IslamBosna.ba– Egipat i Katar, zajedno s Hamasom, koriste “sva raspoloživa sredstva” kako bi osigurali oslobađanje Mervana Bargusija kao dio sporazuma o prekidu vatre u Gazi između ovog pokreta i Izraela, izjavila su za Middle East Eye (MEE) tri izvora upoznata s pregovorima.
Palestinski politički lider, koji je već dugo u zatvoru, nalazi se na spisku “od oko stotinu visokorangiranih palestinskih zatvorenika” o kojima se raspravlja uoči druge faze sporazuma o primirju, rekao je izvor blizak pregovorima.
“Mervan je, zajedno s nekoliko drugih, na vrhu tog spiska”, rekao je izvor, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti jer nije ovlašten da iznosi detalje.
Lideri Hamasa su drugom izvoru rekli da je Bargusijevo oslobađanje “primarni cilj” pokreta u sporazumu te da vjeruju kako imaju dovoljno utjecaja da izvrše pritisak na Izrael da to učini. Međutim, napominje se da odluka neće biti donesena prije druge faze pregovora kada će se također raspravljati o oslobađanju izraelskih vojnika.
Katarski emir, šejh Temim bin Hamed et-Tani, i general-major, Hassan Mahmud Rešad, direktor egipatske obavještajne službe, lično su se zauzeli za njegovo oslobađanje, navode izvori.
„Katarci i Egipćani izrazili su želju – zapravo insistiranje, a ne samo spremnost – da Mervan bude oslobođen, te stoga insistiraju na njegovom oslobađanju u sklopu sporazuma koristeći sva sredstva koja su im na raspolaganju“, kazao je izvor.
Treći izvor blizak pregovorima naveo je da će, ukoliko Izrael oslobodi bilo kojeg istaknutog zatvorenika, oni biti poslani u inostranstvo, najvjerovatnije u Egipat, Katar ili Tursku.
Oslobađanje Bargusija pomno prate Palestinci koji dosljedno govore da ga favoriziraju u anketama iznad svih drugih političkih ličnosti u slučaju predsjedničkih izbora.
Avni el-Mašni, visoki zvaničnik Fetaha i blizak Bargusijev prijatelj, rekao je za MEE: „Za mnoge na palestinskim ulicama oslobađanje Mervana moglo bi postati mjerilo koje će odlučiti o uspjehu ili neuspjehu ovog sporazuma”.
Bargusi trenutno služi pet doživotnih kazni zatvora, nakon što ga je Izrael 2004. godine osudio za nekoliko slučajeva ubistava – optužbe koje on već dugo negira.
Tokom suđenja nije iznio nikakvu odbranu, odbijajući priznati izraelsku jurisdikciju nad Palestincima na okupiranoj Zapadnoj obali.
Ko je Mervan Bargusi?
Mervan Bargusi rođen je 1962. godine u gradu Kubar na Zapadnoj obali. Bio je istaknuti studentski aktivista na Univerzitetu Birzeit početkom 1980-ih, gdje se pridružio političkoj frakciji Fetah.
Godine 1987. Izrael ga je deportovao u Jordan, gdje je postao dio visokog rukovodstva Fetaha u inostranstvu. Nakon potpisivanja Sporazuma iz Osla 1993. godine, Bargusi se vratio u Palestinu.
Godinu dana kasnije postao je generalni sekretar Fetaha, a 1996. izabran je u Palestinsko zakonodavno vijeće.
Bargusi je ostao blizak saveznik Jasera Arafata, vođe Fetaha i prvog predsjednika Palestinske uprave, sve do Arafatove smrti 2004. godine.
Tokom Druge intifade, u martu 2002. godine, kada je naoružano krilo Feaha, Brigada šehida el-Akse, izvela nekoliko napada, Izrael je uhapsio Bargusija i optužio ga za organiziranje tih napada.
Mervan Bargusi i njegova uloga danas
Iako pripada Fetahu, Mervan Bargusi ima dobre odnose s političkim rivalom Hamasom i zagovara jedinstvo među palestinskim frakcijama.
Nakon napada 7. oktobra 2023. godine, Bargusi je, poput mnogih drugih političkih zatvorenika, povrijeđen u napadima zatvorskih vlasti i nije mu pružena medicinska pomoć.
Prošle godine, njegov sin, Arab Bargusi, rekao je za MEE da je njegov otac premještan u nekoliko zatvora u pokušaju da ga ponize. Ipak, dodao je da je njegov otac ostao optimističan, a porodica “vrlo pozitivna” u pogledu njegovog mogućeg oslobađanja. „Vrijeme je da se vrati među palestinski narod“, izjavio je tada Arab Bargusi.
Izvori su za MEE u maju prošle godine otkrili da su zvaničnici Palestinske uprave (PA) tražili od posrednika iz Gaze da isključe Bargusija iz bilo kakve razmjene zatvorenika, jer su se bojali da bi njegovo oslobađanje moglo ugroziti lidera PA predsjednika Mahmuda Abbasa.
Anketa iz septembra, koju je proveo Palestinski centar za istraživanje politike i anketa, pokazala je da je Bargusi, sa 64 godine, na vrhu liste lidera koje Palestinci žele kao nasljednika 88-godišnjeg Abbasa.
El-Mašni, koji je Bargusija upoznao nakon Sporazuma iz Osla i radio s njim sedam godina u okviru Fetaha, istakao je da je Bargusi već 10 godina na vrhu sličnih anketa.
„Jedina osoba koja uživa konsenzus, od ljevice do Hamasa, Islamskog džihada, velikih dijelova Fetaha, mada ne i cijelog Fetaha, pa sve do običnih ljudi, jeste Mervan Bargusi,“ izjavio je El-Mašni.
On je također izjavio kako vjeruje da bi Bargusi mogao obnoviti pokret Fetah, koji je godinama bio meta kritika zbog korupcije i stagnirajućeg vodstva. Ipak, priznao je da postoji mala grupa unutar pokreta koja ga smatra nepodobnim.
„Ovo je veoma, veoma mala i lako nadmašiva manjina, a mislim da je palestinski narod već rekao svoje po tom pitanju,“ kazao je El-Mašni.
„Smatram da palestinski narod zaslužuje lidera sa mudrošću, istrajnošću i kulturom Mervana Bargusija.“
Pored Bargusija, smatra se da na listi zatvorenika koje Hamas želi osloboditi ima istaknutih pojedinaca iz cijelog palestinskog političkog spektra.
Analitičari nagađaju da bi među njima mogli biti i Abdullah Bargusi, rođak Mervana i bivši komandant oružanog krila Hamasa, zatim Ahmed Saadat, vođa Palestinskog fronta za oslobođenje Palestine (PFLP), te Hasan Selame, još jedan komandant Hamasa.
IslamBosna.ba
Izvor: Middle East Eye