IslamBosna.ba-Dvojica dopisnika izraelskog Ynet-a, Elior Levy, dopisnik za palestinska pitanja i Yoav Zitun, vojni dopisnik, objavili su članak u spomenutim novinama u kojem se pitaju kako to da do sada izraelska vojska nije uspjela ubiti nijednog od vođa Hammasa.

Kao razloge oni navode prije svega bolju pripremljenost Hammasa nego ranije, bolju taktiku kao i postojanje tunela koje vodstvo koristi kao sklonište kao i za napade na ciljeve u Izraelu.

Prije nešto više od sedmicu dana Hammasovi komandosi odjeveni u izraelske vojne uniforme izašli su iz podzemnog prolaza u blizini kibuca Nir Am i tom prilikom su po priznanju izraelskih snaga ubili četvoricu izraelskih vojnika. Četiri ovakve infiltracije su se dogodile početkom ofanzive u Gazzi kada je ubijeno najmanje 11 izraelskih vojnika čime je ostavljen trajni trag na izraelsku psihu- nigdje više nisu sigurni.

Media tour through Gaza tunnelPrisustvo mreže tunela je odavno poznato Izraelu, jedan je korišten prilikom napada 2006. kada je i otet izraelski vojnik Gilad Shalit. On je proveo pet godina u zarobljeništvu prije nego što je izvršena njegova razmjena za  palestinske zarobljenike u izraelskim zatvorima.

Količina tunela kao i njihova sofisticiranost je tek postala očita tokom postojeće ofanzive a mnoge je i iznenadila. U tunele je ugrađen armirani beton, imaju struju i metalne šine za prijevoz, kanalizacijsku mrežu, osiguranu ventilaciju što navodi na to da su rađeni za velike napade i tajne otmice. Izrael tvrdi da pronašao unutar tunela lisice i pendreke omamljivače.

Navedeni članak prenosimo u potpunosti gdje je neposredno prenesen i izraelski strah i zabrinutost za ishod ofanzive:

U prvim danima operacije Stup odbrane, IDF-ova posljednja operacija u Gazi, u 2012. godini, IDF je ubio najvišeg vojnog zapovjednika Hamasa, Ahmeda Džebarija, međutim Izrael je sada u 23. danu operacije Zaštitni obod i većina Hamasovih zapovjednika je još uvijek na sigurnom i živa.

U utorak, ministar finansija Yair Lapid je izjavio za Ynet da onog trenutka kada Hamasovi ‘najviši zapovjednici napuste svoje bunkere Izrael će ih ubiti’. Međutim, izgleda da uprkos kompleksnim i sveobuhvatnim obavještajnim naporima Šin Beta (izraelske obavještajne šlužbe) da pronađe ove vođe, oni još uvijek ostaju na sigurnom izvan izraelskog dometa.

IDF i Šin Bet su uspjeli da pronađu i unište domove velikog broja zapovjednika kako iz Hamasa tako i palestinskog Islamskog džihada, kao i njihovih drugova i zapovjednika bataljona.

Međutim, vrh Hamasovog vojnog krila je uspio izbjeći izraelske snage. Neki su skriveni u bunkerima, dok su ostali pronašli utočište među civilnim stanovništvom Gaze u džamijama i bolnicama. Čak se i sami vrh i srednji ešalon političkog vodstva terorističke grupe uspio održati izvan opasnosti.

Ovo je u velikoj suprotnosti s onim što se dogodilo tokom operacije Stup odbrane, koji je počeo sa ubistvom Ahmeda Džebarija, drugog zapovjednika vojnog krila Hamas. Nakon njegovog ciljanog ubistva uslijedile su smrti nekolicine viših zapovjednika vojnog krila grupe, uključujući gotovo sve regionalne zapovjednike Hamasa.

Čak i u prethodnoj operaciji, Ljevano olovo, Nizar Raja- koji je bio veza između vojnog i političkog zapovjedništva- i Siad Sijam- ministar unutrašnjih poslova- su ubijeni od strane IDF-a u početnim fazama operacije.

Bez šoka, bez strahopoštovanja

Glavna razlika između ove dvije operacije i trenutne je da su, za razliku od Zaštitnog oboda, prethodne počele brzim i destruktivnim udarima Izraela koji su doveli do cilja operacije- udariti Hamas sa šokom i strahopoštovanjem zadajući udar strateškim ciljevima njihove terorističke infrastrukture.

S druge strane, Hamasovo vojno i političko vodstvo je lako predvidjelo Zaštitni obod, što im je dalo dovoljno vremena da se sklone u podzemna skloništa- prema nekim procjenama dva dana prije nego što je počela operacija.

Ciljana ubistva- osoba vitalnih za funcionisanje Hamasa- su vrijednija od bilo kakvog broja ubijenih, rekao je ministar odbrane Moše Ja’alon tokom prethodne operacije, kada je bio ministar obavještajne službe.

Danas, čak i kad Izrael ne zna u kojem tunelu ili podzemnom bunkeru se može pronaći koji zapovjednik, oni nemaju sposobnost ni da ih ubiju iz zraka bez da prouzrokuju veliki broj civilnih žrtava.

Radijske linije utihnule

Hamas je izgradio dobro utvrđene bunkere, od kojih su pojedini duboko u zemlji i utvrđeni armiranim betonom. Izgleda da je Hamas također pripremio komunikacijsku mrežu koju Izrael tek treba probiti i koja im omogućuje da kontrolišu dešavanja na terenu duboko ispod njega.

Štaviše, lov iz zraka koji vodi IAF još nije polučio rezultate u vidu viših Hamasovih dužnosnika ili zapovjednika jer  je Hamas podijelio svoje operacije na više dijelova, sprečavajući da IDF dođe do informacija od slabih slatkorječivih nižih operativaca, dok viši zapovjednici izgleda da održavaju tišinu na radio valovima.

Za razliku od prijašnjih sukoba, vojni zapovjednici Hamasa poduzimaju posebne napore da ne napuštaju svoje bunkere i podzemne zapovjedne centre. Tako se, na primjer, Muhammed Dejf, vođa Brigade Izzudin el-Kassam i time najvjerovatnije najznačajnija IDF-ova meta, u utorak se obratio preko snimka iz svog podzemnog bunkera navodeći da će ispaljivanje raketa biti obustavljeno jedino kada Izrael podigne blokadu nad Gazom.

Štaviše, uprkos uništavanju velikog broja kuća Hamasovih zapovjednika srednjeg ranga, gdje su pojedine služile kao zapovjedni centri na prvim linijama fronta, grupa je održala red i zapovjedništvo u svojim operacijama, nekad koristeći kurire koji su trčali od jednog do drugog zapovjednog centra, noseći bilješke sa naredbama do terenskih zapovjednika upućujući ih da napadnu vojnike ili ispale rakete.

Također, za razliku od prethodne operacije, Hamas je spremio organizovane borbene planove i protokole za svih šest regionalnih komandi širom Pojasa, čime je potreba za direktnim naredbama potpuno zastarjela, i čuvajući vrhovno zapovjedništvo od brojnih rizika koji bi ih mogli izložiti izraelskom gnjevu.

Bilo koja komunikacija koja je potrebna da se odvija među članovima grupe odvija se gotovo potpuno kroz osigurane fiksne, ne mobilne linije koji mogu biti lako praćene od strane IDF-a.

Ranije ove sedmice, IDF-ove snage iz elitne jedinice Maglan koje su upale u kuću zapovjednika Hamasa, pored municije i neprobojnih prsluka, pronašle su veći broj odbačenih mobilnih telefona, što znači da su Hamasove snage postale disciplinovanije i čini se da to važi i za kopnene snage kako i za visoke dužnosnike.

Početkom sedmice, Hamas je tvrdio da je razlog IDF-ovog neuspjeha da ubiju njihove zapovjednike to što je teroristička grupa ‘provalila’ sistem Šin Beta za pronalaženje boravišta Hamasovaca.

Prema grupi, Šin Bet je obično pozivao rođake Hamasovih zvaničnika i vođa sa palestinskog broja, obavještavajući ih da su njihovi voljeni teroristi ubijeni u napadu IDF-a, a onda su pratili naredne pozive koji bi ih odveli do operativaca za kojim je IDF tragao.

Koristeći tehnologiju lociranja, Šin Bet bi onda odredio lokaciju poziva, u nadi da će doći do samog zvaničnika ili najbližeg kruga, i onda bi izvršili ciljani napad.

U međuvremenu, od Mahmuda el-Zahara do Ismaila Hanije, Hamasove vrhovne vođe nisu pronađene. Oni su vjerovatno dobro i zdravo duboko u srcu podzemnog sistema tunela Gaze.

Legenda kaže da su njih obojica u glavnom komandnom centru grupe, izgrađenim direktno ispod bolnice Šifa u Gazi, kao što je to bio slučaj tokom operacije Stup odbrane, a možemo pretpostavljati da je to i danas istina.

Oficir IDF-a zadužen za napade kaže da su mete koje je Izrael raketirao ponekad i kuće viših zapovjednika. Međutim, u međuvremenu, preko tri sedmice operacije, nijedna ozbiljna šteta nije nanesena Hamasovom vrhovnom zapovjedništvu.

IslamBosna.ba

 

By