IslamBosna.ba– Rašid je želio da se naš sin zove Samir, a ja sam izabrala ime Sara za moju curicu.Sanjali smo o maloj kući u mom najomiljenijem gradu u cijelom svijetu, Nabulusu. Dogovorili smo se da ćemo se na kraju morati preseliti u veću kuću, jer u malu ne mogu stati svi antikviteti koje ću sakupiti. Ja sam također željela da u maloj bašti zasadim ruže, limun i mentu za čaj. Nekad sam imala nadu, a sada sve što imam je razočarenje.
Dalia Šurab, 32-godišnja Palestinka iz Han Junisa u Pojasu Gazze, živi na tri sata udaljenosti od Rašida Fude, njenog 35-godišnjeg vjerenika koji živi u Nabulusu, gradu na Zapadnoj Obali. Uprkos relativno maloj udaljenosti, njihova bajka može biti osuđena na potpunu propast. Dalia i Rašid su vjereni već četiri godine, a jedno s drugim su proveli samo šest dana.
Oni su se prvi put sreli virtualno na Facebooku i od tada su komunicirali. Njihova veza raste, ali oštre granice, izraelska okupacija i apsurdna tri sada između Han Junisa i Nabulusa sprječavala su ih da se osobno sretnu.
Sve dok jednog dana Raših nije vidio Dalijin status na Facebooku da je ona u Jordanu. Shvativši da bi to mogla biti njegova jedina šansa da ispuni san, Rašid je krenuo u Jordan tražeći Daliu i posjetio je u kući njene tetke. Nakon što je njenog oca preko telefona pitao za njenu ruku, Rašidov san je počeo da se ostvaruje.
To je bilo prije četiri godine. Dalia i Rašid nisu nikada mislili da će morati da prolongiraju svoj vjerenički status, odluka na koju se veliki broj drugih parova odlučuje, ali oni jednostavno nisu imali izbora.
Dalia kaže: „Osjećam da sam drugačija, gledam kako se moje prijateljice zaručuju, kako izlaze sa svojim vjernicima i žive u potpunosti svoje živote. Ponekad poželim da samo umrem kako bih zaustavila bol“.
Jedini način na koji komuniciraju je preko telefona ili Skype-a. „Prođu dani a da se ne vidimo, jer mi u Gazzi nemamo struje. Prošlo je mjesec dana kako nisam vidjela Rašida. On kada vidi moje fotografije i video snimke događaja na kojima sam bila, on je u ekstazi i počinje sve dijeliti na svoj Facebook zid“.
Dalia je već četiri godine zatočena u Pojasu Gazze iako je sve pokušala kako bi otputovala na Zapadnu Obalu da se uda za Rašida. Tražila je pomoć od lokalnih i međunarodnih organizacija za ljudska prava, visokih palestinskih zvaničnika, predstavnika u Zakonodavnom vijeću, ministara pa čak i lično od predsjednika Mahmmuda Abbasa.
„Pokušala sam u više navrata da odem na Zapadnu Obalu ali bez uspjeha. Prijavljivala sam se na brojne konferencije kako bih dobila dozvolu, ali uvijek bih dobila odbijenicu. Boli kada vidite da osobe iz inostranstva mogu doći u vašu vlastitu zemlju a dok se vi sami tretirate kao nepoželjna osoba“.
Dalia je konačno odlučila da potraži pomoć od aktivista na društvenim medijima jer je gotovo izgubila svaku nadu da će se udati za Rašida. Dalia je uz pomoć najbolje prijateljice pokrenula hashtag „Predaj mladu mladoženji, predsjedniče Abbas“, kako bi poslala poruku Abbasu da joj je potrebna njegova pomoć.
„Rašid i ja imamo toliko toga zajedničkog. Oboje volimo elektroniku i fotografiju, volimo iste pjesme, imamo iste snove i nade, i volimo da pričamo na iste teme”, kaže Dalia.
Kada su se vjerili nisu brinuli o granicama i preseljenju na Zapadnu Obalu, jer je visoki funkcioner iz Nabulusa obećao Rašidu da će pomoći Daliji da pređe na Zapadnu Obalu i da će joj izdati dozvolu.
Rašid je bio spremna da napusti svoj posao i da živi sa Daliom u Gazzi, ali ona je to odbila jer je diplomirala prije deset godina i još uvijek ne može naći pristojan posao. Ona kaže :“Nema života u Gazzi. Ne možete naći posao i ne možete otputovati u inostranstvo da nastavite visoko obrazovanje“.
Rašid se nadao da će moći, ukoliko ikada dođe do nacionalnog pomirenja, da se ujedine. Rašid je čak vidio nadu u ratu u Gazzi. On je kazao Daliji da kada se rat završi može doći do ukidanja ograničenja na granici i da bi se mogla preseliti na Zapadnu Obalu.
Priča o Daliji i Rašidu je jedna od na hiljade sličnih priča o pojedincima i porodicama koji su razdvojeni politikoom i izgubljeni u palestinskoj dijaspori.
IslamBosna.ba