Eš-Šara o zatvoreništvu u Iraku: Prošao sam kroz četiri zatvora prije oslobađanja

Šara

IslamBosna.ba – Sirijski privremeni predsjednik Ahmed eš-Šara izjavio je u ponedjeljak da je bio zatvoren u Iraku i premještan između četiri različita zatvora prije nego što je oslobođen, svega nekoliko dana prije nego što je počela sirijska revolucija.

U razgovoru za podcast sa Alastairom Campbellom, bivšim glasnogovornikom britanskog premijera Tonyja Blaira, i Roryjem Stewartom, bivšim britanskim ministrom, eš-Šara je ispričao svoje iskustvo iz zatočeništva. Campbell, koji se često dovodi u vezu s preuveličavanjem dokaza o oružju za masovno uništenje (WMD), što je na kraju dovelo do invazije i okupacije Iraka, bio je glavni savjetnik za imidž Tonyja Blaira i odigrao ključnu ulogu u oblikovanju javne podrške za invaziju, koja je rezultirala smrću stotina hiljada Iračana.

„Uhvaćen sam rano u Iraku i poslan u zloglasni zatvor Ebu Graib, gdje su zatvorenici bili mučeni. Zatim su me premjestili u logor Bucca, potom u logor Cropper u Bagdadu, a na kraju u zatvor Tadži prije nego što sam pušten“, rekao je eš-Šara na početku intervjua, obavljenog u njegovom uredu u Damasku.

Tokom vremena provedenog u zatvoru, eš-Šara je, kako kaže, imao priliku upoznati mnoge ljude, što je imalo dubok utjecaj na njegov politički pogled na svijet. „Tokom boravka u Iraku, posebno u zatvoru, fokusirao sam se na planiranje povratka u Siriju. Čista slučajnost bila je da sam oslobođen samo dva dana prije početka sirijske revolucije“, dodao je.

Eš-Šara, poznat i kao Ebu Muhammed el-Džulani, napustio je Siriju i otišao u Irak nakon američke invazije 2003. godine, kako bi učestvovao u borbama. Postao je član El-Kaide u Iraku, koju je tada vodio Ebu Musab ez-Zarkavi, prije nego što je uhapšen i proveo pet godina u zatvoru. Taj period mu je onemogućio napredovanje u hijerarhiji organizacije

Sjedinjene Američke Države ranije su raspisale nagradu od 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do njegovog hapšenja, ali su prošlog mjeseca povukle tu nagradu nakon posjete američke delegacije Damasku, gdje su se zvaničnici sastali s njim.

Irački stav o imenovanju eš-Šare

Irački zvaničnici još nisu zauzeli službeni stav o imenovanju eš-Šare za predsjednika Sirije, uprkos intenzivnim diplomatskim aktivnostima regionalnih sila. Krajem decembra, Bagdad je poslao visoku delegaciju u Damask, predvođenu šefom obavještajne službe, Hamidom eš-Šatrijem. Ipak, ta posjeta nije značila službeno priznanje eš-Šarine vlade.

U međuvremenu, irački pravosudni izvori potvrdili su za portal Šafak da je u Iraku izdat nalog za hapšenje eš-Šare. Prema izvorima, američke snage su ga uhvatile između 2007. i 2008. godine zbog njegovih veza s El-Kaidom, ali je kasnije pušten bez optužbi od strane iračkog pravosuđa. Međutim, nakon što su ga drugi zatvorenici povezali s terorističkim djelima, iračke vlasti su izdale novi nalog za hapšenje.

Eš-Šara je negirao bilo kakvu umiješanost u sektaške sukobe u Iraku, naglašavajući da je njegova grupa, Hej’et Tahrir eš-Šam, prekinula sve veze s El-Kaidom.

Iako su se pojavile špekulacije da bi eš-Šara mogao biti obuhvaćen nedavno usvojenim iračkim Zakonom o općoj amnestiji, pravni stručnjaci tvrde da se taj zakon ne odnosi na njega.

„Zakon o općoj amnestiji odnosi se samo na iračke državljane, a eš-Šara je Sirijac. Stoga on nije obuhvaćen, bez obzira na optužbe koje mu se stavljaju na teret“, izjavio je irački pravni ekspert Muhammed Džuma.

IslamBosna.ba