IslamBosna.ba- Četiri novorođenčeta su ubijena nakon nedavnog trostrukog napada na dječju bolnicu u opkoljenom Halebu, prenosi Middle East Eye.
Nakon bombaškog napada od 23. jula ubijeno je jedno novorođenče nakon što je prekinut dovod kisika, ali lokalni doktori otkrivaju da su još tri bebe umrle naredni dan uslijed udisanja prašine.
U vrijeme napada ukupno 11 beba se nalazilo u inkubatorima.
Prvi napad, za koji humanitarni radnici navode da je došao od borbenih aviona sirijskog režima, i koji se dogodio u blizini bolnice prošlog vikenda prisilio je osoblje bolnice da premjesti novorođenčad u mračni podrum radi njihove zaštite
Smrti novorođenčadi su prilično utjecale na osoblje bolnice, koju vodi grupa sirijskih doktora, Nezavisno udruženje doktora (IDA), i koje podržava UNICEF. Jedna od beba koja je ubijena u napadu, identifikovana kao Hassan, nedavno je fotografisana kao dio kampanje da se rad dječje bolnice nastavi.
On je fotografisan zajedno sa još jednim novorođenčetom i balonima na kojima je pisalo ‘IDA će nastaviti”.
Um Jazan, glavna sestra bolnice, je kazala za MEE da je Hassan imao problema sa plućima prije napada i da se nakon prvog zračnog napada borio da diše. “Ali drugi zračni napad je uništio jedinicu intenzivne njege u kojoj je on bio te je umro. Troje druge djece je ubijeno zbog gasova i prašine koji su se podigli nakon napada”.
Roditeljima je javljeno za smrt njihove djece i Hassanov otac je fotografisan kako mu se predaje sin umotan u bijelu plahtu.
“Hassanov otac je bio veoma tužan jer je to drugi sin kojeg je izgubio u ratu. Roditelji su jako ljuti”, kazala je Um Jazan.
Dječja bolnica je među pet zdravstvenih ustanova, uključujući i banku krvi, koja je oštećena prošlog vikenda u eš-Šaar četvrti koju drže opozicioni borci. Oko 300.000 stanovnika se nalazi pod opsadom od 7. jula u istočnom dijelu grada. Analitičari kažu da sirijska vlada i njeni ruski saveznici napreduju u opozicionom dijelu grada u nastojanju da preuzmu cijeli grad.
U vrijeme napada u bolnici se nalazilo 26 djece, a koja je prisiljena da se privremeno zatvori.
Glavna sestra je kazala za MEE da je prvi sprat uništen i da je sada podrum mjesto gdje primaju hitne slučajeve.
“Mi ćemo se vratiti na posao nakon što bolnica bude popravljena”, kaže ona.
Fotografije snimljene nakon zračnih napada, koje je po prvi put objavio MEE, pokazuju novorođenčad u tamnoj prostoriji osvijetljenoj samo lampama za hitne slučajeve kao i veliku oštećenost medicinske opreme u bolnici.
Oko 100.000 djece u području Haleba koji drže opozicionari živi pod jako teškim okolnostima otkako je opsada pojačana.
Koordinator Šafaka, nevladine organizacije koja vodi mrežu vozila hitnih pomoći u gradu, procjenjuje da djeca čine oko 35 posto svih žrtava.
Stope smrtnosti su u porastu naročito među djecom, prema humanitarcu, koji je identifikovan kao Rami, jer se pacijenti sa povredama glave više ne mogu evakuirati u Tursku kao što je to bilo prije opsade.
Ebu el-Hada (29), drugi humanitarni radnik “Međunarodnog društva saosjećajna srca”, kazao je MEE da nema dovoljno humanitarnih radnika niti vozila hitne pomoći i da su maloljetnici lišeni djetinjstva.
“Od početka opsada intenzitet granatiranja je ludo porastao, koristeći sva raspoloživa oružja, ponekad su to sirijski avioni a nekada ruski”, kazao je on.
Zračni napadi su neprestani sa namjerom stvaranja žrtava, kaže on. “Oni se dešavaju u svim područjima Haleba koje drže opozicionari čak i tamo gdje su većina stanovnika žene i djeca”.
“Ova djeca doživljavaju atmosferu pravog rata”, kazao je on. “Oni nisu vidjeli ništa od ove zemlje. Dijete koje je trenutno u Halebu nema pristup bilo kakvim pravima djeteta”.
Procjene koliko će zalihe lijekova, hrane i mlijeka za bebe u Halebu trajati variraju od jedan do tri mjeseca.
IDA navodi da su već vidjeli jedan slučaj pothranjenosti i objavili su fotografije očigledno neuhranjenog djeteta u Halebu kako prima ljekarsku pomoć.
Oni navode da se radi o četrnaestomjesečnom Ahmedu koji je primljen Odjel pothranjenosti u dječjoj bolnici zbog ‘teške akutne pothranjenosti, dehidracije i nemogućnosti dobivanja na kilaži’ nakon što njegova majka nije bila u stanju da ga doji dva mjeseca.
Ebu el-Hada kaže da je opsada dovela do toga da zalihe svih proizvoda, uključujući hljeb, gorivo, povrće i meso brzo nestanu. Nedostatak goriva za vozila hitne pomoći predstavlja poseban problem jer samim tim vozila ne mogu uvijek doći do mjesta zračnih napada.
U petak porodilište pod patronatom organizacije Save the Children u pokrajini Idlib je pogođeno u brutalnom zračnom napadu u kojem su ubijene dvije osobe i otkinulo jednoj trudnici nogu. Nekoliko beba je također ranjeno kada su njihovi inkubatori pali na pod.
Bomba je pogodila ulaz u bolnicu Kafr Tahrim, koja je najveća u području, i gdje se mjesečno rodi više od 700 beba. U vrijeme bombardovanja, dvije operacije su bile u toku i jedna žena se porađala. Bolnica je trenutno prestala s radom osim za hitne slučajeve a generator je oštećen u napadu.
Četiri sata nakon napada, svjedoci sa terena su kazali da borbeni avioni još uvijek kruže nad gradom.
Organizacija Spasite djecu nije uperila prst ni na jednu stranu, ali samo Rusija i sirijska Vlada izvode zračne napade u pokrajini Idlib.
Sonia Khush, direktorica organizacije u Siriji, kaže: “Bombardovanje porodilišta u koje pomaže ženama koje žive pod sjenom rata da sigurno rode je sramotan čin, bez obzira da li je to učinjeno namjerno ili zbog toga što nije vođena briga da se izbjegnu civilna područja”.
U Kafr Tahrimu su također smješteni lokalni ‘Bijeli šljemovi’, Sirijska civilna obrana, koja je također bila meta napada u petak nakon što je njihov štab teško oštećen u zračnim napadima prošlog mjeseca.
IslamBosna.ba