IslamBosna.ba– U zadnje vrijeme prisutne su česte tendencije kojima se želi osporiti autentičnost primarnih izvora islamske vjere, najvjerodostojnijih zbirki hadisa, Buharijeve i Muslimove. Jedna u nizu tvrdnji koja ide u prilog tome jeste i rasprava o godinama Aiše, r.a., kada se udala za Poslanika, s.a.v.s. Mnogi od tih tekstova, kao i predavanja izvjesnih “daija” poput Adnana Ibrahima i drugih, prevedeni su i na bosanski jezik sa ciljem izazivanja smutnje i podrivanja primarnih izvora islamske vjere, kako bi se autoritet koji Buhari i Muslim imaju među muslimanima podrio i na taj način pripremilo tlo za širenje različitih sektaških učenja, prije svega, šiizma. Na jednu od takvih podvala reagovao je naš poznati daija i profesor islamskog prava Halil Makić. Njegovo reagovanje prenosimo u cijelosti:
Danas sam naišao na tekst koji dovodi u pitanje vjerodostojnost hadiskih predaja koje govore o starosnoj dobi Aiše, radijallahu anha, onda kada je stupila u brak s Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem.
Radi se o nebulozama i podvalama s kojima je došao jedan egipatski novinar Islam Behiry koji svojim nagađanjima može zavesti samo neupućene, lahkomisline i neobazrive.
Danas je taj isti novinar jedna od glavnih perjanica es-Sisijeve diktature u Egiptu. No, govora o njemu biće kasnije.
Kompletan tekst obiluje pretpostavkama i između više različitih predaja o istoj stvari donosi onu koja je slabija ili gotovo lažna.
Primjer toga je recimo predaja uzeta od Ibn Kesira da je Esma bila starija od Aiše deset godina. To je slaba predaja.
Mnogo jača je ona koju donosi imam Zehebi u djelu “Sijeru e`lami en-nubela`” 2/188 da je Esma od Aiše bila starija za deset i nekoliko godina ” وكانت – يعني أسماء – أسن من عائشة ببضع عشرة سنة
Ovo “nekoliko” označava brojku od tri do devet. Znači, bila je starija od nje 13 ili 14… ili 19 godina.
I to odgovara vjerodostojnim predajama imama Buharije, Muslima, Ahmeda i drugih koje govore o njenoj starosnoj dobi onda kada je stupila u brak s Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem.
Drugi primjer je navođenje godina života Aiše, radijallahu anha, onda kada je umrla.
Autor navodi da je tada imala 77 god., a što nije tačno. Ona je tada, kada je preselila na ahiret, imala 63 god., i to prema većini historijskih izvora.
A to odgovara predajama imama Buharije, Muslima, Ahmeda i drugih.
Treći primjer…
Sam taj tekst spominje i dvije mogućnosti o starosnoj dobi Aiše, radijallahu anha, prilikom njene udaje:
jednom spominje da je ona pred hidžru imala 17 god. a jednom da je imala 19 god. I kako da na osnovu tih nepotvrđenih predaja i izjava dovodimo u sumnju najvjerodostonije izvore islama nakon Kur`ana, koje su prihvatili imami ehlis-sunneta?!
Nema vjerodostojnijeg historijskog izvora nego što je Kur`an i nema, nakon njega, vjerodostojnijeg historijskog izvora nego što su autentične hadiske zbirke poput sahiha imama Buharije, Muslima i drugih.
…
Zatim, većina historijskih izvora potvrđuje da je Aiša, radijallahu anha, rođena nakon prve Objave, a nikako prije Objave.
Imam Zehebi u djelu “Sijeru e`lami en-nubela`” 2/139 kaže:
“Aiša je od onih koji su rođeni u vrijeme islama a mlađa je od Fatime osam godina. Govorila je: `Nisam zapamtila svoje roditelje osim kao one koji su ispovijedali vjeru (islam)`”.
A Ibn Hadžer u djelu “El-Isabe fi temjizi es-sahabe” (8/16) kaže:
“Ona (tj. Aiša) je rođena četiri ili pet godina nakon poslanstva”.
Prema tome, ove činjenice u potpunosti odgovaraju predajama kod imama Buharije i drugih o njenoj starosnoj dobi onda kada je u brak sa njom stupio Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.
To potvrđuje i imam Bejheki u djelu “El-Sunen el-kubra” 6/203.
Znači, predaje kažu da je Aiša, radijallahu anha, mlađa od Fatime, radijallahu anha, osam (neke kaže pet) godina a poznato je da je Fatima, radijallahu anha, rođena vrlo kratko prije prve Objave. Neke predaje kažu da je to maksimalno pet godina. A sve to ide u prilog tome da je Aiša, radijallahu anha, rođena nakon prve Objave Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem.
Zatim, historijski izvori potvrđuju da kada je Vjerovjesnik, sallallahua alejhi ve selleme, umro Aiša, radijallahua anha, je imala 18 godina.
Nakon što je naveo te neke svoje sumnjive cifre i matematički, na prvački način, položio ispit autor konstatuju: “Sve ovo nas navodi na zaključak da je prenosilac predaje iz nehata ili zaborava izgubio iz vida 10 godina razlike u godinama hazreti Aiše r.a.”
Koja je to samo glupost i odvala; pouzdani prenosioc u najvjerodostojnijim zbirkama hadisa “iz nehata ili zaborava izgubio iz vida 10 godina” a pronašli ih “pouzdani” anonimusi iz historijskih djela koja karakteriše navođenja svega što se čulo o nekom događaju bez da se osvrću na autentičnost prenesenog. I to, budimo realni, i nije njihova zadača.
Uz to, nemoguće je da islamski učenjaci punih četrnaest stoljeća nisu primjetili navodne kontradiktornosti, koje je prije sedam godina primjetio novinar Islam Behiri a njega pohvalio Džemal el-Benna.
On je te svoje gluposti i nebuloze iznio u časopisu “El-Jevm es-sabi`” 15.07.2008. god. na čije je zablude ulema već ukazala.
Halil Makić
IslamBosna.ba