Upoznajte ‘tihog šejha’ koji nije progovorio od 1990. godine

arhiva

IslamBosna.ba– Prije više od 25 godina, šejh Bešir Muhammed Bešir je odlučio da više ne priča i od tada ga zovu tihim šejhom.
Bešir komunicira s ljudima tako što na papir zapisuje ono što želi reći. On učestvuje na konferencijama i pojavljuje se na televiziji dajući intervjue i koristi olovku i papir kako bi komunicirao i odgovarao na pitanja.
Diplomant visoko cijenjenog Univerziteta Sorbona, Bešir, koji je rođen 1956. godine, je učenjak koji ima veliki broj sljedbenika i onih koji vjeruju u njegovu misao i intelekt.


Nakon što se vratio iz Francuske sa magistratom iz ekonomije i nauke on se fokusiraoo na istraživanje i proučavanje Kur’ana. Godine 1990. dobrovoljno je prestao da priča i izjavio da će progovoriti kada Allah odredi.
Bešir je objasnio ovu filozofoiju tišine zapisujući da je ‘početak tišine kraj govora’, ali njegovo iskustvo ostaje misterija jer on vjeruje da je ‘njegova privatna tajna’ povezana s njegovim odnosom sa Stvoriteljem.
Tokom televizijskog intervjua Bešir je napisao da otkako je prestao govoriti ne poznaje kajanje jer je kajanje ishod govora.
“Moja olovka piše samo ono što zadovoljava srca mojih drugova. Pronašao sam smirenost u šutnji”, dodao je on.

IslamBosna.ba