Šejh Karadagi: Podrška raseljavanju Palestinaca je vjerski zabranjena i predstavlja veliku izdaju palestinskog pitanja

Karadagi

IslamBosna.ba – Svjetska unija islamskih učenjaka pozvala je islamske i arapske narode da stanu uz stanovnike Gaze kako bi spriječili agresiju i prisilno raseljavanje, koje smatraju jednim od najopasnijih događaja u historiji palestinskog pitanja.

Predsjednik Unije, šejh Ali el-Karadagi, izjavio je za palestinsku novinsku agenciju Sihab da je popuštanje po pitanju prisilnog raseljavanja stanovnika Gaze zabranjeno s vjerskog, racionalnog i ljudskog aspekta te da predstavlja veliku izdaju palestinskog pitanja.

Naglasio je da Unija s dubokom zabrinutošću i osudom prati najnovija dešavanja na međunarodnoj sceni, posebno opasne izjave predsjednika Sjedinjenih Američkih Država o raseljavanju stanovnika Gaze u susjedne ili druge zemlje.

Dodao je da takvi pozivi predstavljaju grubo kršenje međunarodnih zakona i ljudskih principa te ugrožavaju sigurnost i stabilnost u regionu i svijetu.

Svjetska unija islamskih učenjaka uputila je hitan apel islamskom i arapskom svijetu, kao i međunarodnoj zajednici, naglašavajući da je prihvatanje ili podrška prisilnom raseljavanju strogo zabranjena (haram).

Prema riječima el-Karadagija, Unija je izdala fetvu kojom se ističe da je podrška raseljavanju Palestinaca iz Gaze i Zapadne obale zabranjena i smatra se velikom izdajom palestinskog pitanja. Muslimani su, prema fetvi, dužni svim raspoloživim sredstvima – političkim, ekonomskim i vojnim – braniti prava svoje potlačene braće u Palestini.

Također je upozorio da je saradnja s okupatorskim režimom izuzetno opasna po vjeru, nacionalni identitet i patriotizam.

Unija je pozvala na jedinstvo palestinskog, arapskog i islamskog svijeta u suočavanju s ovim izazovima, apelirajući na sve frakcije i političke snage da ujedine napore u borbi protiv pokušaja raseljavanja Palestinaca i uskraćivanja njihovih prava.

Naglašeno je da ovo pitanje ne pogađa samo Palestince, već cijeli svijet, jer je usko povezano s univerzalnim vjerskim, humanitarnim i moralnim zakonima.

„Stoga je obaveza Arapa i muslimana – vjerski, racionalno, nacionalno i patriotski – da se ujedine i ostave po strani svoje razlike. Ovo nije samo obična politička kriza, već pitanje opstanka“, istakao je el-Karadagi.

Unija je naglasila važnost očuvanja humanitarnih vrijednosti koje propisuje islam, a koje zabranjuju nepravdu i ugnjetavanje.

Prema stavu Unije, prisilno raseljavanje predstavlja jedan od najtežih oblika kolektivnog ugnjetavanja i nešto što se ne smije tolerirati ni pod kakvim izgovorom. Ovakve politike ukazuju na jasnu namjeru da se palestinsko pitanje trajno eliminiše i da se ponovo uspostavi logika sile i zakon džungle u 21. stoljeću.

Unija islamskih učenjaka pozvala je međunarodnu zajednicu i svjetsku javnost da odlučno odbace ove opasne prijedloge te da se pridržavaju principa međunarodnog prava i ljudskih prava, bez selektivnosti i dvostrukih standarda.

Također su zatražili da se Sjedinjene Američke Države i Izrael smatraju potpuno odgovornima za sve zločine i kršenja prava palestinskog naroda.

Na kraju, Unija je pohvalila jedinstven i odlučan stav arapskog i islamskog svijeta, kao i svih slobodnih naroda svijeta, u suočavanju s ovim ozbiljnim kršenjima međunarodnih, humanitarnih i moralnih normi.

IslamBosna.ba