IslamBosna.ba- Saudijska Arabija i vlade Zapada već decenijama šute o okupaciji saudijskih ostrva od strane Izraela.

Prilično dobro je čuvana tajna o izraelskoj okupaciji dijelova Saudijske Arabije još od 1967. godine. Tiran i Sanafir su  dva ostrva ukupne površine 113 kvadratnih kilometara. mala ali se nalaze na vrlo važnom strateškom položaju na ušću Zaljeva Akaba, kroz koji  pomorski saobraćaj mora proći do južne izraelske luke Eliat na putu do i od Crvenog mora.

Iako vlada Saudijske Arabije može tvrditi da su ostrva mali, nevažni koraljni grebeni, njihov položaj je takav da onaj ko ih kontroliše također kontroliše i Zaljev Akaba. Oni su jednako važni kao i Haniš arhipelag na drugom kraju Crvenog mora oko kojeg je izbio sukob 1995. Međunarodno posredovanje je odlučilo da Haniš pripada Jemenu. Izraelska okupacija Tirana i Sanafira govori, ako ništa drugo, da Izraelci kontrolišu ostrva i da ih ne zanima kome oni zapravo i pripadaju. Saudijska Arabija se već sporila oko sličnih ostrva ali čini se da je Saudijska Arabija nevoljna da ospori izraelsku okupaciju. Da li je to zbog toga što ostrva nemaju materijalnu vrijednost?

Ostrva su okupirana nakon što je rahmetli kralj Fejsal kontrolu nad njima predao Egiptu kako bi spriječio izraelske brodove da dopru do luke Eiliat za vrijeme Šestodnevnog rata. Nakon uspostave primirja Saudijska Arabija i Egipat su tvrdili da ostrva pripadaju njima ostavljajući ih slobodnim za izraelsko okuipiranje. Kada je Egipat sklopio mir sa Izraelom 1978. godine, predsjednik Enver Sadat je odbio da ih uključi u mirovni sporazum, tvrdeći da ona pripadaju Saudijskoj Arabiji.  Internet pretraga otkriva da ih čak i Google prepoznaje kao dio Saudijske Arabije i karte u vladinim uredima jasno pokazu da su na saudijskoj teritoriji, pa zbog čega oklijevaju da ospore teritoriju Izraelu, i zbog čega postoji medijska blokada?

Vrlo jednostavno- Izraelskoj mornarici i brodovima je potreban izlaz na Crveno more. Izraelsko prisustvo na ostrvima je jedino vojno kako bi osigurali prohodnost brodova za uvoz i izvoz, koji uključuje i vojnu opremu za borbu protiv arapskih država. Međunarodnim sporazumom, multinacionalne snage UN-a također su stacionirane na ostrvima koje ‘prate usklađenost svih strana’ sa ovim sporazumom. U stvarnosti, to znači da američke i egipatske vojne snage pomažu u zaštiti izraelskih pomorskih linija preko moreuza Tiran, okupirane teritorije suverene Saudijske Arabije.

 Jedan izraelski vojnik je jednom napisao da je ostrvo Tiran jedino mjesto pod kontrolom Izraela gdje vojnik može gledati da službena patrola ne nosi ništa osim automatske puške i pribora za ribolov.

Dov Zohar, profesor psihologije koji je proveo tri sedmice kao rezervista na Tiranu, svoj doživljaj Tirana opisao je u izraelskim dnevnim novinama Maariv kao plaćeni odmor u tropskom raju.

„Čudan je osjećaj otkriti vlastite otiske stopala u pijesku koje ste ostavili prije četiri dana i znati da niko osim vas tu nije bio“, piše on. „Poručnik koji je hodao pored mene bio je posve nag osim što mu se na ramenu nalazio improvizirani štap za pecanje“.

Izvor: falastinews

IslamBosna.ba

By