Eš-Šankiti – Region ide ka formiranju novog saveza

IslamBosna.ba – Profesor političke etike i historije religija na univerzitetu Hamed b. Halifa u Kataru, mauritanski intelektualac Muhammed Muhtar eš-Šankiti u svojoj analizi situacije je istakao da SAD igraju “dvostruku igru u krizi u Zaljevu. Tako vidimo dvije, sasvim oprečne izjave američkog predsjednika Trumpa i ministra vanjskiih poslova. Dok Trump podiže štap i prijeti, u isto vrijeme ministar vanjskih poslova govori blago.” Sve je to, prema njegovim riječima, vršenje pritiska na Katar kako bi se privolio da napusti svoju nezavisnu politiku i djeluje u skladu sa zaljevskom matricom, koju će diktirati neko drugi.
Eš-Šankiti je istakao da zemlje koje drže u izolaciji Katar imaju snažna sredstva pritiska. S druge strane, snaga Katara leži u tome što je pobrao simpatije običnog svijeta, pa tako i onog u Zaljevu, ali i što na svojoj strani ima jednu od najvećih regionalnih sila, Tursku.
On navodi da je uključenje Turske u ovu krizu u potpunosti promijenilo okolnosti jer će igre koje cijepaju i destabilišu region biti nastavljene sve dok se u to ne uključi neka od snažnih i utjecajnih sila, koja je spremna stati uz narod i rješavati probleme običnog svijeta.
Prema njegovom mišljenju, najveća snaga bloka zemalja koje drže Katar pod blokadom jeste to što imaju podršku SAD-a, a to je, u isto vrijeme, i njihova najslabija tačka, jer SAD vrlo lahko može promijeniti svoje mišljenje ukoliko se ispostavi da stvari izmiču iz njihovih ruku i prisiliti ovaj blok da promijeni svoj stav prema Kataru. Problem ovog bloka je, prema eš-Šankitijevom mišljenju, što nemaju strateškog mišljenja i planiranja i što ne donose svoje odluke potpuno samostalno.
On je istakao da ne očekuje da će ova kriza dugo trajati, već da će nastupiti vrijeme smirivanja tenzija, ali da će se nedostatak međusobnog povjerenja među zaljevskim zemljama dugo pamtiti i da se neće brzo prebroditi, naročito što je ova kriza bila propraćena takvom medijskom hajkom, da joj nije bilo slične u zaljevskoj diplomatiji.
On je istakao da ovakva situacija ide najviše na štetu Saudijske Arabije, jer se stvara novi savez i regionu sa Turskom i Katarom, kome se mogu pridružiti i neke druge zemlje. Saudijska Arabija je u ovom trenutku okružena vatrom sa tri strane; sa sjeveroistoka Irakom, sa sjeverozapada Sirijom i sa juga Jemenom, a u isto vrijeme gubi svog najznačajnijeg saveznika u regionu, Katar, povodeći se za avanturama vladajuće porodice Emirata