Erdoan- Turska će isporučiti još 10 hiljada tona humanitarne pomoći Rohingya muslimanima

IslamBosna.ba- Turska će distribuirati 10 hiljada tona pomoći Rohingya muslimanima nakon što isporuči obećanih hiljadu tona pomoći, kazao je turski predsjednik u srijedu.
“Rakhine nam nije nepoznata zemlja. Humanitarna drama koja se odvija u Rakhineu već decenijama postoji. Prošlog ramazana, jedino inostrano tijelo koje je pružalo humanitarnu pomoć u Rakhine bila je Turska agencija za saradnju i koordinaciju (TIKA). Nakon razgovora o najnovijim dešavanjima osigurali smo da se humanitarne aktivnosti TIKA-e u ovom regionu nastave”, kazao je Redžep Tajjio Erdona.
On je također kazao da će se njegova supruga i sin pridružiti ministru vanjskih poslova Mevlutu Čavušogluu, koji će otputovati u Bangladeš kako bi dostavio pomoć izbjeglim Rohingye muslimanima koji su pobjegli iz Mijanmara uslijed nasilja.
Turski predsjednik je obečao da će otvoriti pitanje Rohingya tokom samita Organizacije islamske saradnje (OIC) u glavnom gradu Kazahstana, Astani, koji će se održati od 7. do 11. septembra, kao i tokom Generalne skupštine UN-a, zakazane za 20 . septembar u New Yorku, dodajući da je razgovarao o krizi u Rakhine sa skoro 30 svjetskih lidera, naročito islamskih zemalja.
Turski predsjednik Erdoan je u više navrata proteklih dana optužio međunarodnu zajednicu da je nijema i gluha na nasilje i masakre kojima su izloženi muslimani u Mijanmaru.
“Svijet je vidio već dovoljno patnje i boli. Mi ćemo nastaviti da budemo glas Rakihne muslimana, da im pomažemo”, dodao je Erodan, ponavljajući svoj poziv da se okonča nasilje i pronađe trajno rješenje.
Turski Crveni polumjesec je u Bangladešu proteklih dana Kurban-bajrama mijanmarskim izbjeglicama podijelio 2.275 kurbana, a i dalje doprema pomoć smještenim u kampovima u bangladeškom pograničnom pojasu. I humanitarsci iz AFAD-a i IHH-a su na terenu i pomažu najugroženijim Rohingyama.
Pod izgovorom borbe protiv militantnih grupa, mijanmarska vojska je u proteklih nekoliko dana porušila najmanje 60 muslimanskih sela iz kojih su desetine hiljada mještana primorane da bježe ka susjednom Bangladešu.
Prema posljednjim izvještajima UN-a, u Bangladeš je do sada ušlo 123.000 muslimana iz Arakana, a desetine hiljada njih čekaju na prelazak granice. Zbog činjenice da u kriznom području nema predstavnika međunarodnih organizacija, nemoguće je govoriti o preciznom bilansu stradanja u napadima na muslimanska naselja. Lokalne nevladine organizacije javljaju da je riječ o hiljadama ubijenih ljudi.
IslamBosna.ba