IslamBosna.ba– Pet bivših gradonačelnika Kordobe optužilo je katoličku Crkvu da pogrešno prisvaja vlasništvo nad Mezquitom (španski naziv za džamiju), kao dio kontinuiranih napora da suzbiju muslimansku prošlost građevine.
U pismu kojeg su potpisali bivši lideri grada oni su upitali zbog čega je zvaničnicima katedrale dozvoljeno da registruju građevinu za koje oni vjeruju da treba biti javno vlasništvo.
Kada su kršćanske snage osvojile grad u XIII vijeku, oni su odmah džamiju pretvorili u crkvu, a kasnije su napravili katedralu u središtu džamije.
Danas posjetitelji prolaze kroz na desetine potkovičastih lukova džamije prije nego što dođu do katedrale, gdje se i dalje održava misa. Samo kršćanima je dozvoljeno da koriste katedralu- džamiju kao bogomolju.
U tekstu koji je objavio Independent, gradonačelnici navode ‘duboku zabrinutost’ što je Crkva preuzela kompleks, koji datira iz VIII vijeka, kada je i sagrađena džamija na lokaciji. „Tražimo pravnu restituciju i da džamija- katedrala u Kordobi bude javno vlasnitšvo, kao i povratak sve imovine koju je nezakonito Crkva registrovala“, navode oni u pismu.
U decembru, regionalna vlada Andaluzije je uložila žalbu Vatikanu zbog toga što zvaničnici katedrale koriste termin ‘katedrala u Kordobi’ na svojoj internet stranici i u literaturi, koji smatraju da je pokušaj da se zataška prije-kršćanska historija mjesta.
Crkva navodi da je lokacija mjesto na kojem se kršćani kontinuirano mole od 1236. godine. Jose Gimenez Gueto, glasnogovornik katedrale, kaže da je spor ‘vještačka kontraverza’. Aktivisti tvrde da napori Crkve da promijene ime po kojem je Mezquita poznata, kao i napori da odbace njenu prošlost, također štete gradskom turizmu. Veliki broj građana Kordobe vjeruje da je ovo dio nastojanja katoličkih vlasti Kordobe da zataškaju islamski identitet građevine.
„Mezquita je globalni simbol susreta kultura i danas su više nego ikad potrebni simboli poput ovoga“,kazao je Antonio Manuel Rodriguez, profesor građanskog prava na Univerzitetu u Kordobi.
„Džamija- katedrala je kulturno srce grada i njegova glavna turistička atrakcija“, kazao je Miguel Santiago, glasnogovornik grupe ‘Džamija- katedrala, nasljeđe svih nas’. „Promjena imena je protiv turističkih interesa Kodobe“.
Vijećnica u Kordobi je naredila da se izvrši popis koji će izvršiti kako bi se utvrdilo da je li je država ranije registorvala Mezguitu kao javno dobro prije nego što su nastupili crkveni zvaničnici. Više od 80.000 osoba je potpisalo peticiju kao prigovor na pokušaj Crkve da prikrije islamsko porijeklo mjesta.
IslamBosna.ba