Izraelski vojni analitičar za Spiegel: Trump koristi Gazu kao diplomatski adut za normalizaciju odnosa sa Saudijskom Arabijom

Trump

IslamBosna.ba – U ekskluzivnom intervjuu za njemački magazin Der Spiegel, Tamir Hayman, bivši šef izraelske vojne obavještajne službe, iznio je svoje viđenje budućnosti Pojasa Gaze u svjetlu regionalnih i međunarodnih političkih promjena. Usred zastoja u pregovorima o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika, Hayman je ukazao na ulogu Sjedinjenih Američkih Država, posebno na utjecaj američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji nastoji iskoristiti palestinsko pitanje kako bi ostvario diplomatske prednosti u želji da osvoji Nobelovu nagradu za mir.

Trump i Gaza: Nova politička igra?

Prema Haymanu, Trump se oslanja na strategiju pregovora i pritiska u rješavanju međunarodnih kriza, koristeći pristup sličan onom koji je 2020. godine primijenio izraelski premijer Benjamin Netanyahu kada je zaprijetio aneksijom dijelova Zapadne obale kako bi natjerao arapske zemlje da potpišu “Abrahamske sporazume” o normalizaciji odnosa s Izraelom. Danas, Hayman smatra da bi Trump mogao koristiti Gazu kao adut za pregovore, bilo prijetnjom preseljenja stanovništva iz Pojasa Gaze ili iznošenjem planova za kontrolu tog područja kao dijela šireg dogovora koji bi uključivao normalizaciju odnosa između Izraela i Saudijske Arabije.

Izrael između američkog pritiska i strateških planova

Dok Trump nastoji iskoristiti palestinsko pitanje u korist svojih ciljeva, Izrael se suočava sa složenim političkim i vojnim izazovima. Vlada Benjamina Netanyahua oslanja se na podršku krajnje desnice, koja se protivi bilo kakvim političkim rješenjima koja bi Palestincima mogla donijeti veću autonomiju. Ipak, izraelska želja za postizanjem sporazuma o normalizaciji sa Saudijskom Arabijom znači da bi se Tel Aviv mogao naći u situaciji da mora popustiti pod određenim američkim pritiscima, posebno ako su praćeni obećanjima o naprednoj vojnoj pomoći.

Hayman smatra da Izrael mora pronaći ravnotežu između ostvarivanja svojih strateških ciljeva u Gazi i očuvanja podrške Sjedinjenih Američkih Država, koje su glavni dobavljač vojne pomoći i naprednih odbrambenih tehnologija.

Iran i stalna prijetnja

Pored kompleksnosti palestinskog pitanja, Izrael se suočava i s prijetnjom iz Irana i njegovog nuklearnog programa. Hayman ukazuje da bi novi američko-izraelski sporazum mogao biti usmjeren na jačanje izraelskih kapaciteta za suočavanje s tom prijetnjom, posebno nakon isteka vojnog sporazuma s administracijom Baracka Obame, kojim je Izraelu tokom deset godina dodijeljeno 38 milijardi dolara. Dodaje da će suočavanje s Iranom zahtijevati ne samo direktnu vojnu podršku, već i nove regionalne saveze, što dodatno naglašava važnost normalizacije odnosa sa Saudijskom Arabijom.

Šta dalje? Mogući scenariji

Hayman navodi nekoliko mogućih scenarija za budućnost Gaze u svjetlu ovih dešavanja:

  • Nastavak izraelskog vojnog pritiska: Smatra da Izrael neće prestati s napadima na vojnu infrastrukturu Hamasa, čak ni ako se postigne privremeno primirje.
  • Sporazum uz američko posredovanje: Trump bi mogao zagovarati sporazum koji bi uključivao obnovu Gaze pod međunarodnim nadzorom u zamjenu za određene izraelske ustupke.
  • Djelimična okupacija: Iako bi to bilo izuzetno složeno, Izrael bi mogao razmišljati o preuzimanju kontrole nad dijelovima Gaze kako bi spriječio Hamas da obnovi svoje vojne kapacitet.

Njemački magazin Der Spiegel zaključuje da, bilo da Trump zaista želi koristiti Gazu kao pregovarački adut ili da se regija kreće prema novom sporazumu, palestinsko pitanje ostaje u centru međunarodne politike. Ostaje pitanje hoće li Bliski istok doživjeti stvarni pomak ili će Gaza i dalje ostati talac interesa velikih sila i odnosa snaga na terenu.

IslamBosna.ba