IslamBosna.ba – Više od 600 osnovnih i srednjoškolskih učenika privatne muslimanske škole Al Kindi, smještene u predgrađu Liona, moglo bi ostati bez mogućnosti nastavka školovanja u narednoj akademskoj godini.
Dana 10. januara, prefektura je prekinula ugovor o saradnji s ovom institucijom, osnovanom 2007. godine, i povukla javne subvencije u iznosu od 1,5 miliona eura, koje su pokrivale školarine i plate za oko 30 nastavnika.
Prefektica Fabienne Buccio odluku je opravdala izvještajem školskog odbora, u kojem se Al Kindi optužuje za niz pedagoških i administrativnih “propusta”, kao i za “napade na vrijednosti Republike”.
Prema izvještaju, koji je dobio Middle East Eye, tokom inspekcije u oktobru 2024. godine, nakon inspekcije u aprilu, pronađene su dvije knjige u školskoj biblioteci koje su ocijenjene kao “radikalne”, pri čemu je jedna navodno “podržavala nasilni džihad”. Također su istaknuti kontroverzni komentari jednog profesora na njegovom YouTube kanalu, gdje je izražavao podršku određenim imamima koji su protjerani iz Francuske. Izvještaj također osuđuje interne propise za koje smatra da su diskriminatorni prema učenicima, poput zabrane uskih majica ili šminke.
„Ovi neuspjesi i disfunckije nisu niz izolovanih slučajeva, naprotiv, oni ukazuju na bliskost škola Al Kindi s ideologijom Muslimanske braće, čiji projekat je suprotan vrijednostima Republike“, saopštila je prefektura.
Muslimanska braća, najveća svjetska sunitska organizacija, osnovana 1928. godine od strane egipatskog islamskog učenjaka Hassana el-Benne, aktivno učestvuju u demokratskoj politici u raznim zemljama. Međutim, već neko vrijeme su pod budnim nadzorom francuskih vlasti.
U oktobru, ministar unutrašnjih poslova Bruno Retailleau izjavio je da ne isključuje mogućnost da Muslimanska braća budu klasifikovana kao „teroristička“ organizacija i zabranjena, te se istovremeno založio za uvođenje novog krivičnog djela u borbi protiv političkog islama u Francuskoj.
„Moramo biti posebno oprezni prema islamističkoj infiltraciji koja se širi kroz udruženja, sportske klubove, škole, pa čak i lokalne vlasti“, rekao je Retailleau.
Manje škola, više nadzora
Prije otprilike godinu dana, prefektura Norda navela je slične razloge za sankcionisanje škole Averroes, glavne privatne muslimanske srednje škole u zemlji koja djeluje pod ugovorom, smještene u sjevernom gradu Lilleu.
Uprkos višestrukim žalbama, škola nije uspjela preokrenuti odluku.
Budući da partnerski ugovori između države i privatnih škola omogućavaju subvencije u zamjenu za podučavanje nastavnog plana i programa Ministarstva obrazovanja te obavezno prihvatanje učenika bez obzira na porijeklo, mišljenje ili vjeru, Averroes je, kako bi nadoknadio gubitke, bio primoran udvostručiti školarine. Posljedica toga bilo je smanjenje broja učenika za polovinu.
„U oba slučaja riječ je o političkim odlukama. Muslimani su meta kako bi se skrenula pažnja s problema u Francuskoj“, izjavio je Idrissi, čija djeca pohađaju školu Al Kindi, za MEE.
„Nacionalni savez nameće svoja pravila, a svi ostali ih slijede. Žrtvovani smo poput Jevreja 1940-ih“, izjavio je, aludirajući na krajnje desničarsku stranku Marine Le Pen, koja trenutno ima najveći broj mjesta u parlamentu.
U autorskom tekstu objavljenom u lokalnim novinama, Farid Benmoussa, vijećnik radničkog naselja u predgrađu Lyona, istakao je: „Samo su dvije srednje škole izgubile akreditaciju u posljednjih 30 godina, i, nimalo iznenađujuće, obje su bile muslimanske.“
Ipak, poput škole Averroes, Al Kindi je do tada uživao izvanrednu reputaciju, s izuzetnim rezultatima na maturi.
Direktor Al Kindija, Abdelouahb Bakli, naglasio je da njegova škola poštuje vrijednosti Republike te da su primijećeni nedostaci tokom inspekcije bili manji i u velikoj mjeri već ispravljeni.
„U posljednje tri godine privatne muslimanske škole bile su izložene brojnim inspekcijama. Privatne katoličke škole kontrolišu se jednom u 15 godina, dok se privatne muslimanske škole, bilo da su pod ugovorom ili ne, kontrolišu svake godine“, kazao je.
Prema podacima Nacionalne federacije privatnog muslimanskog obrazovanja (FNEM), u Francuskoj postoje 127 muslimanskih škola, ali samo 10 njih djelimično ili u potpunosti posluje pod ugovorom sa državom.
Ako se odluka o školi Al Kindi potvrdi, od septembra će u cijeloj zemlji ostati samo jedno odjeljenje pod ugovorom.
U poređenju, 7.045 katoličkih škola posluje pod ugovorom, svake godine upisuje dva miliona učenika (jedan od šest). U izvještaju objavljenom prošle godine, dva poslanika kritikovala su nedostatak finansijskog i pedagoškog nadzora nad ovim katoličkim institucijama, koje su uglavnom finansirane javnim novcem.
U saopćenju objavljenom u oktobru, FNEM je osudila nejednak tretman.
„Iako je islam druga religija u Francuskoj, muslimanska zajednica je i dalje uglavnom nedovoljno zastupljena u privatnim školama“, saopćia je organizacija, dodajući da je oko 10 posto stanovništva, odnosno procijenjenih 6,8 miliona ljudi, muslimana, čini islam drugom najvećom religijom u zemlji nakon katoličanstva.
„Tokom posljednjih pet godina, broj otvaranja privatnih muslimanskih škola bio je izuzetno ograničen u odnosu na druge obrazovne mreže. Štaviše, trend se kreće prema administrativnom zatvaranju ili raskidu ugovora o saradnji“, izjavio je predsjednik FNEM-a, Makhlouf Mameche.
Napomenuo je da je potražnja za muslimanskim školama nikada nije bila jača, dok je ponuda uveliko smanjena, što odražava „problematičnu situaciju u kojoj se privatno muslimansko obrazovanje nalazi u Francuskoj“.
Navodeći Averroes, ali i Avicennu – privatnu muslimansku srednju školu bez ugovora, smještenu u južnom gradu Nici, koja je bila predmetom naređenja o zatvaranju koje su na kraju ukinuli sudovi – FNEM smatra da „ove odluke podrivaju osnovni princip jednakog tretmana i nepravedno smanjuju slobodu obrazovanja“.
Nejednak tretman
Od 2021. godine, kada je usvojen „Zakon koji učvršćuje principe Republike“, koji je inicirao predsjednik Emmanuel Macron kako bi se borio protiv „separatizma“, zatvoreno je 11 škola zbog „radikalizacije“.
Ovaj zakon je od svojih protivnika optužen za diskriminaciju muslimana jer proširuje osnove za zatvaranje džamija i raspuštanje zajedničkih organizacija, ograničava kućno obrazovanje i uvodi krivično djelo „separatizma“, koje može biti kažnjeno i do pet godina zatvora.
U školi Al Kindi, inspekcije koje su se prethodno provodile svake godine s prilično pozitivnim rezultatima, sada dolaze u mnogo većem intenzitetu.
„Bilo ih je pet u 2024. godini. Inspekcija u aprilu desila se iznenada, u prisustvu 12 inspektora. Ta inspekcija je bila ključna i dovela je do izvještaja o upućivanju Komisiji za obrazovanje od strane prefekture, uz zahtjev za raskid ugovora sa državom“, izjavio je Karim Chihi, zamjenik direktora Al Kindija, za MEE.
Chihi je naveo da je škola saznala o odluci iz medija, a ne putem zvaničnog dopisa, što je uobičajeni postupak.
„Bili smo iznenađeni ovom mjerom jer je sastanak obrazovne komisije protekao u vrlo ljubaznoj atmosferi“, dodao je Chihi.
„Ako su postojali nedostaci, zašto nisu otkriveni tokom prethodnih inspekcija? Bar bismo tada dobili upozorenja kako bismo ih ispravili. Međutim, nikada nisu zabilježene negativne opaske“, rekao je za MEE.
Advokati škole, Hakim Chergui i Sefen Guez Guez, uskoro će podnijeti tužbu, kako protiv prefekture, tako i protiv regije, koja je već u januaru odlučila prekinuti subvencije školi, ne čekajući kraj partnerstva s lokalnim vlastima u septembru. Prema riječima Cherguija, koji je i jedan od suosnivača Al Kindija, argumenti iz izvještaja prefekture samo su izgovori.
„Ovo je politika koja se skriva iza lažnih obrazovnih argumenata“, rekao je Chergui za MEE, smatrajući da odluka administracije „donosi veliku nepravdu prema muslimanima u Francuskoj“.
U otvorenom pismu upućenom 18. januara predsjedniku Macronu, Savjet džamija regije Lyon ističe da, uprkos negativnom izvještaju inspekcije prošle godine o pariškoj katoličkoj srednjoj školi Stanislas, koja je bila optužena za homofobiju, seksizam i autoritarizam, ta škola nije izgubila ugovor sa državom.
„Ovakav nejednak tretman može izazvati opravdana pitanja o jednakosti tretmana među građanima i institucijama u našoj zemlji“, stoji u pismu.
S druge strane, istraživači smatrali su da je raskid ugovora sa Al Kindijem, kao i s Averroesom, rezultat „politike sumnje“ prema islamu.
Upozoravaju da ovakve mjere mogu podržati „porast tajnih obrazovnih institucija“.
U međuvremenu, kako bi spriječili zatvaranje Al Kindija, njegovo rukovodstvo pokrenulo je online kampanju za prikupljanje sredstava, koja je do sada prikupila više od 255.000 eura..
Izvor: Middle East Eye
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba