IslamBosna.ba- Već duže vremena Jemen je poprište sukoba šiitske milicije Husa sa sunijskim pokretom Islah. Ko zapravo Husi?Husi su pokret koji je sebe nazvao Pokret Ensaru-l-lah (Allahovi pomagači), valjda inspirisan šiitskim pokretom Hizbullah iz Libana. Ime el-Husi (pl. El-Husijun) potiče od imena plemena kojem je pripadao njihov osnivač i duhovni vođa, Hasan el-Husi, koji je ubijen 2004., godine od strane jemenski vojnih snaga. Vodstvo i članovi ovog pokreta pripadaju zejdijskom šiitskom pravcu koji preovladava među jemenskim šiitima, ali nisu svi zejdije pripadnici ovog pokreta. U osnovi, zejdije predstavljaju šiitku sektu najbližu ehlu-s-sunnetskom učenju, obzirom da cijene sunijske autoritete i vjerska djela, njihov odnos prema Ebu Bekru, Omeru i Osmanu je korektan i ono što je specifično za njih jeste da tvrde samo da je Alija, r.a., bio preči za hilafet od ove trojice ashaba.

U početku pobuna Husa nije bila čisto sektaškog karaktera, već je vođena nezadovoljstvom životnim uslovima i ekonomijom. U zadnje vrijeme, neke regionalne sile iskoristile su ovu grupaciju u obračunu sa svojim političkim i idejnim neistomišljenicima. Već nekoliko godina, glavni rival Husa jesu jedinice sunijskog pokreta el-Islah, u čijem osnivanju je učestvovao i šejh Abdulmedžid ez-Zindani. Ovaj pokret predstavlja jemenski ogranak Muslimanske braće. Zbog sve izraženijeg sukoba na toj osnovi, ali i prešutnog odobrenja regionalnih sila i davanja odriješenih ruku Husima da u munjevitoj akciji zauzmu Sanu, glavni grad Jemena, nemali je broj političara i političkih analitičara koji smatraju da su zapravo oni samo instrument u rukama velikih regionalnih centara u borbi protiv Muslimanske braće.

Tako jedan od jemenskih političkih vođa sa juga zemlje, Lutfi Šetare ističe „da brzina kojom su Ensarullah ovladali političkom i bezbjedonosnom situacijom u zemlji nije bila moguća bez dozvole regionalnih i međunarodnih faktora.“ On je još rekao: „Jasno je svakome onome ko posmatra situaciju u Jemenu, da Ensarullah nisu bili u stanju ovako munjevitom brzinom zauzeti jemensku prijestolnicu da nije bilo regionalne i međunarodne koordinacije da se „zatvore oči“ pred ovim pohodom. Cilj takvog ponašanja jeste da se oslobode političkog krila Muslimanske braće u Jemenu, partije Jemenska zajednica za preporod (el-Islah). Ova činjenica objašnjava to što su u Jemenu ostali svi ambasadori, nije bilo njihovog povlačenja iz Sane, iako je zauzimaju pobunjenici. Ovo također objašnjava i šutnju Skupštine za saradnju zemalja Zaljeva na aktivnosti ovog pokreta.“

Deset činjenica o Husima u Jemenu
10. Husi potiču iz oblasti Sa’ida koja se nalazi na sjeveru Jemena, oko 250 km udaljena od jemenske prijestolnice San’e. Pripadnici su ogranka šiitske sekte zejdija.
9. Husi su sljedbenici šiitskog vjerskog autoriteta Bedrudina b. Emiruddina el-Husija.
8. Godine 1986. osniva se “Udruženje omladine” koje je bilo svojevrsna zejdijska vjerska škola. Bedrudin je u ovoj školi bio profesor, a objedinjenjem Jemena, ova škola prerasta u političku partiju “Hizbu-l-hakk” a Bedrudin biva njenim zastupnikom u parlamentu od 1993. do 1997. godine.
7. Došlo je do raskola u stranci kada Bedrudin Husi i njegov sin bivaju primorani da je napuste. Tada su otputovali u Iran.
6. Husejin Bedrudin se polako počinje politički profilisati i osniva organizaciju “Udruženje vjernik” koja kasnije, 2002. godine prerasta u političku stranku “Ensaru-l-lah”.
5. U to vrijeme iz Teherana se vraća i Bedrudin Husi, otac i idejni tvorac pokreta koji u školama počinje propovijedati svoj šiitski fikh i ideje.
4. U periodu od 2004. do 2009. godine Husi su pokrenuli šest pobuna protiv jemenske vlasti.
3. U toku jednog od ovih šest ratova protiv jemenske vlasti, Husejn Bedrudin je umro, da bi ga naslijedio njegov otac, a kasnije njegov najmlađi brat Abdulmelik Bedrudin Husi, trenutni vođa pokreta Husa.
2. Godine 2014. Husi su izvršili prevrat u Jemenu, zauzeli prijestolnicu i primorali legalnog predsjednika Abdurebbih Mensur Hadija da podnese ostavku.
1. Protiv Husa je pokrenuta najjedinstvenija vojna akcija arapskih zemalja u novijoj historiji regiona Bliskog istoka na čijem čelu se nalazi Saudijska Arabija. Akcija je nazvana “Oluja odlučnosti”.
IslamBosna.ba

By