Izrael nastoji spriječiti otkrivanje svojih ratnih zločina

Knesset

IslamBosna.ba – Izraelska vlada pokrenula je postupak usvajanja dva prijedloga zakona čiji je cilj onemogućiti dokumentovanje i otkrivanje ratnih zločina koje počini Izrael. Prema prvom prijedlogu, osobe koje Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) u Hagu dostave informacije o izraelskim vojnim operacijama mogle bi se suočiti s kaznom zatvora. Drugi prijedlog zakona onemogućio bi Vrhovnom sudu razmatranje tužbi organizacija za ljudska prava koje primaju donacije iz inostranstva.

Zakon o zabrani saradnje s ICC-om

Komitet za zakonodavstvo izraelskog Knesaeta je u nedjelju odobrio drugi prijedlog zakona, dok se uskoro očekuje zeleno svjetlo i za prvi. Nakon toga, oba prijedloga bit će upućena na preliminarno glasanje u Knessetu.

Prvi zakon, čiji je predlagač član Knesseta Amit Halevi iz stranke Likud, predviđa kaznu zatvora do pet godina za izraelske pojedince ili organizacije koje ICC-u u Hagu dostave informacije o izraelskim vojnim operacijama.

Prijedlog zakona dolazi u jeku međunarodnih tenzija nakon što je ICC izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra vojske Yoava Gallanta. Također, sud je izdao neobjavljene naloge za hapšenje drugih izraelskih političara i vojnika.

Amit Halevi je izjavio da je „sud u Hagu antisemitistički i nepravedan“ te da „Izrael ne priznaje nadležnost ICC-a za istrage svojih građana“. Prema njegovim riječima, postoji realna opasnost da bi postupci pred ICC-om narušili prava izraelskih vojnika i državnih službenika, te ugrozili nacionalnu sigurnost. Halevi je istaknuo da je cilj zakona zaštita izraelskih vojnika i doseljenika od međunarodnih pravnih postupaka, naročito u osjetljivim sigurnosnim pitanjima.

Prema ovom prijedlogu zakona, bilo kakva saradnja s ICC-om bila bi zabranjena osim u slučajevima kada izraelski premijer odluči drugačije s ciljem utjecaja na odluke suda i ublažavanja mogućih presuda.

Međutim, analitičari procjenjuju da će zakon naići na prepreke nakon preliminarnog glasanja, jer bi mogao ograničiti slobodu izražavanja i pravo organizacija za ljudska prava da se obrate međunarodnim institucijama.

Zakon protiv organizacija za ljudska prava

Drugi prijedlog zakona, koji je podnio član Kneseta Ariel Kellner iz stranke Likud, usmjeren je na organizacije koje primaju finansijsku podršku iz inostranstva, a većinom se radi o udruženjima za ljudska prava.

Prema ovom zakonu, izraelski sudovi neće biti obavezni razmatrati tužbe organizacija koje primaju većinu svojih sredstava iz stranih izvora. Osim toga, zakon predviđa da će strane donacije biti oporezovane sa 80% poreza na dohodak, osim u slučajevima kada ministar finansija, uz odobrenje Odbora za finansije Kneseta, odluči drugačije – što bi moglo pogodovati desničarskim i naseljeničkim organizacijama. Javne institucije koje primaju sredstva iz državnog budžeta neće biti obuhvaćene ovim zakonom.

Ariel Kwllner je obrazložio da je cilj zakona „smanjiti indirektni utjecaj stranih vlada i entiteta na Izrael“. Prema njegovim riječima, „strane vlade ne bi trebale mijenjati političku stvarnost u Izraelu putem finansiranja organizacija koje zagovaraju unutrašnje promjene u skladu sa stranim interesima“.

Reakcije i kritike

Oba prijedloga zakona izazvala su zabrinutost među organizacijama za ljudska prava i međunarodnim pravnicima, koji upozoravaju da bi zakoni mogli dodatno suziti prostor za slobodu izražavanja i otežati borbu za ljudska prava pred međunarodnim sudovima.

Kritičari također smatraju da bi usvajanje ovih zakona moglo dodatno narušiti međunarodni ugled Izraela i pogoršati odnose sa stranim vladama i institucijama.

IslamBosna.ba