IslamBosna.ba- Jan je znala da ne smije opet zakasniti na posao, ali njezinoj kćerci Emily postaje sve teže da izađe iz kuće na vrijeme. Ova šestogodišnjakinja jednostavno ne želi ići u školu. Doručak je postao mučenje i Emily se često žali da ima bolove u stomaku. Nekoliko dana u sedmici propusti autobus, a vožnja do škole dovodi do toga da Jan kasni na posao. Emily bi se čvrsto držala za ruku majke i molila je da idu kući dok je Jan gotovo odvlačila u razred.
“Dušo, bit ćeš u redu”, Jan bi kazala Emily. “Znam da voliš gospođu Hernandez i ovdje imaš puno prijatelja. Sve će biti dobro”. Dok se odvozila sa parkinga osjećala je krivicu što ostavlja kćerku u očitom stanju žalosti. Ali šta je drugo mogla učiniti?
Emily je anksiozna već duže vrijeme. Kao malo dijete ona se borila da se poveže sa skrbnicima. Kako je bivala starija Emily je insistirala da ide na spavanje sa upaljenim svijetlom i često je imala problema da zaspe ukoliko Jan nije pored nje. Slijedila je majku svukuda i Jan je bila zabrinuta.
Anksioznost je naš odgovor na opasnost, stvarnu ili zamišljenu, i ukoliko je naše dijete stalno zabrinuto o stvarima koje ne izgledaju kao racionalni problemi, to bi mogao biti znak poremećaja anksioznosti. Jedno od osmero djece ima karakteristike anksioznosti, i strah od odvajanja je najčešći oblik anksioznosti kod male djece. Kod djevojčica je dvaput vjerovatnija nego kod dječaka.
Teži dio je razlikovanje da li su strahovi vašeg djeteta dio tipičnog razvoja ili nešto više. Djeca nemaju uvijek riječi da izraze kako se osjećaju i zašto, ili nemaju sposobnost da procijene koliko je strašna situacija i prihvate pomoć u rješavanju. Ukoliko vaše dijete ima postojeće, uporno anksiozno ponašanje i zabrinutost ga sprječava da učestvuje u normalnim aktivnosti onda je pravo vrijeme da naučite nešto više o tome.
Ovdje je nekoliko savjeta koje je Jan naučila da bi pomogla Emily da upravlja svojom anksioznosti:
1. Nemojte osjećati da morate otkloniti strah
Kao roditeljima nemoguće je da spriječimo da se naša djeca plaše. Možemo saosjećati ili potvrditi njihove osjećaje, ali ne bi trebali da pokušavate da ih uvjerite da se osjećaju drugačije.
2. Ponudite sigurnost
Neka vaše dijete zna da ćete mu pomoći da upravlja anksioznosti. Budući da nije imala drugih načina Emilyin odgovor na strah je bio izbjegavanje. Uz pomoć učiteljice Emily sada zove svoju mamu dvaput dnevno. Potaknuta je da ispriča jednu stvar koju je do tada uradila kao i šta će uraditi dok ne budu razgovarale kasnije.
3. Pomognite djetetu da prepozna anksioznost
Razumijevanje šta se dešava sa vašim tijelom može biti pogodno za ublažavanje stresa, a poznavanje znakova anksioznosti može pomoći. Jan je pomogla Emily da shvati da bol u stomaku, osjećaj zabrinutosti što je sama, ili da se plaši da ide na spavanje su znakovi upozorenja.
4. Naučite svoje dijete strategiji koja će ga smiriti
Jan je naučila Emily da prestane sa onim što radi, sjedne i izdahne govoreći š-š-š-š. Ponovite tri puta. To je jednostavna strategija koja se može izvesti bilo gdje kako bi pomogla da se dijete smiri.
5. Izradite spisak ponašanja podrške
Jan i Emily imaju zamjenske aktivnosti koje Emily može koristiti kako bi upravljala svojom anksioznosti. Na primjer, da omota ogrtač svoje mame oko sebe za utjehu tokom noći kako bi imala osjećaj njenog prisustva, ili da uzima male gutljaje vode kada je stomak boli.
6. Nagradite trud svog djeteta
Kada vaše dijete počinje koristiti nove strategije upravljanja anksioznosti, važno je da osigurate neposredno pojačanje. U školi, Emily koristi tajmer kako bi ograničila svoje pozive mami i učiteljica je nagradi sa ‘bodovima’ svaki put kada poziv završi na vrijeme. Na kraju sedmice Emily koristi svoje bodove za posebnu nagradu.
Dok su anksioznosti i strahovi česti tokom djetinjstva oni mogu postati ozbiljniji problem kada je svakodnevni život poremećen i kada su djeca zabrinuta. Ne postoji pravi odgovor, ali ukoliko se poremećaji anksioznosti ne liječe oni mogu kasnije dovesti do ozbiljnijih poremećaja ponašanja i zdravstvenih problema. Ne ustručavajte se da razgovarate sa svojim pedijatrom ukoliko imate nedoumica.
Pacer Centar
IslamBosna.ba