IslamBosna.ba- Staviti komadić dobro sažvakane hurme (ili nekog drugog dostupnog slatkog voća) u usta novorođenčeta je duboko ukorijenjeni običaj kod roditelja muslimana. Muslimani to čine slijedeći praksu Poslanika Muhammeda, s.a.v.s., vjerujući da je poslan, kako Kur’an kaže, kao spas i milost čovječanstvu. Način na koji je ovaj običaj nastao navodi nas na zaključak da u njemu postoji neka osobita vrijednost. Pored vrijednosti i zadovoljstva u slijeđenju sunneta (prakse Poslanika, s.a.v.s.) – stavljanje ‘šećerne tvari’ unutar usta novorođenčeta definitivno smanjuje osjećaj boli i puls.
Interesantno naučno medicinsko istraživanje, objavljeno u časopisu ”British Medical Journal” (br. 6993, 10. juni 1995.), dokazalo je, izvan svake sumnje, koristi davanja šećera novorođenčetu kako bi se reducirao osjećaj bilo kakve bolne procedure kao što je bockanje pete za uzorak krvi ili prije obrezivanja.
Nora Haouari, Christopher Wood, Gillian Griffiths i Malcolm Levene izvršili su istraživanje na Postnatalnom odjelu Opće bolnice Leeds u Engleskoj.
Istraživanje je provedeno na 60- oro zdravih beba gestacijske dobi od 37 do 42 sedmice i dojenčadi od 1 do 6 dana, slučajnim odabirom su dobijali po 2 ml jednog od četiri rastvora: 12,5% saharoze, 25% saharoze, 50% saharoze i sterilne vode (kontrolna grupa).
Prva grupa od 30 beba je dobijala šećerni sirup prije rutinske analize krvi (bockanje pete, što je obično bolno) koja se obavlja radi otkrivanja žutice. Preostalih 30 beba dobilo je samo sterilnu vodu kao kontrolna grupa.
Stavljanje 2 ml 25% ili 50% rastvora saharoze na jezik prije bockanja pete značajno je smanjilo period plača u odnosu na bebe koje su dobile vodu. Također, njihov srčani puls vratio se u normalu puno brže. Jači šećerni rastvor imao je veći učinak, plač se dodatno smanjio povećanjem koncentracije saharoze. Iz toga možemo zaključiti da saharoza (šećer) stavljena na jezik može biti upotrijebljena kao koristan i siguran oblik analegetika.
Blass i Hoffmeyer su, također, pokazali da oralni unos 12%-tnog rastvora saharoze značajno smanjuje trajanje plača kod novorođenčadi podvrgnute bockanju pete ili obrezivanju. Ovo istraživanje je prikazano u časopisu ”The Independent” (petak 9. juni 1995.), kao i u tekstu ”British Medical Journal”.
Praksa Poslanika, s.a.v.s., zabilježena je u zbirkama hadisa, od kojih su najcjenjenije dvije sahih zbirke, Buharijina i Muslimova. U oba Sahiha se nalazi hadis kojeg prenosi Ebu Burda od Ebu Musaa, r.a., koji kaže: “Kada mi se rodio sin, odnio sam ga do Vjerovjesnika, s.a.v.s., koji mu je dao ime Ibrahim, protrljao mu hurmom nepce, zamolio sreću za njega od Allaha i potom mi ga vratio”.
Postoji jako mnogo drugih predaja poput ove. Hurma sadrži veoma veliki procenat šećera (70-80 %), kao i fruktozu i glukozu koje su jako kalorične. Lahko je i brzo probavljiva, te veoma korisna za mozak. Hurma sadrži 2,2% proteina, vitamin A, vitamin B1, vitamin B2, niacin, njoj ima tragova minerala potrebnih organizmu, kao što su kalij, natrij, kalcij, željezo, mangan, bakar. Utvrđeno je da je kalij, čiji postotak je vrlo visok, veoma učinkovit kod krvarenja, kao kod porođaja ili obrezivanja.
Može se primijetiti da sunnet, također, preporučuje hurme za prekidanje posta u ramazanu. Hurme bi trebalo da se pojedu, ako je to moguće, prije akšam namaza – to je medicinski i nutritivno najbolji način, a i sunnet.
Veliku vrijednost hurmi, isto tako, nagovještavaju prekrasni ajeti Kur’ana: Zatresi palmino stablo, posuće po tebi datule svježe, pa jedi i pij i budi vesela! (Merjem, 25-26)
Ovo je recept od Allaha, Stvoritelja, za Merjem, a.s., u vrijeme rađanja Isa’a, a.s., blagoslovljenog Allahovog poslanika. To je bio recept za lagan i ugodan porođaj.
Kao i u primjeru koji smo ovdje ukratko iznijeli, vjerujemo da će daljnja istraživanja donijeti dublju potvrdu onima sumnjaju u pravu vrijednost, istinu i mudrost učenja Kur’ana i sunneta.
Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur’an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten?‘ (Fussilat, 53)
Pošto su autori medicinskih istraživanja spomenuli da namjeravaju eksperimentirati sa novim šećernim ili slatkim supstancama, preporučujemo im da isprobaju hurme za ublažavanje boli kod novorođenčadi.
Napisala: Dr. Nuha Ebu-Kreša
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba