IslamBosna.ba- Na desetine mladih Izraelaca izrazilo je u četvrtak svoje odbijanje da služe vojsku zbog ‘rasističke politike’ izraelske vlade.
U zajedničkom pismu upućenom visokim zvaničnicima, uključujući premijera Benjamina Netanyahua, 63 tinejdžera iz Izraela su optužila vojsku i vladu da implementiraju ‘rasističke politike koje krše osnovna ljudska prava’. Njihovo pismo je objavio izraelski list Yedioth Ahronoth.
“Vojska sprovodi politiku rasističke vlade koja krši osnovna ljudska prava, koja u istom području primjenjuje jedan zakonna Izraelce, a drugi na Palestince”, napisali su oni. “Zato smo odlučili da ne učestvujemo u okupaciji i ugnjetavanju palestinskog naroda, koji razdvaja narod na dva neprijateljska tabora. Jer sve dok ljudi budu živjeli pod okupacijom koja im negira ljudska i nacionalna prava, mi nećemo moći postići mir”.
Oni su kritikovali zid razdvajanja, blokadu Pojasa Gazze, a naročito ‘naselja’ za koja tvrde da ‘razdvajaju Palestince jedne od drugih u enklavama i nastoje da spriječe teritorijalni kontinuitet’.
Tinejdžeri su direktno okrivili vladu i Izraelske odbrambene snage (IDF) zbog nedostatka mira i ‘privremene’ situacije u proteklih 50 godina, te kažu da žele da ‘promjene cijeli sistem’.
‘Militarizam’ je ukorijenjen u izraelskom društvu još od predškolskog uzrasta, pišu oni, a socioekonomska situacija omogućava nastavak eksploatacije Palestinaca.
Pored toga, oni krive IDF za prikrivanje istine: “Sloboda izvještavanja i širenja informacija o onome šta se događa se također uskraćuje, a novinari se hapse i cenzurišu”.
“Cijeli narod je pod institucionalnim poticanjem usmjerenim protiv Palestinaca sa obje strane Zelene linije”, pišu oni dalje.
Oni su završili pismo pozivanjem mladih da dovedu u pitanje i odbiju regrutovanje u IDF: “Pozivamo mlade naših godina da se zapitaju: Da li vojna služba zapravo radi na ovoj stvarnosti?”
Prema izraelskom zakonu, vojna služba je obavezna svim građanima, muškarcima i ženama, a oni koji odbiju služenje vojske suočavaju se sa zatvorskim kaznama.
IslamBosna.ba