IslamBosna.ba- Egipatski akademik Saad Eddin Ibrahim je izazvao kontroverzu nakon što je održao predavanje u Izraelu.

Sedamdesetdevetogodišnji sociolog dočekan je u utorak kao rok zvijezda u prepunoj dvorani Univerziteta u Tel Avivu. Oko 600 osoba je došlo kako bi slušali njegovo predavanje, ali čim je počeo, nisu svi bili zadovoljni.

Ibrahim je učestvovao u Izraelu na dvodnevnoj akademskoj konferenciji o egipatskom društvu, a tema njegovog predavanja bila je ‘Lekcije iz stogodišnjih promjena u Egiptu.

Ibrahimovo učešće je, međutim, veliki udarac pokretu protiv normalizacije odnosa arapskog svijeta sa Izraelom.

Ne samo da je egipatski sociolog poznati aktivista za ljudska prava i i snažni zagovornik proširenja civilnog društva u njegovoj zemlji, Ibrahim, za razliku od većine aktivista, također je platio cijenu za njegovu borbu protiv ugnjetavanja.

Godine 2000., bivši egipatski predsjednik Husni Mubarak ga je uhapsio, među ostalima, zbog ‘kvarenja imidža Egipta u inostranstvu’.

Međutim čim je počelo predavanje Palestinski studenti na Univerzitetu u Tel Avivu su izašli sa predavanja u znak protesta zbog onoga što su oni opisali ‘normalizacija odnosa sa Izraelom’.

Video snimak na kojem je prikazano nezadovoljstvo i revolt studenata je brzo postao viralan na društvenim medijima.

„Ono što radiš je sramota“, kazali su studenti, dodajući ‘ovo se zove normalizacijom i ti si izdajica’.

„Živio palestinski narod i narod Egipta“, skandirali su drugi studenti, dodajući ‘stidi se, gade’.

„Prodao si svoj nacionalizam, izdajice. Radiš na normalizaciji i prodaješ egipatski narod i cijeli arapski svijet“, kritikovali su studenti Ibrahima.

„Ti si sramota.  Egipatski narod se odriče tebe i takvih poput tebe“.

Činjenica da egipatski najveći sociolog, osnivač Centra Ibn Haldun u Kairu, otputovao u Tel Aviv izazvala je žestoke kritike u Egiptu.

Gotovo 40 godina nakon potpisivanja mirovnog sporazuma, saradnja između Izraela i Egipta još uvijek je ograničena uglavnom na vođe države. Godine 1994., egipatski dramaturg Ali Salim je posjetio Izrael i napisao knjigu o svom putovanju. Kao odgovor, uskoro je izbačen iz Sindikata pisaca, i nikada više njegove drame nisu prikazane na pozornici.

Ibrahim, s druge strane, je danas svjetski poznat egipatski akademik, i nije podložan ‘lokalnim bojkotima’. Svojim predavanjem, Ibrahim je također potkopao pokušaje akademika Evrope i SAD da bojkotuju izraelske univerzitete.

Međutim, Ibrahim je pored toga u svom predavanju zagovarao dalju normalizaciju odnosa sa Izraelom, ukazujući na to da bi zemlja trebala biti ekonomski integrisana u arapski Bliski istok.

“Nadam se da ste svi za to”, kazao je on dok su mu s oduševljenjem aplaudirali.

IslamBosna.ba

By