Napad na muslimanke u Australiji izazvao osudu: Kritike na odgovor vlasti

hidzabofobija

IslamBosna.ba – Napad na dvije muslimanke u trgovačkom centru u sjevernom dijelu Melbournea izazvao je oštre reakcije javnosti i osude političkih lidera. Premijer Australije Anthony Albanese nazvao je incident “gnusnim” i poručio da svaki napad motiviran vjerskom pripadnošću mora biti strogo sankcioniran.

Napad se dogodio 13. februara u trgovačkom centru Pacific Epping, gdje su dvije žene bile meta nasilja zbog nošenja hidžaba. Jedna od žrtava, Ealaf el-Esavi, pretrpjela je udarce i gubitak ravnoteže, dok je druga žena, Kevser Ali, koja je trudna, bila fizički napadnuta i zadavljena vlastitim hidžabom. Policija je napad okarakterisala kao zločin iz mržnje i potvrdila da je osumnjičena, 31-godišnja žena iz Pascoe Valea, uhapšena i optužena za više prekršajnih i krivičnih djela, uključujući nanošenje tjelesnih povreda i nasilni napad.

“Osjetila sam jak udarac u lice, a zatim sam pala na pod. Bila sam u šoku, nisam mogla vjerovati da se to dešava usred dana, pred svima”, izjavila je el-Esavi za medije. “Sada se bojim izaći napolje, osjećam da nigdje nisam sigurna.”

Ali, koja je napadnuta dok je ručala sa svojom četverogodišnjom kćerkom, ispričala je traumatično iskustvo: “Osjetila sam kako mi neko snažno vuče hidžab i omotava ga oko mog vrata. Počela sam se gušiti. Uspjela sam se otrgnuti, ali napadačica je nastavila da me vrijeđa i psuje. Moja kćerka je sve vidjela i sada ima noćne more.”

Premijer Albaneze suočio se s kritikama zbog zakašnjelog reagovanja na incident. Mnogi su ukazali na razliku u brzini i intenzitetu osude kada su u pitanju antisemitizam i islamofobija. Senatorica Fatima Padžman otvoreno je prozvala premijera i medije zbog nedostatka odlučne osude, istakavši da su islamofobni napadi često ignorisani.

“Zašto nije bilo iste količine medijske pažnje i političke osude kao kod drugih zločina iz mržnje? Gdje je ogorčenje?” zapitala je Padžman u videoporuci objavljenoj na društvenim mrežama.

Iako su australski lideri često osuđivali antisemitizam, uključujući serije napada na jevrejske centre, Islamski savez Australije izrazio je zabrinutost zbog trenda napada na muslimanke, koji prema njihovim riječima ostaju “neadekvatno odgovoreni”. Predsjednik Saveza, Rateb Džunejd, izjavio je da je odgovor vlasti na prijetnje muslimanima “krajnje neadekvatan” i pozvao na snažniji odgovor, upozorio je da sigurnost muslimana u Australiji postaje svakodnevno ugrožena.

Australski ambasador za borbu protiv islamofobije, Aftab Malik, pozvao je lidere da osude napad i ulože sredstva u jačanje sigurnosti za muslimane. “Svi oblici mržnje moraju prestati”, poručio je Malik.

Napadi su izazvali šok i bijes širom Australije, dok je policija u Viktoriji pokrenula istragu. Žrtve su prebačene u bolnicu s povredama koje nisu životno ugrožavajuće, ali koje izazivaju ozbiljne fizičke i emocionalne posljedice.

Iako je Albanese osudio napad, neprestane kritike političara poput Fatime Padžman i predstavnika islamskih organizacija sugeriraju da su reakcije vlasti u ovom slučaju bile spore u usporedbi s drugim oblicima mržnje. Ove kritike također ukazuju na potrebu za snažnijim mjerama protiv islamofobije u zemlji.

Incident u Melbournu događa se u kontekstu povećane islamofobije u zemlji. Prema podacima Registra za praćenje islamofobije, u posljednjih godinu dana zabilježen je porast prijavljenih slučajeva za čak 510%. Kritičari tvrde da policija i vlasti ne reagiraju dovoljno brzo i ozbiljno na prijetnje upućene muslimanskoj zajednici.

Očekuje se da će ovaj slučaj dodatno potaknuti debatu o islamofobiji u Australiji i potrebama za jačanjem zakona protiv zločina iz mržnje.

IslamBosna.ba