D. Hearst: Kako su Trump i Netanyahu natjerali Muhammeda bin Salmana da promijeni svoju retoriku
![Orange i MbS](https://www.islambosna.ba/wp-content/uploads/2025/02/Orange-i-MbS.jpg)
IslamBosna.ba – Kontroverzne izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua o prisilnom preseljenju stanovnika Pojasa Gaze u druge zemlje izazvale su široko negodovanje u regiji. Posebno zabrinjava njihovo kontinuirano ponavljanje ovih prijedloga, pri čemu je Trump u početku spominjao samo Egipat i Jordan, a sada je u svoje izjave uključio i Saudijsku Arabiju.
Trump je izjavio da se nada kako će Saudijska Arabija i druge bogate zemlje Bliskog istoka preuzeti finansiranje obnove razorenog Pojasa Gaze, nakon što ga Sjedinjene Američke Države kupe. Ova izjava uslijedila je svega nekoliko sati nakon što je Netanyahu pozvao Saudijsku Arabiju da na svom “prostranom” teritoriju osnuje palestinsku državu.
U odgovoru na ove tvrdnje, saudijsko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je oštro sročeno saopćenje u kojem je Netanyahove izjave nazvalo “izjavama ekstremističkog okupatorskog uma, koji ne razumije značaj palestinske zemlje za narod Palestine”. U saopćenju se dalje navodi da su ove izjave pokušaj da se skrene pažnja sa zločina koje izraelska okupacija kontinuirano čini protiv Palestinaca u Gazi, uključujući i etničko čišćenje kojem su izloženi.
“Palestinski narod ima neotuđivo pravo na svoju zemlju”, stoji u saopćenju, “oni nisu uljezi niti migranti koji mogu biti protjerani kada god to okupatorska sila poželi.”
Ministarstvo vanjskih poslova Saudijske Arabije ističe da su “autori ovih ekstremističkih ideja oni koji su spriječili prihvatanje Izraela za mir, odbijajući mirno suživljenje, odbijajući mirovne inicijative koje su podržale arapske zemlje, te sistematski vršeći nepravdu prema palestinskom narodu više od 75 godina, ne mareći za pravo, pravdu, zakon i vrijednosti sadržane u Povelji Ujedinjenih naroda, među kojima je pravo svakog čovjeka na dostojanstven život na svojoj zemlji.”
S druge strane, glavni urednik britanske stranice “Middle East Eye”, David Hearst, smatra da su planovi za etničko čišćenje u Palestini, koje su najavili Trump i Netanyahu, prisilili saudijsku vanjsku politiku da se vrati pet decenija unazad, u dane arapskog nacionalizma za vrijeme kralja Fejsala.” Hearst je, u svom članku, naveo da “godinama građena tajna veza izraelskog premijera Benjamina Netanyahua sa Saudijskom Arabijom urušila se u svega nekoliko dana.”
Prisjetio se i Netanyahuovog hvalisanja za izraelski Kanal 14, tokom nedavne posjete Washingtonu: “Imali smo tajne odnose gotovo tri godine. Osim mene, na našoj strani su za to znala još tri čovjeka. Na njihovoj strani također je bio vrlo mali broj uključenih ljudi, kao i na američkoj strani”.
Hearst komentariše da ukoliko je ova tvrdnja tačna, a ne još jedna od Netanyahuovih manipulacija, takva veza može biti otkrivena samo uz pristanak druge strane ili nakon njenog završetka. Treća mogućnost, kako piše, jeste da se radi o još jednom ispadu izraelskog premijera.
Osobni interesi ispred državnih odnosa
Odnosi između Rijada i Tel Aviva, prema Hearstu, više su bili zasnovani na ličnim ambicijama nego na državnim interesima. Princ Muhammed bin Selman (MbS) je, suočen s moćnim članovima kraljevske porodice, uvidio da mu put do moći vodi preko Tel Aviva i Washingtona.
Po dolasku na položaj prijestolonasljednika, MbS je nastavio tajno zbližavanje s Izraelom, uključujući i posjetu Tel Avivu 2017. godine. Pokušavajući da impresionira američku javnost, iznosio je omalovažavajuće stavove prema palestinskoj borbi. Godinu dana kasnije, čak je oštro kritikovao predsjednika Palestinske samouprave Mahmuda Abbasa, poručivši da bi Palestinci trebali pristati na pregovore s Izraelom ili “zašutjeti”, navodi Hearst.
Prije izbijanja rata u Gazi, Saudijska Arabija bila je na korak od potpisivanja Abrahamovog sporazuma. Međutim, čak ni nakon početka rata Rijad nije pokazivao znakove promjene politike. Tokom 15 mjeseci nije bilo tolerancije prema propalestinskim protestima, dok su festivali i događaji u Kraljevstvu nesmetano trajali, uprkos izraelskim napadima na Gazu. Hearst navodi da je čak i podizanje palestinske zastave bilo zabranjeno hadžijama u Mekki.
Prekretnica: Saudijski odgovor na Trumpove planove
U svojoj analizi, David Hearst objašnjava da je saudijski prijestolonasljednik bio spreman podnijeti određeni stepen poniženja od strane američkog predsjednika Donalda Trumpa. Kada je Trump pitao koju zemlju bi posjetio prvu, odgovorio je da bi Saudijska Arabija morala platiti 500 milijardi dolara u američkim ugovorima kako bi mu omogućila dolazak. Nakon toplog telefonskog poziva od strane saudijskog prijestolonasljednika, Kraljevina je obećala 600 milijardi dolara. Trump je potom povisio zahtjev, rekavši da bi iznos trebao biti više od 1 trilion dolara.
“Mislim da će to učiniti jer smo prema njima bili jako dobri”, izjavio je Trump na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Prema Hearstu, Saudijska Arabija je dugo ignorisala izraelsku agresiju, ali je nedavna izjava bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa bila kap koja je prelila čašu. Trump je otvoreno govorio o planovima masovnog preseljenja Palestinaca iz Gaze i tvrdio da će Saudijska Arabija finansirati “sanaciju” teritorije.
Kada je Trump otkrio svoj plan za “posjedovanje” Gaze nakon masovnog preseljenja Palestinaca, rekao je da će račun za operaciju čišćenja platiti zaljevske zemlje, misleći na Saudijsku Arabiju. Ova izjava je posebno uznemirila Rijad. Trump je također hvalio Saudijsku Arabiju, tvrdeći da će normalizirati odnose s Izraelom, bez palestinske države. “Dakle, Saudijska Arabija će biti vrlo korisna. I bili su vrlo korisni. Žele mir na Bliskom istoku. Vrlo je jednostavno”, rekao je Trump.
Saudijska Arabija je ekspresno reagovala u samo 45 minuta u izjavi poznatoj kao “izjava u zoru”, u kojoj je jasno poručila da neće normalizovati odnose s Izraelom bez stvaranja nezavisne palestinske države sa Istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom. Također su kategorično odbili bilo kakve pokušaje iseljavanja Palestinaca.
Netanyahuova provokacija i regionalni odgovor
Netanyahu je nakon toga dodatno provocirao izjavom da Saudijci mogu stvoriti palestinsku državu na vlastitoj teritoriji. Ova izjava izazvala je lavinu reakcija širom arapskog svijeta. Egipat, Jordan, UAE, Katar, Kuvajt i Irak osudili su njegov stav, dok je Saudijska Arabija ponovo zauzela čvrst stav protiv izraelske okupacije i etničkog čišćenja.
Kako piše Hearst, Netanyahu je do sada pokušavao pridobiti MbS-a i predsjednika UAE Muhammeda bin Zajeda kao saveznike. Međutim, njegov novi narativ sada ide u pravcu nametanja mira silom, pri čemu očekuje da će arapske zemlje “doći na koljena” kada Izrael pokori regiju.
Povratak saudijske politike na stare temelje
Sve ovo, prema Hearstu, vratilo je saudijsku vanjsku politiku nekoliko decenija unazad, na principe iz doba kralja Fejsala, kada je Rijad bio ključni zagovornik arapskog jedinstva protiv Izraela. Prvi put u 15 mjeseci, postoji stvarna mogućnost da se formira front arapskih zemalja koje su do sada bile pasivne prema izraelskoj agresiji.
Bivši šef saudijske obavještajne službe, princ Turki el-Fejsal, jasno je upozorio na “zajedničku akciju” ne samo arapskih i muslimanskih zemalja, već i Evrope. Egipat je već najavio vanredni arapski samit zakazan za 27. februar, na kojem će se raspravljati o “novim i opasnim razvojem situacije”, posebno u svjetlu Trumpovog prijedloga o preseljenju Palestinaca iz Gaze.
Izraelski ekspanzionizam prijeti stabilnosti regije
Kako ističe Hearst, ono što je pokrenulo zaokret u saudijskoj politici jeste činjenica da se koncept masovne deportacije Palestinaca više ne drži u sjeni ekstremne desnice, već je postao zvanična politika Tel Aviva i Washingtona.
Ekspanzionistički planovi izraelske religijske desnice daleko premašuju trenutne granice Izraela i uključuju teritorije Libana, Sirije, Jordana, Egipta, pa čak i dijelove Saudijske Arabije. Daniella Weiss, liderka izraelskog naseljeničkog pokreta, otvoreno tvrdi da je Božje obećanje Jevrejima teritorij veličine Sahare, uključujući dijelove Iraka i Saudijske Arabije.
Saudijska Arabija, zaključuje Hearst, sada je svjesna da bi izraelska teritorijalna ekspanzija mogla destabilizirati cijelu regiju, s potencijalno katastrofalnim posljedicama za vlastitu sigurnost.
MbS-ov novi kurs: Distanciranje od Izraela i Trumpa
MBS je, prema Hearstu, već donio stratešku odluku da se distancira od Izraela i Trumpa. On sada želi Saudijsku Arabiju vratiti u centar moralnog i ekonomskog liderstva arapskog i islamskog svijeta. Kraljevstvo više nije izolovano u muslimanskom svijetu kao kada je MbS preuzeo vlast. Odnosi s Turskom su obnovljeni, a Rijad planira kupovinu naoružanja iz Ankare u vrijednosti od šest milijardi dolara.
MbS također sada razumije koliko je palestinsko pitanje postalo važno za saudijsku javnost. Prema izvještaju The Atlantic-a, MbS je tokom razgovora s bivšim američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom priznao: “Mene lično palestinsko pitanje ne zanima, ali moji ljudi brinu o tome, i zato moram osigurati da ima značajnu ulogu.”
Trump pred izborom: Kraj saveza s Netanyahuom?
Hearst zaključuje da bi Trump trebao ozbiljno razmisliti o svojim potezima. Izrael i Netanyahu žele proširiti rat kako bi osigurali hegemoniju u regiji, dok bi u Trumpovom interesu trebalo biti da okonča sukobe.
Netanyahu vjeruje da će rat promijeniti Bliski istok i da će ga arapske zemlje na kraju prihvatiti kao neprikosnovenog vladara regije. Međutim, Hearst upozorava da bi nastavak ovakve politike mogao dovesti do dugotrajnog vjerskog sukoba u koji bi SAD bila uvučena mnogo duže nego što Trump zamišlja.
Trump sada ima izbor: nastaviti podržavati Netanyahuove snove o Velikom Izraelu ili se distancirati od njega – dok još nije prekasno.
IslamBosna.ba