Iračka kriza s drogom izmiče kontroli: Droga se širi od škola do državnog vrha

tablete narkotici

IslamBosna.ba – Iračke vlasti suočavaju se s alarmantnim porastom trgovine i zloupotrebe narkotika, koji su se proširili od javnih škola do najviših državnih institucija. Ugledni šiitski klerik Mukteda es-Sadr optužio je visoke zvaničnike za umiješanost u trgovinu drogom, dok stručnjaci upozoravaju da će bez strožih zakona i kazni kriza nastaviti rasti.

Sigurnosne racije i obavezna testiranja

Iračka vlada pokrenula je opsežne sigurnosne operacije protiv narkomreža i kriminalnih bandi te uvela obavezna testiranja na drogu za državne službenike, uključujući nastavnike.

Dok neki ovu mjeru vide kao nužan javnozdravstveni potez, drugi je smatraju napadom na profesionalni integritet. Kontradiktorne izjave obrazovnih vlasti izazvale su konfuziju oko toga ko tačno mora pristupiti testiranju, dok su se pojavili i navodi o mogućim odbicima od plata zbog troškova testova, što je Ministarstvo obrazovanja negiralo.

„Testiranje na drogu nije u nadležnosti Ministarstva obrazovanja, već je odluka donesena na višem nivou i primjenjuje se na sve državne radnike, bez obzira na ministarstvo“, izjavio je portparol iračkog Ministarstva obrazovanja Kerim es-Sejid za Al-Araby Al-Jadeed.

Ublažavanje kazni dodatno pogoršalo problem

Irački parlament je 2017. usvojio Zakon br. 50 o narkoticima i psihotropnim supstancama, dok je Regionalna vlada Kurdistana (KRG) 2020. donijela Zakon br. 1 o prevenciji, liječenju i rehabilitaciji ovisnika. Međutim, pravni stručnjaci smatraju da su ovi zakoni omogućili širenje trgovine narkoticima.

Irački kurdski advokat Ferman Hassan za Al-Araby Al-Jadeed izjavio je da su novim zakonima kazne značajno ublažene, što je dovelo do porasta zloupotrebe narkotika.

„Većina optuženih za krivična djela povezana s drogom sada se pušta uz kauciju, a zatvorske kazne sve češće zamjenjuju novčane kazne. To je omogućilo rapidno širenje tržišta narkotika u Iraku i Kurdistanu“, rekao je Hassan.

Također je naglasio da je trgovina drogom povezana s uticajnim figurama u vlasti. „Droga ne može preplaviti društvo bez podrške moćnih struktura unutar vlade. Kada se trgovci uhapse, visoki irački i kurdski zvaničnici često interveniraju kako bi ih oslobodili, jer ili imaju udjela u poslu ili rade u interesu svojih političkih partija“, tvrdi Hassan.

Optužbe na račun državnih zvaničnika

Mukteda es-Sadr, vođa Nacionalnog šiitskog pokreta, otvoreno je optužio neimenovane zvaničnike za profitiranje od trgovine narkoticima. „Nažalost, postoje oni koji unutar i izvan vlade ostvaruju korist od narko-novca, bilo iz političkih ili ekonomskih razloga“, izjavio je es-Sadr u odgovoru na pitanje jednog od svojih pristalica.

Član Parlamentarne komisije za borbu protiv narkotika, Jasir el-Huseini, podržao je ove tvrdnje, rekavši za Al-Araby Al-Jadeed da su „uticajne ličnosti uključene u trgovinu drogom s ciljem finansijske dobiti i, u nekim slučajevima, namjernog slabljenja iračkog društva“.

„Prijetnja narkoticima jednako je ozbiljna kao i terorizam, s obzirom na porast kriminala povezanog s drogom“, dodao je el-Huseini, pozivajući na usmjeravanje borbe protiv ključnih igrača u trgovini narkoticima, umjesto hvatanja sitnih dilera.

Prošle godine, vrhovni šiitski klerik u Iraku, ajatolah Ali es-Sistani, izdao je fetvu kojom je oštro osudio upotrebu i trgovinu narkoticima, pozivajući građane da se distanciraju od dilera.

Irački narko-hub: Ključna ruta za krijumčarenje Kaptagona

Razmjere iračkog problema s drogom postale su očite u maju 2024. godine, kada su vlasti zaplijenile 2,5 miliona tableta Kaptagona u samo jednom danu. Irak, sa svojih 600 kilometara slabo osigurane granice sa Sirijom, postao je ključna tranzitna tačka za ovu amfetaminsku drogu.

Irački Visoki komitet za ljudska prava identificirao je kristalni met – koji uglavnom dolazi iz Irana, Kaptagon pilule iz Sirije, kao i kanabis i heroin, kao najčešće droge koje cirkulišu u Iraku.

Uprkos brojnim hapšenjima, krijumčarenje narkotika i dalje predstavlja ogroman problem. Jasir el-Huseini apelirao je na jaču saradnju Iraka sa susjednim zemljama kako bi se zaustavio dotok droge.

Napori za rehabilitaciju i borba kurdskih vlasti

Ministarstvo unutrašnjih poslova Iraka nedavno je saopćilo da je gotovo 3.000 zavisnika prošlo kroz rehabilitaciju, što je najveći zabilježeni broj oporavljenih u zemlji. U Bagdadu i drugim provincijama otvoreno je 15 obaveznih rehabilitacionih centara, a dodatni centar planira se otvoriti u Nineviji.

Regionalna vlada Kurdistana također pojačava napore u borbi protiv narkotika. Nedavno su vlasti uhapsile 35 osoba, uključujući strane državljane, zbog umiješanosti u međunarodni narkokartel.

Glasnogovornik vladinog Direktorata za borbu protiv narkotika, Arkan Biban, izjavio je u nedjelju da je u Erbilu i Duhoku zaplijenjeno 49 kilograma kristalnog meta i 2 kilograma heroina, dodajući da su među uhapšenima i strani dileri, ali i lokalni stanovnici.

Iako su iračke vlasti pojačale akcije protiv narko mreža, trgovina drogom i dalje predstavlja jedan od najozbiljnijih izazova s kojima se zemlja suočava, a povezanost visokih zvaničnika s ovim unosnim biznisom dodatno otežava borbu protiv ove pošasti.

IslamBosna.ba