Saudijska Arabija poziva građane da špijuniraju jedni druge online

arhiva

IslamBosna.ba– Saudijska Arabija poziva svoje stanovnike da nadziru i izvještavaju o subverzivnim aktivnostima na društvenim medijima kao dio očigledne represije nad potencijalnim kritičarima vlade prije demonstracija na koje su pozvali opozicionari u egzilu.
Grupa za ljudska prava ovaj potez je nazvala ‘orvelovskim’.
Poruka objavljena na Twitteru ministarstva unutrašnjih poslova kasno u utorak pozvala je građane i one koji imaju boravište u Saudiji da nadgledaju jedni druge u onome što su nazvali ‘informativni zločini’.
“Kada primijetite da bilo koji profil na društvenim mrežama objavljuje terorističke ili ekstremističke ideje, molimo vas da to odmah prijavite preko aplikacije #svi_smo_mi_obezbjeđenje’, navodi se u poruci pozivajući se na aplikaciju za mobilni telefon koja je pokrenuta prošle godine kako bi se omogućilo civilima da prijave prekršaje i provale.

Nekoliko sati kasnije, javni tužilac je objavio dio iz zakona o terorizmu: “Ugrožavanje nacionalnog jedinstva, ometanje Osnovnog zakona o vladavini ili nekog od njegovih članova i nanošenje štete ugledu i statusu države su teroristički zločini”.
Aktivisti društvenih medija su pozvali na demonstracije u petak, a više desetina alima, daija, intelektualaca i aktivista, uključujući i istaknutog šejha dr. Selmana el-Audu, je uhapšeno u prethodnih nekoliko dana.
Demonstracije su zabranjene u Saudijskoj Arabiji, kao i političke stranke. Sindikati su nezakoniti, mediji su pod kontrolom, a kritikovanje kraljevske porodice može dovesti do hapšenja.
Rijad kaže da nema političkih zatvorenika, dok visoki zvaničnici navode da je nadgledanje aktivista potrebno kako bi se održala socijalna stabilnost.

Hapšenja koja su prijavili aktivisti su uslijedila nakon špekulacija, koje negiraju zvaničnici, da kralj Selman namjerava da abdicira u korist svoga sina prijestolonasljednika Muhammeda bin Selmana, koji dominira ekonomskom, diplomatskom i unutrašnjom politikom.
Također se poklopilo sa rastućim tenzijama sa Katarom zbog navodne podrške terorizmu, uključujući i Muslimansku braću, koju je Rijad uvrstio u terorističke organizacije.
Pojedini korisnici Twittera su iskazali podršku vladi, koristeći haštag navedene aplikacije.
“Nema laskanja, nema šutnje bez obzira da li se radi o rođaku ili prijatelju kako bi se zaštitila domovina”, navodi jedan. “Branite svoju sigurnost. Haos počinje pozivima na slobodu i reformu. Nemojte im vjerovati”.
Human Rights Watch je osudio vladine poteze, dovodeći u pitanje vladinu posvećenost slobodi govora i vladavini zakona.
“Saudijska Arabija je dosegla novi nivo Orleovske stvarnosti kada je otišla dalje od represija bezbjedonosnih službi i nadgledanjem online komentara građana”, kazala je Sarah Leah Whitson, direktorica za Bliski istok.
“Novo rukovodstvo Saudijske Arabije brzo je pokazalo da nema tolerancije prema kritičkim razmišljanjima ili govoru i dovodi u red saudijsko društvo tako što će građani jedni druge špijunirati”.
Vlada nije otvoreno priznala ovosedmična hapšenja niti dala bilo kakve komentare.
Ali, državna agencija SPA je objavila u utorak da su vlasti otkrile “obavještajne aktivnosti u korist inostranih strana” koje izvodi neimenovana grupa ljudi.

Saudijski izvor sigurnosti je kazao za Reuters da su osumnjičeni optuženi za ‘špijunske aktivnosti i kontakte sa spoljnim entitetima uključujući Muslimansku braću’, koje je Rijad klasifikovao kao terorističku organizaciju.
Vlada je pooštrila svoj stav o disidentima nakon Arapskog proljeća. Od osnivanja Kraljevine, vladajuća porodica Alu Saud održava bliske veze sa konzervativnom ulemom, a zauzvrat oni podržavaju političku filozofiju koja zagovara slijepu poslušnost vladaru.
Nasuprot tome, Muslimanska braća zagovaraju aktivnu političku doktrinu koja podstiče revolucionarni duh.

Porodica Saud je uvijek smatrala islamske grupe kao najveću unutrašnju prijetnju njihovoj vladavini zemljom.

IslamBosna.ba