Amerika prijeti Turskoj sankcijama ukoliko ne oslobodi američkog svećenika

arhiva

IslamBosna.ba– Američki predsjednik Donald Trump zatražio je u četvrtak od Turske da oslobodi američkog svećenika, upozoravajući da su Sjedinjenje Države spremne da nametnu ‘opsežne sankcije’ svome NATO savezniku.

“On jako pati”, kazao je Trump za 50- godinjeg svećenika Adnrew Brunsona koji se nalazi u pritvoru gotovo dvije godine. “Ovaj vjerski poglavar treba biti odmah oslobođen”, naveo je Trump.

Brunson je vodio evangelističku crkvu u Izmiru gdje je i uhapšen u oktobru 2016. godine zbog špijunaže i djelovanja u ime PKK-a i FETO-a.

Brunson je u srijedu nakon godinu ipo dana, pušten iz zatvora pod uslovima kućnog pritvora, zbog zdravstvenih problema, ali američki sekretar Mike Pompeo kaže da to ‘nije dovoljno’.

Trumpova administracija, koju podržavaju moćni američki evangelisti, je odbranu kršćana u inostranstvu učinila načelom svoje vanjske politike.

“Sjedinjene Države će nametnuti opsežne sankcije Turskoj zbog dugogodišnjeg pritvaranja svećenika Andrew Brunsona, velikog kršćanina, porodičnog čovjeka i divno ljudsko biće”, upozorio je Trump.

Potpredsjednik Sjedinjenih Država, Mike Pence je opisao Brunsonovu zatvorsku kaznu kao čin ‘vjerskog progona’ i opisao ga je kao ‘nevinog čovjeka’.

“Ako Turska odmah ne oslobodi svećenika Andrewa Brunsona i ne pošalje ga kući u Ameriku, SAD će joj uvesti značajne sankcije sve dok ovaj nevini vjerski poglavar ne bude pušten na slobodu”, rekao je Pence.

“Predsjedniku Erdoanu i njegovoj vladi prenosim poruku Sjedinjenih Američkih Država: Oslobodite svećenika Andrew Brunsona ili se pripremite da se suočite s posljedicama”.

Kao odgovor na Penceovu najavu, turski ministar vanjskih poslova Mevlut Čavušoglu izjavio je u četvrtak kako Turska neće “tolerisati prijetnje ni od koga”.

“Niko ne može Turskoj ništa nametati. Ne tolerišemo ničiju prijetnju”.

“Vladavina prava važi za sve, bez izuzetka”, poručio je turski šef diplomatije na svome Twitteru.

Glasnogovornik turskog predsjednika Ibrahim Kalin također se nadovezao na Čavušogluove komentare  i izjavio da je američka “upotreba prijetećeg jezika protiv Turske, NATO saveznika, neprihvatljiva”.

“Američka administracija, koja do danas nije poduzela ništa u vezi s terorističkom grupom FETO, mora shvatiti da neće postići željene rezultate prijeteći Turskoj, koristeći kao izgovor pitanje koje je u nadležnosti nezavisnog pravosuđa Turske”, naveo je Kalin.

“Sjedinjene Države moraju ponovno razmotriti svoj pristup i usvojiti konstruktivan stav prije nego što nanesu dalju štetu vlastitim interesima i svom savezu s Turskom”.

Turski slučaj protiv Brunsona dodatno je doveo do napetosti u odnosima sa Amerikom.

Ranije ovog mjeseca, Sjedinjene Države su odbile prijedloge Turske da oslobodi Brunsona u zamjenu za vođu FETO-a, Fethullaha Gulena, kojeg Ankara okrivljuje za neuspjeli pokušaj državnog udara.

Sjedinjene Države već dugo koriste baze u Turskoj za operacije na Bliskom istoku, ali odnosi su zategnuti otkako je Washigton pružio podršku kurdskim borcima u Siriji.

IslamBosna.ba