IslamBosna.ba – Četiri izraelske vojnikinje – Liri Albag, Karina Ariev, Naama Levi, Daniela Gilboa – oslobođene su u subotu iz zarobljeništva u Gazi. U emotivnim izjavama nakon oslobođenja, vojnikinje su opisale kako su njihovi životi bili ugroženi i kako su osjećale “izuzetni strah” zbog neprestanog bombardiranja izraelske vojske u neposrednoj blizini mjesta njihovog zatočeništva.

Članovi porodica oslobođenih vojnikinja izjavili su za izraelski Kanal 12 da su one opisale kako su se nalazile u prostorijama koje su bile veoma blizu izraelskih napada, koji su trajali više od 15 mjeseci. Vojnikinje su, kako navode, bile prisiljene često mijenjati lokacije između kuća i tunela kako bi osigurale svoju sigurnost.

Jedna od zarobljenica, kako prenosi izraelski Kanal “Kan”, kazala je da su u prvim danima zatočeništva imale starijeg muškarca koji im je pružao osnovnu njegu, uključujući hranu i mogućnost održavanja higijene. Tokom zatočeništva, zarobljenice su često bile prevođene s jedne lokacije na drugu, ponekad prerušene u palestinske žene, kako bi se spriječilo njihovo otkrivanje.

Porodice oslobođenih vojnikinja izrazile su olakšanje nakon njihovog povratka, ali i zabrinutost zbog nastavka sukoba u regiji. Jedna od oslobođenih, Daniela Gilboa, izjavila je kako je zabrinuta jer nije čula nikakvu čvrstu izjavu premijera Benjamina Netanyahua o skorom okončanju rata. “Još uvijek osjećamo strah jer situacija nije stabilna,” kazala je Gilboa.

Izjava Hamasa o postupanju prema zarobljenicama

Vojno krilo Hamasa, Brigade El-Kassam, izjavilo je da su zarobljenice tretirane u skladu s islamskim načelima. U video-snimku objavljenom na aplikaciji Telegram, vojnikinje su na arapskom jeziku izrazile zahvalnost palestinskim frakcijama na “dobrom postupanju” tokom zatočeništva i zaštiti njihovih života, unatoč činjenici da su izraelski napadi često ugrožavali njihove živote.

Zdravstveno stanje vojnikinja

Ljekari izraelske vojske, koji su pregledali oslobođene vojnikinje po njihovom povratku, izjavili su da je njihovo zdravstveno stanje “izuzetno dobro” te da nisu pokazivale znakove fizičkog ili psihološkog zlostavljanja. Također, vojnikinje su demantirale ranije tvrdnje izraelskih vlasti da su tokom zatočeništva dobivale stimulativne ili sedativne supstance kako bi djelovale “zadovoljno” u javnim nastupima.

Ova razmjena zarobljenika predstavlja dio sporazuma o prekidu vatre koji je stupio na snagu 19. januara. Oslobođene vojnikinje predane su predstavnicima Međunarodnog crvenog križa nakon što su se pojavile u javnosti odjevene u uniforme izraelske vojske. Dogovorom je predviđeno i oslobađanje dodatnih zatvorenika s obje strane u narednim fazama pregovora.

Ova razmjena zarobljenika nastavlja privlačiti pažnju međunarodne javnosti, koja poziva na smanjenje napetosti i nastavak mirovnih pregovora kako bi se izbjeglo daljnje pogoršanje humanitarne situacije u regiji.

IslamBosna.ba

By rhm