Prekid vatre između Izraela i Gaze: Cjelokupan tekst sporazuma

Primirje Gaza

IslamBosna.ba– Izrael i palestinski pokret Hamas su u srijedu postigli dogovor o primirju u Pojasu Gaze, čime bi se potencijalno mogao okončati razorni 15-mjesečni izraelski napad na ovu enklavu, koji je usmrtio najmanje 46.707 Palestinaca.

Premijer Katara, Šejh Muhammed bin Abdulrahman bin et-Tani, objavio je ovaj dogovor u srijedu tokom konferencije za medije u Dohi, navodeći da će sporazum stupiti na snagu 19. januara.

Katarske vlasti, uz podršku Egipta, posredovale su u pregovorima s Izraelom, dok je dolazeća administracija novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa vršila pritisak na Izrael, izvijestio je izraelski list Haaretz.

Trump je pohvalio “epski” prekid vatre, tvrdeći da se dogovor ne bi ostvario bez njegovog povratka u Bijelu kuću.

Sporazum sadrži dodatne detalje u odnosu na prvobitni dogovor koji je ranije objavio Middle East Eye.

Sporazum obuhvata odredbe o razmjeni zatvorenika, povratku interno raseljenih civila u njihove domove na sjeveru te prelasku ranjenih palestinskih boraca i civila u Egipat preko graničnog prijelaza Rafah na jugu Gaze.

U nastavku slijedi puni tekst novih detalja sporazuma do kojih je došao Middle East Eye:

Prilog I

Praktične procedure i mehanizmi za implementaciju Sporazuma o razmjeni izraelskih talaca i palestinskih zatvorenika te povratak održivom miru koji će omogućiti trajni prekid vatre između dviju strana

  1. Pripreme za drugu fazu:

Cilj strana i posrednika je postići dogovor o implementaciji Sporazuma od 27. maja 2024. godine, koji se odnosi na razmjenu talaca i zatvorenika te povratak održivom miru radi postizanja trajnog prekida vatre između strana.

Sve procedure iz prve faze nastavit će se primjenjivati u drugoj fazi sve dok pregovori o uvjetima implementacije druge faze budu u toku. Jamci ovog Sporazuma obavezuju se osigurati nastavak pregovora dok se ne postigne dogovor.

  1. Povlačenje izraelskih snaga:

Izraelske snage povlačit će se prema istoku iz gusto naseljenih područja duž granica Pojasa Gaze, uključujući područje Vadi Gaza (osovina Netzarim i kružni tok Kuvajt).

Izraelske snage bit će raspoređene unutar perimetra od 700 metara, s izuzetkom na pet lokaliziranih tačaka, gdje će se perimetar povećati za maksimalno dodatnih 400 metara. Ove tačke će odrediti izraelska strana, južno i zapadno od granice, u skladu s mapama koje su obje strane usaglasile i koje prate Sporazum.

  1. Razmjena zatvorenika:

a. Devet bolesnih i ranjenih sa liste od 33 osobe bit će oslobođeno u zamjenu za oslobađanje 110 palestinskih zatvorenika osuđenih na doživotne kazne.

b. Izrael će osloboditi 1.000 zatvorenika iz Gaze uhapšenih nakon 8. oktobra 2023. godine koji nisu bili uključeni u događaje 7. oktobra 2023. godine.

c. Stariji muškarci (iznad 50 godina) s liste od 33 osobe bit će oslobođeni prema ključu razmjene: 1:3 za doživotne kazne + 1:27 za ostale kazne.

d. Ebra Mangesto i Hišam es-Sajed bit će oslobođeni prema ključu razmjene 1:30, kao i 47 zatvorenika iz razmjene Šalit.

e. Određeni broj palestinskih zatvorenika bit će oslobođen u inostranstvu ili u Gazu prema listama dogovorenim između obje strane.

  1. Koridor Filadelfija:

a. Izraelska strana će postepeno smanjivati snage u području koridora tokom prve faze, u skladu s pratećim mapama i sporazumima između obje strane.

b. Nakon oslobađanja posljednjeg taoca u prvoj fazi, 42. dana, izraelske snage će započeti povlačenje i završiti ga najkasnije do 50. dana.

  1. Granični prijelaz Refah:

a. Prijelaz Rafah bit će spreman za transfer civila i ranjenih nakon oslobađanja svih žena (civilnih i vojnih). Izrael će raditi na pripremi prijelaza odmah nakon potpisivanja Sporazuma.

b. Izraelske snage bit će premještene oko prijelaza Rafah u skladu s priloženim mapama.

c. Dnevno će biti omogućeno 50 ranjenih vojnih osoba da pređu granicu, uz pratnju (3) osoba. Svaki prelazak zahtijeva odobrenje Izraela i Egipta.

d. Prijelazom će se upravljati u skladu s dogovorima iz augusta 2024. s Egiptom.

  1. Izlazak bolesnih i ranjenih civila:

a. Svim bolesnim i ranjenim palestinskim civilima bit će dozvoljeno da pređu preko prijelaza Refah, u skladu s odredbom 12. Sporazuma od 27. maja 2024. godine.

  1. Povratak nenaoružanih interno raseljenih osoba (koridor Netzarim):

a. Povratak će se odvijati u skladu s odredbama 3-a i 3-b Sporazuma od 27. maja 2024. godine.

b. Sedmog dana interno raseljeni pješaci moći će se vratiti prema sjeveru, bez nošenja oružja i bez inspekcije, preko ulice Rašid. Dvadeset drugog dana bit će im dopušten povratak i preko ulice Salahuddin, također bez inspekcije.

c. Sedmog dana vozila i sav saobraćaj koji nije pješački bit će dopušten da se vrati sjeverno od koridora Netzarim, nakon inspekcije vozila koju će obavljati privatna kompanija, određena posredovanjem uz saglasnost izraelske strane, prema dogovorenom mehanizmu.

  1. Protokol za humanitarnu pomoć:

a. Procedure humanitarne pomoći u okviru Sporazuma provodit će se prema humanitarnom protokolu dogovorenom pod nadzorom posrednika.

IslamBosna.ba

Izvor: Middle East Eye