Policajac Bernd Wolf: Allahu se molim već tri godine

ein-polizist-namens-yusuf-41-56504733

IslamBosna.ba– Klagenfurtski policajac Bernd Wolf je prešao na islam prije tri godine. Kao glasnogovornik Islamskog centra Koruške on pokušava da riješi kulturne konflikte. On upozorava i omladinu o opasnostima IDIŠ-a.

Šta vas je dovelo do prelaska na islam?

WOLF: Prije 3 godine sam bio u Istanbulu na odmoru. Kad sam jednog jutra čuo jutarnje pozive na molitvu iz svih dijelova grada, krenule su mi suze na oči. Bio sam duboko dodirnut. Tamo sam našao svoju formu, kako da se približim Bogu. Još u Istanbulu sam konvertirao. Moje islamsko ime je Jusuf.

Kako je reagirala vaša porodica?

WOLF: Moja majka je moju odluku prihvatila sumnjičavo. Moj otac me je najprije bojkotovao, ali mi se kasnije izvinuo. Kolege u policiji su me predivno prihvatile. Nije nikakav problem da se u vrijeme službe povučem da obavim molitvu.

Koliko puta dnevno obavljate molitvu?

WOLF: Četiri puta dnevno po pet minuta. Kada pri inspekciji nakratko nestanem, svako zna šta radim. Najljepši doživljaj mi je bio kada je jedan kolega od mene zatražio da se pomolim za njegovu kćer, koja je trebala biti operisana. Takav božji blagoslov uljepšava radno mjesto.

Na Zapadu se muslimansko vjerovanje direktno povezuje s terorističkom grupom IDIŠ.

WOLF: To je loše. IDIŠ-ovi ekstremisti nas muslimane proglašavaju nevjernicima. Oni se smatraju odabranom elitom kao što su svojevremeno nacisti u Trećem Rajhu sebe smatrali. Ovi teroristi su neprijatelji čovječanstva i nemilosrdni. Oni nikome nemaju šta da ponude.

Ali ipak ima mnogo mladih ljudi koji odlaze u Siriju i Irak da se bore u IDIŠ-u.

WOLF: To nema mnogo veze s religijom, ali mnogo više veze ima s avanturističkim izazovom i osjećajem pripadnosti grupi. Mnogi, koji se priključe IDIŠ-u, su autsajderi koji nikad nisu bili poštovani. IDIŠ im obećava posao, stan, prijateljstva. Međutim kada udare na ovu grupu, uskoro primijete da je to sve licemjerstvo. Mnogi se razočarani vrate nazad.

Kako se treba ophoditi s povratnicima?

WOLF: Neki su traumatizirani. Njima je potrebna pomoć psihologa. Moramo pokušati da ih ponovo integrišemo u društvo. Međutim onima, koji su i dalje radikalizirani, pripada i zatvorska kazna.

Ima li mnogo ekstremista u Austriji?

WOLF: Mi smo ostrvo blagoslovljenih. U Koruškoj ta scena ne postoji. U Beču imaju dva mesdžida koja su pod prismotrom obavještajne službe. Da bi situacija ostala takva, moramo na muslimansku zajednicu gledati kao na partnera.

Preuzeto iz Kleine Zeitung