IslamBosna.ba- Poznati saudijski novinar Džemal Hašugdži je kazao da je ‘personalna tvrdoglavost’ vlasti Kraljevine kriva za uporni bojkot susjednog Katara.

“Ono što se dešava u mojoj zemlji, i općenito u Zaljevu, je nelogična politika koja se ne poklapa sa najboljim interesima bilo kog strateškog stručnjaka”, kazao je Hašugdži u intervjuu za arapsko izdanje njemačkog Deutsche Welle.

“Saudijski zvaničnici moraju imati uz sebe stratege kako bi im pomogli da se kreću u pravom smjeru”, dodao je Hašugdži.

Hasugdži je kazao da je pesmističan da će doći do pozitivnog pomaka krize u narednoj godini zbog onoga što je nazvao saudijskom ‘personalizacijom’ sukoba i neprijateljstvom kojeg Kraljevina ima prema Arapskom proljeću.

“Postoji ozbiljna personalizacija krize koja se može vidjeti u izrečenim uvredama, nažalost, iz moje zemlje. Ovo ukazuje da će bilo koje predloženo rješenje biti odbijeno, jer je to pitanje lične tvrdoglavosti”.

“Katar je Arapskom proljeću dao mali prozor kako bi mogao disati. Saudijska Arabija i njeni saveznici misle da su uspjeli zatvoriti ovaj prozor”, kazao je on.

Tokom 16. godišnje MAS-ICNA  konvencije u Chicago, Hašugdži je bio jedan od predavača na sesiji ”Kuda ide Arapski zaljev?”. Prilikom izlaganja Hašugdži je kazao da je kriza između Saudijske Arabije, UAE i Bahreina na jednoj strani i Katara na drugoj strani dovela do novih saveza u Zaljevu.

Hašugdži, nekada blizak saudijskom Kraljevskom sudu, sada živi u SAD-u nakon što je postao otvoreni kritičar političkih stavova Saudijske Arabije. On je istakao da države Zaljeva imaju ‘odlične osnove’ za partnerstvo, ali da ‘donosioci odluka’ ne žele partnerstvo. Kriza, dodao je on, ne samo da je nanijela štetu regionalnom jedinstvu već ima i potencijalne ‘masovne posljedice’.

Odnosi između Irana i zemalja Zaljeva, kazao je Hašugdži, su zasnovane na pojedinačnim državama i njihovim zahtjevima, a ne ujedinjenom pristupu. Prema njegovim riječima, Katar je prisiljen održavati svoje odnose sa Tehranom zbog izvoza gasa. Međutim, vlada u Dohi se snažno protivi iranskoj politici u Siriji i Jemnu, i podržala je Saudijsku Arabiju u njenom stavu prema legitimnoj vladi Jemena.

Saudijska Arabija, UAE, Bahrein i Egipt su početkom juna prekinuli diplomatske i ekonomske odnose sa Katarom, optužujući ga za veze sa ekstremističkim grupama i Iranom.

Katar je negirao sve ove navode i više puta pozvao na dijalog kako bi se okončala kriza.

Blok predvođen Saudijom je uputio Kataru listu od 13 zahtjeva, koji obuhvataju i smanjenje podrške te zemlje Muslimanskoj braći, zatvaranje kanala El-Džezira sa sjedištem u Dohi, zatvaranje turske vojne baze i ograničavanje odnosa Katara sa Iranom.

Emir Katara, Temim Alu Sani je pozva na pregovore kako bi riješili spor, ali je insistirao da nijedno rješenje ne može biti na račun suvereniteta i dostojanstva Katara.

IslamBosna.ba

By