Sedma razmjena zarobljenika između Izraela i Gaze: Snažne poruke i simbolika u procesu predaje

Izraelski vojnik ljubi Kasamovca

IslamBosna.ba – U subotu je obavljena sedma razmjena zarobljenika između Izraela i Gaze, što predstavlja nastavak primirja između dvije strane. Međutim, ova razmjena izdvaja se po snažnoj simbolici i strateškim odlukama u vezi s lokacijama predaje i vizuelnom prezentacijom događaja.

Brigade El-Kassam rasporedile su veliki broj boraca kako bi osigurale predaju šest izraelskih zarobljenika predstavnicima Međunarodnog crvenog križa na prijelazima Refah i Nusejrat, na jugu i u središnjem dijelu Pojasa Gaze.

Prema izvorima iz pokreta Hamas, dva zarobljenika predana su u Refahu, dok su preostala četvorica oslobođena u Nusejratu.

Prema izvještaju reportera Al Jazeere Hanija eš-Šaira, sam čin predaje bio je obogaćen političkim i sigurnosnim porukama. Na centralnoj platformi dominirale su slike istaknutih komandanata Brigada El-Kassam, uključujući i šehida vrhovnog komandanta Muhammeda ed-Deifa.

U dirljivom trenutku, oslobođeni izraelski vojnik poljubio je borca El-Kassama u čelo, prkoseći cionističkom narativu.

Jedna od upečatljivih vizuelnih poruka prikazivala je naoružanu grupu boraca kako korača prema Kubetus-Sahri (Kupoli na stijeni), uz natpis: “Možemo promijeniti tok historije”, što je predstavljalo snažan podsjetnik na kontinuirani otpor uprkos regionalnim i globalnim pritiscima.

Na centralnom dijelu platforme nalazila se i slika Jahje Sinvara, komandanta operacije “Potop El-Aksa”, kako posmatra bitke u Refahu prije svoje pogibije u oktobru 2024. godine. Pored toga, izložen je model vojnog tornja koji je bio meta napada tokom operacije “Nestala iluzija” 2006. godine, što je dovelo do zarobljavanja izraelskog vojnika Gilada Shalita.

Još jedna istaknuta slika prikazivala je izraelskog oficira Hadara Goldina, kojeg su borci otpora zarobili 2014. godine nakon razorne izraelske ofanzive u kojoj je ubijeno više od 100 Palestinaca.

Jedna od najupečatljivijih karakteristika ove razmjene bila je izložba izraelskog oružja zaplijenjenog tokom nedavnih operacija. Oružje je bilo postavljeno naopako, što je simboliziralo neuspjeh izraelskih snaga u ostvarivanju vojnih ciljeva.

Sigurnosne mjere bile su izuzetno jake, a proces razmjene osiguravali su pripadnici Brigada El-Kasam, uključujući i članove Jedinice sjene, koja je zadužena za čuvanje zarobljenika. Događaj je privukao hiljade Palestinaca, što je još jednom pokazalo široku podršku otporu u Gazi.

U zamjenu za šest izraelskih zarobljenika, Izrael je trebao osloboditi 602 palestinska zatvorenika, među kojima su se nalazili i neki od najistaknutijih zarobljenika, kao i oni koji su ponovo uhapšeni nakon prethodnog oslobađanja u sporazumu “Vefa el-Ahrar” (Gilad Šalit sporazum).

IslamBosna.ba