stotine špijunskih misija iznad Gaze u podršci Izraelu.

Nijedna od njih nije rezultirala oslobađanjem britanskih talaca, dok je jedini drugi britanski državljanin, Nadav Popplewell, poginuo prošle godine tokom izraelskih vojnih operacija u Gazi.

Naledi Pandor, bivša južnoafrička ministrica vanjskih poslova, koja je Izrael optužila za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, ranije je izjavila za Declassified da su ti letovi bili “saučesništvo u onome što se naziva zločinom protiv čovječnosti.”


Autor: John McEvoy, vršilac dužnosti šefa istraživanja za Declassified UK
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

By rhm